Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Medlemsbrev nr 26, december 2017

Bäste medlem i föreningen Jakobsbergs Folkhögskola!

Skolan har haft en bra höst. Kärnverksamheten, de långa närkurserna, står stadigt på vår kulle tack vare fantastiska kursdeltagare och personal.

Skolan medverkar i ett flerårigt fortbildningsprojekt om mänskliga rättigheter och har i år skickat flera deltagare och lärare till Mänskliga rättighetsdagarna i Jönköping.

Britas café har bjudit på improvisationsteaterföreställning, föreläsning om Väst-sahara och en halvdags workshop med Individuell människohjälp. Dessutom höll mänskligarättighetsgruppen på skolan i ett café om #metoo. Årets sista café är det skrivarna som håller i - i vanlig ordning bjuder de på högläsnig av sina bästa alster.

Nya kurser till våren är: Allmän kurs – svenska som andraspråk – inriktning barn samt Skriv! – Projekt: Fackbok.
Till våren startar också distanskurserna: Journalistik! –Frilans, Skriv! –Projekt, Journalistik! – Radio och Podd. 

Vi har två seniorkurser till våren : Klassisk bildning och Teckning och måleri.

Kalendarium

Som medlem har du möjlighet att äta lunch på skolan, delta på kvällsföreläsningar, på JF-dagen den 18 maj, Göran Palm-seminariet den 21 april samt hyra lokaler till nedsatt pris för möten, studiecirklar och konferenser.

 • Årsmötet 2018 äger rum måndagen den 16 april, prel. tid 17.30. Särskild kallelse kommer! Sven-Olov Karlsson, författare och tidigare elev på skolan, föreläser om sin bok om den stora skogsbranden i Västmanland 2014 - Brandvakten. Boken nominerades till Augustpriset för årets fackbok 2017.
 • Lördagen den 21 april äger det andra Göran Palm-seminariet rum på folkhögskolan. Då utdelas också det första Göran Palmstipendiet. Närmare detaljer på hemsidan och i nästa medlemsbrev.
 • JF-dagen är fredagen den 18 maj. Program på hemsidan och i nästa medlems-brev.

Hemsidan

Gå in på hemsidan http://www.jakobsbergsfolkhogskola.se/ Där får du information om det mesta, om föreläsningar och möten. Har du synpunkter eller saknar något hör av dig till Bengt Jönsson, bengt.jonsson@jakobsbergsfolkhogskola.se

Med önskan om en God Jul och ett Gott Nytt År!

Göran Hillman, ordförande Ola Larsson, rektor

Möt en i personalen

Gunnel Ottenby

Kursansvarig på Skriv! – poesi, prosa dramatik

Läs mer om

Senaste nytt

Välkommen till föreningsmötet - Måndagen den 1 oktober kl. 17.30

Medlemsbrev nr 28, september 2018
Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs Folkhögskola!

Välkommen till föreningsmötet
Måndagen den 1 oktober kl. 17.30, samling Röda Längan.Läs mer

Den befriade familjen - författarföreläsning av Josefin Olevik

Fredag 18 maj 14.00 Jakobsbergs folkhögskola

För hundra år sedan lämnade ensamstående mödrar bort sina spädbarn till änglamakerskor, som lät dem förtvina bakom stängda dörrar. Idag går kvinnor till sitt närmaste sjukhus för att genom landstinget få spermier och bli mödrar på egen hand.

Mycket har hänt det senaste seklet.

Kvinnorna har lämnat köket, slagit sig in på arbetsmarknaden och tagit makten över sina liv och livmödrar. Det är väl helt naturligt att de skaffar barn också, utan att ta hjälp av en man, eller?Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • RSS
 • Kontakta oss