Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Serviceinriktad kock sökes till Jakobsbergs folkhögskola

Publicerad 2020-03-05

Vi söker en kock på heltid med intresse för ett hållbart kök. Du är flexibel, social och vill under ledning av köksansvarig kock och skolledning, vara med och utveckla vårt skol- och konferenskök tillsammans med övrig kökspersonal. Din huvudsyssla är att tillsammans med köksansvarig och övrig kökspersonal servera lunch till cirka 200 kursdeltagare och konferensgäster. Även förberedelse, tillagning och servering av frukost, fika och andra måltider förekommer.

Jakobsbergs folkhögskola är en mötesplats där köket är centralt för vår verksamhet: våra deltagare, konferenser, sommarcafé, kvällsevenemang med mera. I arbetet träffar du dagligen våra kursdeltagare och andra besökare. En förutsättning är därför att du älskar att möta och ta hand om våra gäster, och således har ett stort intresse av service.

Vi ser köket som en pedagogisk resurs och vill därför att du är intresserad av samhällsfrågor/hållbar utveckling, deltagare, pedagogik och folkbildning. Köket speglar skolans profiler: hälsa, hållbar utveckling och internationell solidaritet. Därför arbetar vi med kökets klimatpåverkan och driver ett aktivt miljöarbete i vår restaurang. Bland våra ställningstaganden märks bland annat att vi serverar en hög andel vegetarisk/vegansk mat.

Vi erbjuder arbete dagtid, semestertjänst och ett förmånligt kollektivavtal. Som anställd på Jakobsbergs folkhögskola får du friskvårdsbidrag, individuell lönesättning och möjlighet att arbeta i en samhällsförbättrande organisation.

 

Arbetsuppgifter

 • Att under ledning av köksansvarig kock och tillsammans med övrig kökspersonal förbereda, tillaga och servera mat till skolans deltagare och övriga gäster.
 • Att tillsammans med övrig kökspersonal fördela arbetet mellan varmkök, kallskänk, disk och matsal.
 • Att ta emot och hjälpa våra lunch- och konferensgäster tillrätta samt att arbeta för en trivsam måltidsmiljö. Arbete i matsalen förekommer dagligen.
 • Att vid konferens och andra evenemang planera, förbereda, tillaga och servera frukost, fika, lunch eller middag enligt beställning från kund.
 • Tillsammans med skolan ledningsgrupp och matråd ha en pågående dialog om mat och menyer.

Kvalifikationer:

 • Kockutbildning eller liknande utbildning/erfarenhet.
 • Har goda färdigheter inom vegetarisk/vegansk matlagning.
 • Goda kunskaper och erfarenheter av olika typer av specialkost.
 • Serviceinriktad, initiativtagande och stimuleras av kontakter med kollegor, kursdeltagare och externa gäster.
 • Kan arbeta flexibelt utifrån verksamhetens behov, och kan därför hoppa in där det behövs. Arbetstiden är i huvudsak förlagt till dagtid på vardagar, men vid behov kan arbete på kvällar och helger förekomma.
 • Klarar av att arbeta under högt tempo.
 • Har god samarbets- och kommunikationsförmåga.
 • Arbetet innebär en del tunga lyft varför en god fysik är en förutsättning.
 • Goda kunskaper i det svenska språket.
 • Vi arbetar i en digital miljö. IT-kunskaper är därför en förutsättning, exempelvis kring mejl, kalendarium och beställningar.

Tillträde:
Tillträdesdatum 1 augusti 2020 eller enligt överenskommelse. Ansökan rubricerad "Kock sökes till Jakobsbergs folkhögskola" sänder du till tjanster@jakobsbergsfolkhogskola.se. Vi gör vårt urval fortlöpande men skicka ansökan senast 15 april 2020. För mer information kontakta servicesamordnare Johan Wahlberg 08-120 28 187 (johan.wahlberg@jakobsbergsfolkhogskola.se) eller rektor Ola Larsson 08-120 28 182 (ola.larsson@jakobsbergsfolkhogskola.se). Facklig representant är eva.pettersson@jakobsbergsfolkhogskola.se. Betyg mm. visas vid förfrågan.

Jakobsbergs folkhögskola är en av Sveriges 156 folkhögskolor. Jakobsbergs folkhögskola ligger i en herrgård i Jakobsberg, 20 minuter med pendeltåg från centrala Stockholm. I snart hundra år har skolan stått för en solidarisk och humanistisk samhällssyn. Skolans religiöst och partipolitiskt obundna ställning ger utrymme för samhällsengagemang samt reflekterande och radikal debatt. Föreningen Jakobsbergs folkhögskola, som den ideella föreningen/huvudmannen heter, har cirka 30 anställda.

Möt en i personalen

Marco Mazza Klemi

Lärare på Hälsoutvecklare i gruppträning

Läs mer om

Senaste inläggen

Amanda Jonsson debuterar med bilderbok

Amanda Jonsson gick två terminer på kursen "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur" (VT–HT 2017) på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Nu har hon tilldelats Bengt Christell-priset och debuterar samtidigt med bilderboken "Sally surar" på Bokförlaget Opal.Läs mer

Elin Persson debuterar med roman

Elin Persson gick grundkursen "Skriv!–Poesi, Prosa, Dramatik" 2017–2018 och därefter projektkursen på distans, "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur" VT 2019, på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Under sin tid på skolan arbetade hon med det manus som skulle bli romanen "De afghanska sönerna" och som nu givits ut i bokform (Bonnier Carlsen 2020). Releasen hölls på Gamla stans bokhandel i Stockholm och arrangerades av författaren och förlaget.Läs mer

Lisa Broberg debuterar

Lisa Broberg har gått både grundkurs och projektkurs på distans på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Där påbörjade hon arbetet med sin bok "Allt mod jag har" som hon sedan skrev färdig och som nu givits ut av Olika förlag.Läs mer

Senaste nytt

konstutställning

Konst projekt öppnade sin digitala konstutställning 15 maj i samband med JF-dagen 2020.

Läs mer

Kallelse till årsmöte 2020

Du kallas härmed till årsmöte i Föreningen Jakobsbergs Folkhögskola måndagen den 27 april 2020 kl.17.30. Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss