• Till bloggen
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
  • Twitter
  • Kontakta oss

Temadag - Hela skolan ut i skogen

Publicerad 2014-09-29

Välkommen till temadagen, ”Hela skolan ut i Skogen”.
Datum: onsdag den 1 oktober
Tid: 09.00 – 15.00.

Syftet med dagen är att du ska lära känna några andra på skolan än dina klasskompisar. Dessutom hoppas vi att du får en härlig dag i skogen och samtidigt får lite nya kunskaper om naturen.

Samling på gården framför Himlen klockan 09.00. När alla samlats får du ett kort, t.ex. spader 3. Din första uppgift blir att leta upp de deltagare som fått samma kort. När ni samlats i gruppen kommer ni fram till mig, Bengt och får instruktioner för dagen.

Ta med penna, lämpliga skor och kläder efter väder, sittunderlag samt egen vattenflaska om det är varmt väder. Kaffe/te och kanelbulle, lunch och frukt serveras i skogen.

Om ni har lust och ork kan ni bestiga skidbacken. Där uppe har ni en härlig utsikt. Vid klart väder kan ni se delar av Stockholm. Backen är 70 meter hög.

Vi beräknar att vara klara ca kl. 14.00 i skogen. Därefter har du en promenad på ca 4 km tillbaka till skolan eller till Jakobsbergs station!

Om det mot förmodan skulle bli mycket dåligt väder ställer vi in temadagen men då läser ni enligt ordinarie schema. Beslutet fattas vid samlingen kl. 09.00.

Varmt välkommen!

Möt en i personalen

Marie Henriksson

Lärare allmän kurs

Läs mer om

Senaste inläggen

Ingen fattade vad jag menade

När Jonas Enander började på Jakobsbergs folkhögskolas författarkurs var han disputerad astrofysiker och ville skriva en folkbildande, populärvetenskaplig fackbok inom sitt ämne. Det blev två terminer på "Jakan" och sedan utgivning när hans bok ”Mörkret och människan - om svarta hål och vår plats på jorden” blev färdig och gavs ut 2024 av Albert Bonniers förlag. Boken blev en succé och Jonas har sedan dess varit en flitigt anlitad föreläsare och frilansande forskningskommunikatör och skribent som bland annat intervjuat nobelpristagare och astronomer världen över. I slutet av 2024 tilldelades Jonas av Svenska Akademien stipendium ur Gerard Bonniers donationsfond för "unga, lovande författare" och hans bok har nyligen översatts till engelska och givits ut i ett antal länder.Läs mer

William Älgebrinks debutroman får pris

När William Älgebrink gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade han med det manus som skulle bli romanen "Huset vid Pärlälvens slut" (Romanus & Selling 2024). Under bokmässan i Göteborg tilldelades William priset Crimetime Award för årets bästa deckardebut. Läs mer

Peter Fröberg Idling får Bernadottepris

Peter Fröberg Idling, författare och kursansvarig för Författarskolans grundkurs på Jakobsbergs folkhögskola, har tilldelats det prestigefyllda Bernadottestipendiet. Priset delades ut ur kungens hand på slottet och innebär ett erkännande för Peters kommande bokprojekt om ett av Kambodjas mörkaste kapitel.Läs mer

Senaste nytt

Folkhögskollärare i biologi, svenska, samhällskunskap/historia

Vi söker dig som har ett stort intresse för att få människor att växa. Din huvudsakliga uppgift blir att undervisa på allmän kurs i biologi på gymnasienivå samt i svenska och tema (samhällskunskap/historia).Läs mer

Peter Eugén till Jakobsbergs fhsk

Klockan 18:45 tisdagen den 5 maj slår vi upp portarna och bjuder in till en spännande föreläsning med Peter Eugén. Vi bjuder på alkoholfritt bubbel och snacks.
Mellan 19-20 är det föreläsning och därefter finns det möjlighet att mingla och samtala med konstnären.
Peter Eugén är en självlärd konstnär med över 70 utställningar runt om i Sverige och utomlands.
Han började måla med akvarell och sedan akryl och slog så småningom igenom med porträtt av kända rockartister.
Peter kommer att berätta om sin resa inom konsten. Både genom med- och motgång.
Föreläsningen är gratis, men du behöver anmäla dig via länken i evenemanget.Läs mer

  • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
  • Till bloggen
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
  • Twitter
  • Kontakta oss