Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Medlemsbrev nr 26, december 2017

Bäste medlem i föreningen Jakobsbergs Folkhögskola!

Skolan har haft en bra höst. Kärnverksamheten, de långa närkurserna, står stadigt på vår kulle tack vare fantastiska kursdeltagare och personal.

Skolan medverkar i ett flerårigt fortbildningsprojekt om mänskliga rättigheter och har i år skickat flera deltagare och lärare till Mänskliga rättighetsdagarna i Jönköping.

Britas café har bjudit på improvisationsteaterföreställning, föreläsning om Väst-sahara och en halvdags workshop med Individuell människohjälp. Dessutom höll mänskligarättighetsgruppen på skolan i ett café om #metoo. Årets sista café är det skrivarna som håller i - i vanlig ordning bjuder de på högläsnig av sina bästa alster.

Nya kurser till våren är: Allmän kurs – svenska som andraspråk – inriktning barn samt Skriv! – Projekt: Fackbok.
Till våren startar också distanskurserna: Journalistik! –Frilans, Skriv! –Projekt, Journalistik! – Radio och Podd. 

Vi har två seniorkurser till våren : Klassisk bildning och Teckning och måleri.

Kalendarium

Som medlem har du möjlighet att äta lunch på skolan, delta på kvällsföreläsningar, på JF-dagen den 18 maj, Göran Palm-seminariet den 21 april samt hyra lokaler till nedsatt pris för möten, studiecirklar och konferenser.

 • Årsmötet 2018 äger rum måndagen den 16 april, prel. tid 17.30. Särskild kallelse kommer! Sven-Olov Karlsson, författare och tidigare elev på skolan, föreläser om sin bok om den stora skogsbranden i Västmanland 2014 - Brandvakten. Boken nominerades till Augustpriset för årets fackbok 2017.
 • Lördagen den 21 april äger det andra Göran Palm-seminariet rum på folkhögskolan. Då utdelas också det första Göran Palmstipendiet. Närmare detaljer på hemsidan och i nästa medlemsbrev.
 • JF-dagen är fredagen den 18 maj. Program på hemsidan och i nästa medlems-brev.

Hemsidan

Gå in på hemsidan http://www.jakobsbergsfolkhogskola.se/ Där får du information om det mesta, om föreläsningar och möten. Har du synpunkter eller saknar något hör av dig till Bengt Jönsson, bengt.jonsson@jakobsbergsfolkhogskola.se

Med önskan om en God Jul och ett Gott Nytt År!

Göran Hillman, ordförande Ola Larsson, rektor

Möt en i personalen
Angeli Sjöström Hederberg

Angeli Sjöström Hederberg

Lärare på Kooperativt ledarskap

Läs mer om

Senaste nytt

Kock/Köksansvarig sökes till Jakobsbergs folkhögskola

Jakobsberg folkhögskola erbjuder en heltidsanställning som innehåller ett förmånligt kollektivavtal, friskvårdsbidrag samt bra arbetstider och individuell lönesättning. Vi söker dig som är flexibel, kreativ och som brinner för måltider.Läs mer

Medlemsbrev mars 2018

Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs Folkhögskola!Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • RSS
 • Kontakta oss