Svante Ekberg – krögaren som blev radiojournalist
Publicerad 2015-01-23
Mat är ett av Svante Ekbergs stora intressen, men så har han både drivit krog och producerat rapsolja. Med hjälp av Jakobsbergs folkhögskola sadlade han om och bytte köket mot radiostudion på Sveriges Radio.
Vad sysslade du med innan du började på Jakobsbergs Folkhögskola?
– Jag hade i många år arbetat som marknadschef inom sport och modebranschen.
Även förverkligat en av mina stora drömmar om att få driva en egen restaurang.
Hur var det att studera på Reportagelinjen?
– Det var en rolig tid, en väldigt rolig och jag har Reportagelinjen helt att tacka för min nya karriär.
Förutom alla roliga, intensiva och lärorika samtal och diskussioner i klassrummet, många timmar i radiostudion och fixande och trixande i datasalen så tar jag med mig att jag träffade vänner för livet på Reportagelinjen.
Hur var det att gå på Jakobsbergs folkhögskola?
– Jag ser tillbaka på Jakobsbergs folkhögskola med glädje. Där upplevde jag en gemenskap som jag nästan aldrig tidigare varit med om. Mellan elever i alla olika linjer, lärare och annan personal. Stämningen och sammanhållningen var något extra.
Min favoritstund på dagen var nog ändå lunchen, trevligt att samlas i matsalen och äta lunch tillsammans med lärare och alla andra elever på skolan.
Att maten var vällagad och god gjorde så klart sitt till.
Vad arbetar du med idag?
– Jag är på Sveriges Radio, där jag arbetar som programledare på P4.
Ett vansinnigt roligt arbete.
Jag fick jobb på SR samma dag som jag slutade på "Jakan".
Berätta lite kort om ditt matintresse!
– Det har gått från att gilla mat, till en hobby till numer något som tagit över mitt liv.
Jag tänker på mat nästan all vaken tid. Och då mer på att laga den än att äta densamma.
Att laga mat är min terapi jag kan stå och röra i en brunsås i timmar utan att tänka på något annat än att såsen ska bli så god som möjligt. Då mår jag som allra bäst.
Vad är din absoluta favoriträtt?
– Kan inte sätta fingret på en specifik rätt. Jag älskar mat i alla former. Allt från ostron till falukorv.
Så länge det är lagat med bra råvaror och ett stort hjärta.
Slarvig mat är det värsta jag vet!
» Här kan du läsa om fler som gått på jakobsbergs folkhögskola.
Ingen fattade vad jag menade
När Jonas Enander började på Jakobsbergs folkhögskolas författarkurs var han disputerad astrofysiker och ville skriva en folkbildande, populärvetenskaplig fackbok inom sitt ämne. Det blev två terminer på "Jakan" och sedan utgivning när hans bok ”Mörkret och människan - om svarta hål och vår plats på jorden” blev färdig och gavs ut 2024 av Albert Bonniers förlag. Boken blev en succé och Jonas har sedan dess varit en flitigt anlitad föreläsare och frilansande forskningskommunikatör och skribent som bland annat intervjuat nobelpristagare och astronomer världen över. I slutet av 2024 tilldelades Jonas av Svenska Akademien stipendium ur Gerard Bonniers donationsfond för "unga, lovande författare" och hans bok har nyligen översatts till engelska och givits ut i ett antal länder.Läs mer
William Älgebrinks debutroman får pris
När William Älgebrink gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade han med det manus som skulle bli romanen "Huset vid Pärlälvens slut" (Romanus & Selling 2024). Under bokmässan i Göteborg tilldelades William priset Crimetime Award för årets bästa deckardebut. Läs mer
Peter Fröberg Idling får Bernadottepris
Peter Fröberg Idling, författare och kursansvarig för Författarskolans grundkurs på Jakobsbergs folkhögskola, har tilldelats det prestigefyllda Bernadottestipendiet. Priset delades ut ur kungens hand på slottet och innebär ett erkännande för Peters kommande bokprojekt om ett av Kambodjas mörkaste kapitel.Läs mer
Köksbiträde, deltid 50 procent
Du är flexibel, social och vill under ledning av kökschef och skolledning vara med och utveckla vår restaurang och konferensverksamhet. Då vi är en liten arbetsplats kommer du få hugga in där det behövs. Dina huvudsysslor består av att tillsammans med övrig kökspersonal förbereda och servera lunch till cirka 250 kursdeltagare och konferensgäster, samt i förekommande fall frukost, fika och andra måltider. I arbetsuppgifterna ingår även att förbereda våra konferenser och säkerställa att gästerna under sitt besök får hög service och vill återkomma till oss.
Läs mer
Biträdande rektor, projekt och service
Vi söker dig som vill vara med och utveckla folkbildningen i en kreativ herrgårdsmiljö. Hos oss står hälsa, kultur, demokrati och hållbarhet i centrum.
Läs mer
