• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Serviceinriktad kock sökes till Jakobsbergs folkhögskola

Publicerad 2023-08-25

Vi söker en serviceinriktad kock. Du är flexibel, social och vill under ledning av kökschef och skolledning vara med och utveckla vår restaurang och konferensverksamhet. Vi tror att du har en kockutbildning eller likvärdig kompetens, men i övrigt kan du vara oerfaren och ser anställningen som en möjlighet att få utvecklas.

Vi lägger betydande vikt vid sociala och kommunikativa färdigheter då en stor del av arbetet innebär möte med deltagare, personal och konferensgäster. Du har en gedigen känsla för service och förmåga att se vad som behöver göras. En förutsättning är därför att du älskar att möta och ta hand om våra deltagare och gäster.

Din huvudsyssla är att tillsammans med övrig kökspersonal servera lunch till cirka 250 kursdeltagare och konferensgäster. Även förberedelse, tillagning och servering av frukost, fika, middagar och andra måltider förekommer. En viktig arbetsuppgift är att förbereda våra konferenser och säkerställa att gästerna under sitt besök får hög service och vill återkomma till oss. Vi förväntar oss ett stort engagemang och nyfikenhet för arbetets olika uppgifter. 

Vi erbjuder härliga arbetskamrater, semestertjänst och ett förmånligt kollektivavtal. Som anställd på Jakobsbergs folkhögskola får du friskvårdsbidrag, individuell lönesättning och möjlighet att arbeta i en samhällsförbättrande organisation. Huvuddelen av din arbetstid kommer att förläggas till dagtid på vardagar.

Arbetsuppgifter:

 • Att under ledning av kökschef och tillsammans med övrig kökspersonal förbereda, tillaga och servera mat till skolans deltagare och övriga gäster. 
 • Att vid konferens och andra evenemang planera, förbereda, tillaga och servera frukost, fika, lunch eller middag enligt beställning från kund.
 • Att tillsammans med övrig kökspersonal fördela arbetet mellan varmkök, kallskänk, disk och matsal. 
 • Att ta emot och hjälpa våra lunch- och konferensgäster tillrätta samt att arbeta för en trivsam måltidsmiljö. Arbete i matsalen förekommer dagligen.
 • Att tillsammans med övriga servicefunktioner förbereda våra konferenser samt skapa en trivsam konferensmiljö och därför erbjuda hög service till våra gäster.

Kvalifikationer:

 • Kockutbildning eller liknande utbildning/erfarenhet.
 • Har goda färdigheter inom vegetarisk/vegansk matlagning.
 • Goda kunskaper och erfarenheter av olika typer av specialkost.
 • Serviceinriktad, initiativtagande och stimuleras av kontakter med kollegor, kursdeltagare och externa gäster.
 • Kan arbeta flexibelt utifrån verksamhetens behov, och kan därför hoppa in där det behövs. Arbetstiden är i huvudsak förlagt till dagtid på vardagar, men vid behov kan arbete på kvällar och helger förekomma.
 • Klarar av att arbeta under högt tempo.
 • Har god samarbets- och kommunikationsförmåga.
 • Arbetet innebär en del tunga lyft och tidvis hög tempo varför en god fysik är en förutsättning.
 • Goda färdigheter i det svenska språket.
 • Vi arbetar i en digital miljö. Goda IT-kunskaper är därför en förutsättning för anställning.

Tillträde:

Tjänsten är ett vikariat med tillträde snarast. Ansökan rubricerad ”Kock” sänder du till tjanster@jakobsbergsfolkhogskola.se.

Vi gör vårt urval fortlöpande skicka därför in din ansökan omgående. 

För mer information kontakta Bitr. rektor Johan Wahlberg 08-120 28 187 (johan.wahlberg@jakobsbergsfolkhogskola.se).

Facklig representant är eva.pettersson@jakobsbergsfolkhogskola.se.

Betyg mm. visas vid förfrågan.

Om skolan:

Jakobsbergs folkhögskola är en av Sveriges 156 folkhögskolor. Jakobsbergs folkhögskola ligger i en herrgård i Jakobsberg, 20 minuter med pendeltåg från centrala Stockholm. I snart hundra år har skolan stått för en solidarisk och humanistisk samhällssyn. Skolans religiöst och partipolitiskt obundna ställning ger utrymme för samhällsengagemang samt reflekterande och radikal debatt. 

Jakobsbergs folkhögskola är en mötesplats där restaurangen är central för vår verksamhet: våra deltagare, konferenser, sommarcafé, kvällsevenemang med mera. Vi ser köket som en pedagogisk resurs och våra medarbetare är intresserade av samhällsfrågor, deltagare, pedagogik och folkbildning. Köket speglar flera av skolans hörnstenar: hälsa, hållbar utveckling och solidaritet. Därför arbetar vi med kökets klimatpåverkan och driver ett aktivt miljöarbete i vår restaurang. Bland våra ställningstaganden märks bland annat att vi serverar en hög andel vegetarisk/vegansk mat.

Föreningen Jakobsbergs folkhögskola, som den ideella föreningen/huvudmannen heter, har cirka 30 anställda.

 

Möt en i personalen

Fredrik Carlsson

Lärare och kursansvarig på Allmän kurs år 1–3.

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag fick värdefulla verktyg och struktur

När Jessica Haas Forsling gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade hon med grunden till det manus som skulle bli den uppmärksammade biografin "Främmande fåglar. Jascha, mormor och jag", utgiven av Norstedts förlag. Läs mer

Jag fick med mig en övertygelse om att skriva klart boken

När Helena Björk gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" höstterminen 2020, arbetade hon med det manus som skulle bli boken "Socialt oacceptabelt – ett reportage om svensk prostitutionspolitik" som nu givits ut av Atlas Förlag. Läs mer

Jag är stolt alumn och medlem i JF

När Patrik Tunholm gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" vår- och hösttermin 2020, arbetade han med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Känslostorm – att möta döden i sitt arbete" som nu givits ut av JW Förlag. Läs mer

Senaste nytt

Nattens tysta jägare – föreläsning och fladdermussafari

18 september 19:00 – ca 21:00.
Gratis inträde - alla är välkomna.
Läs mer

Serviceinriktad kock sökes till Jakobsbergs folkhögskola

Vi söker en serviceinriktad kock. Du är flexibel, social och vill under ledning av kökschef och skolledning vara med och utveckla vår restaurang och konferensverksamhet. Vi tror att du har en kockutbildning eller likvärdig kompetens, men i övrigt kan du vara oerfaren och ser anställningen som en möjlighet att få utvecklas. Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss