• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Medlemsbrev nr 39 – maj 2021

Publicerad 2022-05-09

Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs folkhögskola!

Välkommen till årsmöte måndagen 30 maj kl. 17.30

Härmed kallas till årsmöte för att behandla 2021 års verksamhet – skolans 102:a verksamhetsår.

Årsmöteshandlingar, årsredovisning och verksamhetsberättelse finns att hämta på
skolans hemsida från och med onsdag 11 maj. 

Den som önskar handlingarna i pappersform kan kontakta Eva Pettersson, tel. 08-12028180 eller
mejla eva.pettersson@jakobsbergsfolkhogskola.se så kommer de per post.

En av punkterna på årsmötet kommer att vara val av ny ordförande eftersom
Göran Hillman, som varit skolans ordförande sedan 2005, lämnar sitt uppdrag.

Efter årsmötesförhandlingarna bjuder vi på musik och mat, förhoppningsvis utomhus i fint väder.

Vårt populära sommarcafé öppnar 9 maj!

För öppettider menyer mm, se här.

Möt en i personalen

Felicia Hedström

Rektor

Läs mer om

Senaste inläggen

Folkhögskolan är en otroligt unik plats

När Saga Cavallin gick författarskolans grundkurs, Skriv! – poesi, prosa, dramatik läsåret 2018–2019, började hon skriva på det manus som skulle bli den uppmärksammade romandebuten "Glasrutan" som nu givits ut av bokförlaget It-Lit. Läs mer

Vår pitch lockade stort intresse

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront. Läs mer

Att ta det på allvar och ha roligt

När Johanna Wester gick författarskolans projektkurs för fackböcker, Skriv! – Projekt: Facklitteratur, (HT/VT 2018) arbetade hon med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Catfight – nidbilder av kvinnor i grupp" som nu givits ut av Romanus och Selling (2021). Läs mer

Senaste nytt

Lärare i hälsa och samordnare

Vi letar efter en erfaren lärare som ska undervisa i hälsa med betoning på kost- och näringslära och gruppträning på en av Sverige mest välrenommerade yrkesutbildningar inom hälsa, kost och träning. Vi kvalitetssäkras av flera branschorganisationer och erbjuder bland annat en av Almega Friskvårdsföretagen ackrediterad PT-utbildning. Beroende på din profil kan det även bli aktuellt att undervisa i hälsa och behörighetsgivande ämnen på allmän kurs där du i så fall också ska samordna arbetslagsarbetet.
Läs mer

Servicekoordinator/vaktmästare

Vi söker en serviceinriktad, handlingskraftig och händig koordinator/vaktmästare. Dina arbetsuppgifter är varierande med ett huvudfokus på konferensstöd och att vara behjälplig för anställda, deltagare och besökare kring allehanda frågor och ärenden, bl.a. att ta emot konferensdeltagare och andra gäster, hantera felanmälningar och beställningar, samordna och boka in hantverkare och att åtgärda enklare fel och brister i våra fastigheter. Då tjänsten som servicekoordinator/vaktmästare är av vikt för att verksamheten ska fungera optimalt är det många frågor som passerar dig, varav du löser somliga själv och slussar vidare andra.
Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss