• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Medlemsbrev nr 39 – maj 2021

Publicerad 2022-05-09

Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs folkhögskola!

Välkommen till årsmöte måndagen 30 maj kl. 17.30

Härmed kallas till årsmöte för att behandla 2021 års verksamhet – skolans 102:a verksamhetsår.

Årsmöteshandlingar, årsredovisning och verksamhetsberättelse finns att hämta på
skolans hemsida från och med onsdag 11 maj. 

Den som önskar handlingarna i pappersform kan kontakta Eva Pettersson, tel. 08-12028180 eller
mejla eva.pettersson@jakobsbergsfolkhogskola.se så kommer de per post.

En av punkterna på årsmötet kommer att vara val av ny ordförande eftersom
Göran Hillman, som varit skolans ordförande sedan 2005, lämnar sitt uppdrag.

Efter årsmötesförhandlingarna bjuder vi på musik och mat, förhoppningsvis utomhus i fint väder.

Vårt populära sommarcafé öppnar 9 maj!

För öppettider menyer mm, se här.

Möt en i personalen
Angeli Sjöström Hederberg

Angeli Sjöström Hederberg

Lärare på Kooperativt ledarskap

Läs mer om

Senaste inläggen

Folkhögskolan är en otroligt unik plats

När Saga Cavallin gick författarskolans grundkurs, Skriv! – poesi, prosa, dramatik läsåret 2018–2019, började hon skriva på det manus som skulle bli den uppmärksammade romandebuten "Glasrutan" som nu givits ut av bokförlaget It-Lit. Läs mer

Vår pitch lockade stort intresse

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront. Läs mer

Att ta det på allvar och ha roligt

När Johanna Wester gick författarskolans projektkurs för fackböcker, Skriv! – Projekt: Facklitteratur, (HT/VT 2018) arbetade hon med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Catfight – nidbilder av kvinnor i grupp" som nu givits ut av Romanus och Selling (2021). Läs mer

Senaste nytt

Medlemsbrev nr 39 – maj 2022

Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs folkhögskola!Läs mer

Medarbetare till köket/konferensvärd

Vi söker en eller flera serviceinriktade medarbetare till köket/konferensvärdar på heltid/halvtid. Du är flexibel, social och vill under ledning av kökschef och skolledning vara med och utveckla vår restaurang och konferensverksamhet.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss