Lou Mikko fick jobb på Expressen: “Utbildningen var grym”
Publicerad 2023-03-30
Lou Mikko gick ut journalistutbildningen på Jakobsbergs folkhögskola vintern 2022. Sedan dess har hon jobbat som nyhetsreporter på Expressen.
– Utbildningen var grym och gav mig en grund att stå på.
För ett år sedan stod Lou Mikko i valet och kvalet. Efter att ha sommarjobbat som reporter på Vestmanlands Läns Tidning, VLT, öppnades möjligheter till praktik på såväl public service som Expressen. Valet föll på kvällstidningen, vilket hon inte har ångrat en sekund.
– Att jobba på kvällstidning är väldigt spännande och annorlunda mot vad säkert många tänker att det ska vara. Det är högt i tak, ultraprofessionellt och alla redaktionella beslut är genomdiskuterade och genomtänkta. Det är en perfekt plats att få lära sig yrket på, och få testa vad man kan.
Efter praktiken följde en kort period av osäkerhet: Vad skulle hända nu? Skulle praktiken leda till jobb? Lou lyckades hålla sig kvar på redaktionen och till slut få ett längre vikariat. Därefter han hon, förutom mynetsreporterjobbet, även fått testa på att jobba på nöjesredaktionen, tidningens sociala medier och hon har också lärt sig att göra tv-inslag.
– Jag har tänkt många gånger att det är sjukt att få betalt att få göra något som jag tycker är så kul.
Vad har varit roligast hittills?
– I slutet av min praktik fick jag jobba heltid med att göra ett gräv om makteliten som kör runt i olagliga limousiner. Annars är det roligt att göra research. Då får man lov att vara hur nyfiken som helst.
Vad har du tagit med dig från utbildningen?
– Utbildningen var grym, jag var väl förberedd när jag kom ut. Den var rolig, lärorik och en bra mix.
– Det jag kommer ihåg främst från utbildningen var första dagen när vi direkt blev utkastade och tvingades göra en enkät. Jag fick panik - men fattade då att det skulle bli extremt utmanande och utvecklande att gå kursen. Sedan fortsatte vi att bli utkastade i det praktiska under hela utbildningen. Det var toppen och precis därför jag valde folkhögskola.
Vad är det bästa med att vara journalist?
– Som journalist få du vara hur nyfiken du vill. Du får hela tiden kasta dig in i nya ämnen och prata med folk som lär dig saker.
– Gud, det är ju svårt att ens tänka ett år framåt. Men jag hoppas att jag får jobba med reserach av något slag.
--
Nyfilen på att plugga till journalist? Läs mer här!
Korta fakta
Namn: Lou Mikko
Ålder: 22
Gick utbildningen: 2021-2022 och sommarjobbade på Vestmanlands Läns Tidning, VLT
Gjorde praktik: Expressen
Gör nu: Jobbar vidare på Expressen som reporter
Ingen fattade vad jag menade
När Jonas Enander började på Jakobsbergs folkhögskolas författarkurs var han disputerad astrofysiker och ville skriva en folkbildande, populärvetenskaplig fackbok inom sitt ämne. Det blev två terminer på "Jakan" och sedan utgivning när hans bok ”Mörkret och människan - om svarta hål och vår plats på jorden” blev färdig och gavs ut 2024 av Albert Bonniers förlag. Boken blev en succé och Jonas har sedan dess varit en flitigt anlitad föreläsare och frilansande forskningskommunikatör och skribent som bland annat intervjuat nobelpristagare och astronomer världen över. I slutet av 2024 tilldelades Jonas av Svenska Akademien stipendium ur Gerard Bonniers donationsfond för "unga, lovande författare" och hans bok har nyligen översatts till engelska och givits ut i ett antal länder.Läs mer
William Älgebrinks debutroman får pris
När William Älgebrink gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade han med det manus som skulle bli romanen "Huset vid Pärlälvens slut" (Romanus & Selling 2024). Under bokmässan i Göteborg tilldelades William priset Crimetime Award för årets bästa deckardebut. Läs mer
Peter Fröberg Idling får Bernadottepris
Peter Fröberg Idling, författare och kursansvarig för Författarskolans grundkurs på Jakobsbergs folkhögskola, har tilldelats det prestigefyllda Bernadottestipendiet. Priset delades ut ur kungens hand på slottet och innebär ett erkännande för Peters kommande bokprojekt om ett av Kambodjas mörkaste kapitel.Läs mer
Biträdande rektor, projekt och service
Vi söker dig som vill vara med och utveckla folkbildningen i en kreativ herrgårdsmiljö. Hos oss står hälsa, kultur, demokrati och hållbarhet i centrum.
Läs mer
18. oktober Göran Palm-seminariet
Tema: Göran Palm i Sverige, arbetet och klassamhället
Läs mer

