• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Praktiskt lagd servicekoordinator med goda IT-kunskaper

Publicerad 2024-06-07

Vi söker en serviceinriktad, handlingskraftig och händig koordinator med goda IT-kunskaper.

Vi erbjuder härliga arbetskamrater, ett förmånligt kollektivavtal och ett arbete med stor variation i en inspirerande herrgårdsmiljö. Som anställd på Jakobsbergs folkhögskola får du friskvårdsbidrag, individuell lönesättning och möjlighet att arbeta i en samhällsförbättrande organisation. 

Dina arbetsuppgifter är varierande med ett stort fokus på konferensstöd och att vara behjälplig för anställda, deltagare och besökare kring allehanda frågor och ärenden, bl.a. att ta emot konferensdeltagare och gäster, hantera felanmälningar och beställningar, samordna och boka in hantverkare och att åtgärda enklare fel och brister i våra fastigheter och park. Ett annat viktigt uppdrag är att hantera och administrera våra IT-system. Du ska därför ha goda IT-färdigheter.

Då tjänsten som servicekoordinator är av vikt för att verksamheten ska fungera optimalt är det många frågor som passerar dig, varav du löser somliga själv och slussar vidare andra. Många av uppgifterna kräver samarbete med övriga medarbetare i arbetslaget och på skolan. Vi förväntar oss därför att du både är prestigelös och självgående.

Vi lägger betydande vikt vid sociala och kommunikativa färdigheter då en stor del av arbetet innebär möte med deltagare, personal och konferensgäster. Du har en gedigen känsla för service, är kundorienterad och har en förmåga att se vad som behöver prioriteras. Goda färdigheter i det svenska språket är en förutsättning. Flerspråkighet är meriterande.

Eftersom arbetet innebär många olika arbetsuppgifter behöver du vara flexibel, ha en god administrativ förmåga och kunna strukturera, planera och prioritera bland arbetsuppgifter. Vidare behöver du vara händig och problemlösande. Tempot är varierande med stundtals intensiva dagar. Vi förväntar oss därför att du gillar när det händer mycket och samtidigt. Huvuddelen av din arbetstid kommer att förläggas till dagtid på vardagar, men arbete på kvällar och helger kan förekomma. Att du kan förhålla dig flexibelt till veckoschemat är en förutsättning för att du ska trivas på arbetet.

Dina arbetsuppgifter består bl.a. av:

 • Att agera stöd åt verksamhetens olika behov
 • Hantering och administrering av skolans olika IT-system, konto- och licenshantering samt enklare support och konfigurering av datorer och hårdvara
 • Konferensstöd, hantera bokningar, ta emot gäster, teknisk support m.m.
 • Iordningställande av lokaler för kurser, konferenser och undervisning
 • Hantera felanmälningar, allmän skötsel och enklare åtgärder av fel och brister i våra fastigheter
 • Samordna, planera och boka in hantverkare och servicetekniker
 • Tillsyn och kontroll av värme och ventilation samt enklare skötsel.
 • Administrera nycklar och passersystem
 • Ta emot varuleveranser och göra beställningar av förbrukningsvaror
 • Snö- och halkbekämpning
 • Park- och trädgårdsskötsel
 • I övrigt arbeta för att våra fastigheter och utemiljö ger ett välskött och välvårdat intryck

Då arbetet innehåller fysiskt krävande uppgifter och stundtals högt tempo är det av vikt att du har en god fysisk förmåga. B-körkort är nödvändigt för tjänsten.

Tillträde och ansökan:

Omfattning 100 %. Tillträde enligt överenskommelse, dock senast 15 november 2024. Vi tillämpar 6 månaders provanställning.

Ansökan rubricerad “servicekoordinator” sänder du till tjanster@jakobsbergsfolkhogskola.se. Vi gör vårt urval fortlöpande men skicka ansökan senast 1 augusti 2024. Betyg mm. visas vid förfrågan.

Kontakt

För mer information kontakta 

Bitr. rektor, Johan Wahlberg 

08-120 28 187, johan.wahlberg@jakobsbergsfolkhogskola.se

Facklig representant 

eva.pettersson@jakobsbergsfolkhogskola.se

Om skolan:

Jakobsbergs folkhögskola är en av Sveriges 156 folkhögskolor. Jakobsbergs folkhögskola ligger i en herrgård i Jakobsberg, 20 minuter med pendeltåg från centrala Stockholm. I snart hundra år har skolan stått för en solidarisk och humanistisk samhällssyn. Skolans religiöst och partipolitiskt obundna ställning ger utrymme för samhällsengagemang samt reflekterande och radikal debatt. Föreningen Jakobsbergs folkhögskola, som den ideella föreningen/huvudmannen heter, har cirka 30 anställda.

 

Möt en i personalen

Kristian Bruun

Kock

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Senaste nytt

Folkhögskollärare och kursansvarig i skönlitterärt skrivande

Vi söker dig som vill ansvara för och undervisa på några av Sveriges mest välrenommerade skrivutbildningar. Här får du chans att utbilda morgondagens författare! Läs mer

Folkhögskollärare i journalistik och skönlitterärt skrivande - vikariat 75 procent

Vi söker dig som vill undervisa på våra journalist- och skrivkurser. Din bakgrund kan se lite olika ut, men vi tror att du är en duktig pedagog och kan det här med berättande.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss