• Till bloggen
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
  • Twitter
  • Kontakta oss

"Jag har fått mycket värdefull respons"

Publicerad 2019-02-18

Sara Heyman gick författarskolans fackbokskurs våren 2020. Foto: privat

Sara Heyman gick författarskolans fackbokskurs våren 2020. Foto: privat

Sara Heyman gick författarkursen "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" i att skriva fackbok på Jakobsbergs Folkhögskolas Författarskola våren 2020. Då arbetade hon med det manus som nu resulterat i biografin "Den motvilliga feministen" om Bertha Wallin. Boken har utgivningsdag 8 mars 2021, 100 år efter det att Wallin som en av de första kvinnorna någonsin valdes in i Sveriges riksdag 1921.  I filmen här nedan berättar Sara om sin tid på författarskolan och vad den gav henne.

Vill du också gå kursen? Läs mer och ansök här.

Faktaruta

Ålder: 40 

Yrke/sysselsättning: Journalist på Dagens Medicin, författare och sjuksköterska.

Tid på Jakobsbergs folkhögskola: Vårterminen 2020

Bostadsort: Vällingby, Stockholm

*********************

Jakobsbergs Folkhögskolas författarskola startade sin första skrivarkurs 1982. Sedan dess har den etablerat sig som en av landets främsta utbildningar inom kreativt, skönlitterärt och facklitterärt skrivande.

Vill du skriva en roman, novellsamling, poesibok eller manus? Eller brinner du för ett ämne till en fackbok? Välj mellan projektkurser på distans och grundkurs på plats. Läs mer och sök till våra tre skrivarkurser:

Grundkurs:

• "Skriv! – Poesi, Prosa, Dramatik".

Projektkurser på distans:

• "Skriv! – Projekt: Facklitteratur"
Senaste inläggen

Malin Norrback debuterar med roman

Malin Norrback har gått på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola sammanlagt i två år: grundkursen 2018/2019 och den skönlitterära projektkursen hösten 2019 samt våren 2021. Nu har hennes debutroman, Tula hem, blivit utgiven (Modernista 2024). Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag lärde mig prata om mina texter

Sonia Hussain gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes debutroman, Borde vara tacksam, blivit publicerad (Bazar förlag 2024). Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Senaste nytt

Vi ses på Medborgarplatsen!

Den 7 maj fyller Stockholms 29 folkhögskolor Medborgarplatsen med ett fantastiskt event med musik, konst och ord!
Vi vill visa på hur kreativitet, gemenskap och folkbildning skapar ett öppet samhälle - och vi hoppas att du också kommer!
Läs mer

Så har Rysslands krig påverkat oss

Den ryska attacken mot Ukraina 2022 är kanske den mest omstörtande händelsen
i världen under detta sekel. Den har drastiskt påverkat inte bara Europa - utan också
hela omvärlden.
Måndag den 28 april kl 18.00 föreläser Stig Fredrikson på Jakobsbergs
Folkhögskola om hur kriget i Ukraina påverkat Ryssland och oss.
Stig Fredrikson har varit journalist på Sveriges Televison, bland annat som
utrikeskommentator. Tidigare har han även varit utrikeskorrespondent i Moskva
och Washington. Han har skrivit flera böcker om Ryssland. De senaste är Ryssland
utan Putin(2019) och Sista ordet(2023).

Välkommen!


Foto : Bengt ObergerLäs mer

  • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
  • Till bloggen
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
  • Twitter
  • Kontakta oss