Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Välkommen till föreningsmötet - Måndagen den 1 oktober kl. 17.30

Medlemsbrev nr 28, september 2018
Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs Folkhögskola!

Välkommen till föreningsmötet
Måndagen den 1 oktober kl. 17.30, samling Röda Längan.

Vi inviger den ”nya” RÖDA LÄNGAN, som under sommaren genomgått en rejäl upprustning invändigt. Ny färgsättning och ommålning, nya golv, allmän upp- fräschning som tagits fram av arkitekten Kerstin Skeppstedt. Efter nästan 40 år försvinner 1970-talslooken. Hur blev det? Kom och se!

Vi informerar också om aktuella frågor, berättar om jubileumsåret 2019 då skolan fyller 100 år!

Kl. 18.30 blir det i Höga salen en högintressant föreläsning då Stefan Jonsson, professor och kritiker i Dagens Nyheter berättar om sin bok om SVEN LINDQVIST – ”Sanningskonst, samtal om ett författarskap” som kom ut i våras. Lindqvist är en av våra viktigaste författare alltsedan debuten på 1950-talet: inträngande analyser av Kina och Latinamerika, böcker om gräv där du står, om rasismen, förintelsen och om bombernas århundrande. Men också titlar som ”En älskares dagbok”, ”Bänkpress” och ”Livstidsmänniskan”.

Ny personal

Skolans kock Senarath Weerarathna lämnade sin tjänst som kock för pension i somras efter 17 år. Hans efterträdare är Gunilla Sikehag Smedberg som hälsas välkommen.

JF 100 ÅR!

Hela 2019 kommer att präglas av Jakobsbergs folkhögskolas 100-årsjubileum: seminarier om folkhögskolans framtid och folkbildningens utmaningar, en ny bok om skolans spännande historia, om personligheter och inriktningar och om framtiden.
Under hösten 2019 blir det också en jubileumsfest. Datum släpps på föreningsmötet. Missa inte.

FÖRELÄSNINGAR UNDER HÖSTEN

Redan den 25 augusti ägde den första kvällsföreläsningen rum kring den landsomfattande demokrati-kampanj som folkbildningen bedriver, #vimåsteprata. Kvällens tema var hur vi får ett jämlikt demokratiskt samhälle. Medverkade gjorde Vesna Prekopic och Tjia Torpe från styrelsen samt Ibn Rushd förbundsrektor Omar Mustafa. Vesna talade om skolan, Tjia om kulturen och Omar om samhälle och integration.

Den 19 november fortsätter vi vår demokratisatsning med en middagsbjudning kl 17.30 och en föreläsning kl 18.30.
Kristina Wiksell från Make Equal kommer och berättar om hur man kan konkret kan arbeta för ett mer jämlikt och demokratiskt samhälle. Innan föreläsningen är du via föranmälan välkommen att dela en middag och ett demokratisamtal tillsammans med någon du inte känner. Anmälan görs via länken nedan. ”Demokratimiddag på Jakobsbergs folkhögskola”.

Middagen är gratis men anmälan görs via denna länk och är bindande: https://goo.gl/forms/CNfDFfWD1xmd1TUx2

Måndag 1 oktober föreläser Stefan Jonsson om Sven Lindqvist (se ovan). Alla föreläsningar börjar kl. 18.30.

MEDLEMSAVGIFT 2018

Fortfarande finns en del medlemmar som inte betalat medlemsavgiften för inne- varande år. Genom byte av bank gick aviseringen ut först i samband med kallelsen till årsmötet i mars, vilket kan ha gjort att en del förmodligen missat det hela.
Kolla gärna att du betalat!

Många hälsningar,
Göran Hillman, ordförande Ola Larsson, rektor

Besök hemsidan: www.jakobsbergsfolkhogskola.se eller kontakta oss:
Ola Larsson, rektor: tel. 08-120 28 182,
e-post: ola.larsson@jakobsbergsfolkhogskola.se
Adress: Jakobsbergs Folkhögskola, Folkhögskolevägen 1, 177 40 Järfälla
Göran Hillman, ordförande: tel. 08-580 347 21, 070-491 71 70,
e-post: hillman.goran@gmail.com Skogsvägen 22, 177 40 Järfälla
Kjell Johansson, vice ordförande: tel. 070-593 21 36, e-post kvalitetspartner@telia.com

Möt en i personalen

Felicia Hedström

Kursansvarig och lärare på Journalistik! - Radio, Webb, Reportage och samordnare för profilkurserna. Sitter i skolans ledningsgrupp.

Läs mer om

Senaste nytt

Välkommen till föreningsmötet - Måndagen den 1 oktober kl. 17.30

Medlemsbrev nr 28, september 2018
Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs Folkhögskola!

Välkommen till föreningsmötet
Måndagen den 1 oktober kl. 17.30, samling Röda Längan.Läs mer

Den befriade familjen - författarföreläsning av Josefin Olevik

Fredag 18 maj 14.00 Jakobsbergs folkhögskola

För hundra år sedan lämnade ensamstående mödrar bort sina spädbarn till änglamakerskor, som lät dem förtvina bakom stängda dörrar. Idag går kvinnor till sitt närmaste sjukhus för att genom landstinget få spermier och bli mödrar på egen hand.

Mycket har hänt det senaste seklet.

Kvinnorna har lämnat köket, slagit sig in på arbetsmarknaden och tagit makten över sina liv och livmödrar. Det är väl helt naturligt att de skaffar barn också, utan att ta hjälp av en man, eller?Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • RSS
 • Kontakta oss