Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Välkommen till föreningsmötet - Måndagen den 1 oktober kl. 17.30

Publicerad 2018-09-13

Medlemsbrev nr 28, september 2018
Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs Folkhögskola!

Välkommen till föreningsmötet
Måndagen den 1 oktober kl. 17.30, samling Röda Längan.

Vi inviger den ”nya” RÖDA LÄNGAN, som under sommaren genomgått en rejäl upprustning invändigt. Ny färgsättning och ommålning, nya golv, allmän upp- fräschning som tagits fram av arkitekten Kerstin Skeppstedt. Efter nästan 40 år försvinner 1970-talslooken. Hur blev det? Kom och se!

Vi informerar också om aktuella frågor, berättar om jubileumsåret 2019 då skolan fyller 100 år!

Kl. 18.30 blir det i Höga salen en högintressant föreläsning då Stefan Jonsson, professor och kritiker i Dagens Nyheter berättar om sin bok om SVEN LINDQVIST – ”Sanningskonst, samtal om ett författarskap” som kom ut i våras. Lindqvist är en av våra viktigaste författare alltsedan debuten på 1950-talet: inträngande analyser av Kina och Latinamerika, böcker om gräv där du står, om rasismen, förintelsen och om bombernas århundrande. Men också titlar som ”En älskares dagbok”, ”Bänkpress” och ”Livstidsmänniskan”.

Ny personal

Skolans kock Senarath Weerarathna lämnade sin tjänst som kock för pension i somras efter 17 år. Hans efterträdare är Gunilla Sikehag Smedberg som hälsas välkommen.

JF 100 ÅR!

Hela 2019 kommer att präglas av Jakobsbergs folkhögskolas 100-årsjubileum: seminarier om folkhögskolans framtid och folkbildningens utmaningar, en ny bok om skolans spännande historia, om personligheter och inriktningar och om framtiden.
Under hösten 2019 blir det också en jubileumsfest. Datum släpps på föreningsmötet. Missa inte.

FÖRELÄSNINGAR UNDER HÖSTEN

Redan den 25 augusti ägde den första kvällsföreläsningen rum kring den landsomfattande demokrati-kampanj som folkbildningen bedriver, #vimåsteprata. Kvällens tema var hur vi får ett jämlikt demokratiskt samhälle. Medverkade gjorde Vesna Prekopic och Tjia Torpe från styrelsen samt Ibn Rushd förbundsrektor Omar Mustafa. Vesna talade om skolan, Tjia om kulturen och Omar om samhälle och integration.

Den 19 november fortsätter vi vår demokratisatsning med en middagsbjudning kl 17.30 och en föreläsning kl 18.30.
Kristina Wiksell från Make Equal kommer och berättar om hur man kan konkret kan arbeta för ett mer jämlikt och demokratiskt samhälle. Innan föreläsningen är du via föranmälan välkommen att dela en middag och ett demokratisamtal tillsammans med någon du inte känner. Anmälan görs via länken nedan. ”Demokratimiddag på Jakobsbergs folkhögskola”.

Middagen är gratis men anmälan görs via denna länk och är bindande: https://goo.gl/forms/CNfDFfWD1xmd1TUx2

Måndag 1 oktober föreläser Stefan Jonsson om Sven Lindqvist (se ovan). Alla föreläsningar börjar kl. 18.30.

MEDLEMSAVGIFT 2018

Fortfarande finns en del medlemmar som inte betalat medlemsavgiften för inne- varande år. Genom byte av bank gick aviseringen ut först i samband med kallelsen till årsmötet i mars, vilket kan ha gjort att en del förmodligen missat det hela.
Kolla gärna att du betalat!

Många hälsningar,
Göran Hillman, ordförande Ola Larsson, rektor

Besök hemsidan: www.jakobsbergsfolkhogskola.se eller kontakta oss:
Ola Larsson, rektor: tel. 08-120 28 182,
e-post: ola.larsson@jakobsbergsfolkhogskola.se
Adress: Jakobsbergs Folkhögskola, Folkhögskolevägen 1, 177 40 Järfälla
Göran Hillman, ordförande: tel. 08-580 347 21, 070-491 71 70,
e-post: hillman.goran@gmail.com Skogsvägen 22, 177 40 Järfälla
Kjell Johansson, vice ordförande: tel. 070-593 21 36, e-post kvalitetspartner@telia.com

Möt en i personalen

Anders Ekholm

Fastighetsskötare

Läs mer om

Senaste inläggen

Skrivlivet Ny podd med Sara och Linda

Linda Jones och Sara Köhler möttes på Jakobsbergs folkhögskola. Där blev de vänner och kollegor. Nu har de skapat sin egna skrivarpodd. Det första avsnittet handlar om skrivarkurser och särskilt den de gick tillsammans på JF: "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur". Vi hörde av oss till Sara och ställde några korta frågor om podden och skrivlivet.Läs mer

Susanna Alakoski får Göran Palm-priset

Författaren Susanna Alakoski har tilldelats årets Göran Palm-stipendium. Prisutdelningen skedde i samband med det årliga Göran Palm-seminariet på Jakobsbergs folkhögskola. Läs mer

Zara Kjellner debuterar med roman

Zara Kjellner gick grundkursen "Skriv!–Poesi, Prosa, Dramatik" 2013–2014 på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Därefter har hon gått fler skrivarkurser, varit verksam som kulturskribent i bl. a. Expressen, gjort  en feminsitisk porrfilm ("Female fantasy" 2015) och nu i dagarna debuterat med romanen "Manhattan" (10TAL Bok). Releasefesten hölls på Riche i Stockholm och arrangerades av författaren tillsammans med 10TAL bok och förläggaren Madeleine Grive. På scenen kunde man också se Plura Jonsson framträda.Läs mer

Senaste nytt

Vi söker lärare i kemi och matematik

Jakobsberg folkhögskola erbjuder en halvtidsanställning med ett förmånligt kollektivavtal, friskvårdsbidrag, mm. Framför allt är Jakobsbergs folkhögskola en idéburen och meningsskapande arbetsplats där du har stor frihet när du planerar mötena med våra kursdeltagare. Läs mer

JF söker driftig vaktmästare

Gillar du att ta hand om gamla hus, lösa problem och möta människor? Då kanske det är du som är vår nya vaktmästare. På grund av pensionsavgång söker vi en fastighets- och driftsansvarig på heltid. Vi ser gärna kvinnliga sökande.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss