• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

"Jag älskar deadlines."

Publicerad 20 jun 2024

Allmänt Författarskola

Foto: Henke Olofsson

Foto: Henke Olofsson

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.

Stort grattis till boken! Hur känns det?

Tack, jag är otroligt glad. Boken finns. Den läses. Den uppskattas. Det är kö på bibliotek för att få läsa den. Det är så fantastiskt fint. 

Vill du berätta lite kort om den?

"Vi kom från Johannes” är en koncis och rytmiskt skriven prosalyrisk roman. Det är en berättelse om en släkt, ett arv och tystnad. Om att komma ifrån det samiska till det svenska. Om fattigdom och periferi. Att räta på ryggen och gå vidare. Fjäll och inland. Södra Lappland.

När du bestämde dig för att söka till kursen på Jakobsbergs folkhögskola, vad var det du tänkte att du behövde hjälp med?

Rutiner och struktur. Skrivrutin. Textstruktur. Att utveckla min text. Jag älskar deadlines. Men de är svåra att ge sig själv, så skolans upplägg passade mig så bra. Att regelbundet lämna in text, att ge och få repsons. Att kunna fokusera och verkligen gå in i min berättelse. 

Kursen har gett mig fantastiskt fina verktyg i att ge och få respons. I att titta på text, inte bara andras utan också min egen. Jag har också fått skrivarvänner och det är väldigt värdefullt.

Något särskilt minne du bär med dig?

Att få samtala om min egen och andras texter. Samtala om hur texten kommer till och vad som bråkar och står i vägen, vad det är som gör att det flödar. Det största är nog samtalen med handledaren. Det var otroligt givande. Det är så fint att människor har på djupet läst min text, reflekterat över den och delar det.

Har kursen betytt något för att du blivit klar med och fått din bok utgiven?

Ja, det är nog en mix av det jag pratat om här innan. Tid och struktur. Att fått andras ögon på min text och mitt eget öga har utvecklats under kursens gång också.

Skulle du kunna rekommendera kursen?

Ja, absolut. Har någon en text som vill ut, som måste ut och som behöver hjälp på traven för att bli det den kan. Sök, bara sök.

 
**************************************************************************

Är du intresserad av  kursen Madelene gick? Läs mer här.

************************************************************************** 

Fakta: Madelene Edlund

Ålder: 54.

Yrke/sysselsättning: Kulturkonsulent och författare.

Bostadsort: Skeppsvik, västerbotten.

Tid på Jakobsbergs folkhögskola: Höstterminen 2021.

Något som gör dig glad: Att sitta på en sten och se långt, andas djupt. På fjället. Vid havet.

Författarens egna bilder från releasefesten

Författarens egna bilder från releasefesten

Madelene i ett textsamtal på skolan.

Madelene i ett textsamtal på skolan.

Boken är mycket uppmärksammad i olika medier.

Boken är mycket uppmärksammad i olika medier.

"Vi kom från Johannes utforskar teman som ursprung, kultur och överföring av arv mellan generationer. Boken kastar ljus över de människor som ofta befinner sig i periferin av historien, de som kämpat för att hitta sin plats och sitt värde. Från den samiska till den svenska kulturen, och från en generation till nästa."

(Citat från en intervju med författaren.) Läs mer här.

 Besttäll ett signerat ex här. 

Medelene tillsammans med sin klass på skolans trapp.

Medelene tillsammans med sin klass på skolans trapp.

Möt en i personalen

Johan Wahlberg

Bitr. rektor

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Våra mest lästa

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss