• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Medlemsbrev nr 23, december 2016

Publicerad 2017-02-02

Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs Folkhögskola!

Medlemsavgift för  2017

Med detta medlemsbrev medföljer inbetalningskort för medlemsavgiften för 2017. Enskild medlem: 100 kr till plusgirokonto 7 17 51 – 2. Organisation: 200 kr. Vi hoppas att du vill fortsätta att vara med oss och driva Jakobsbergs Folkhögskola och utveckla skolan till ett kultur- och bildningscentrum!

Som medlem har du möjlighet att äta lunch på skolan, delta på kvällsföreläsningar, på JF-dagen den 19 maj, Göran Palmseminariet den 22 april samt hyra lokaler till nedsatt pris för möten, studiecirklar och konferenser.

Före och efter nyår

Skolan har haft en bra höst. Kärnverksamheten, de långa närkurserna, står stadigt på vår kulle tack vare fantastiska kursdeltagare och personal. Under förmiddagsfikat har skolan bjudit in till friskvård, språkcafé med mera.

Skolan medverkar i ett flerårigt fortbildningsprojekt om mänskliga rättigheter.

På Britas café har kursdeltagarna haft insamling till UNHCR, lyssnat på en rymdforskare, haft en demokrativerkstad, stått för underhållning med mera.

Till våren startar distanskurserna ”Skriv – projekt”, ”Frilansreporter” och ”Radioreportage” som alla ges på halvtid.

Ny seniorkurs inom konst startar även i vår. “Seniorkurs - konstkurs i teckning och måleri”. Seniorkursen ”klassisk bildning” kommer att fortsätta under våren.

Kalendarium

Föreläsningar, arrangemang och möten i vår

 • 20.2 Anders Hansen, Hjärnstark
 • 13.3 Ahang Bashi pratar om sin film ”Skörheten”
 • 18.4 Årsmöte och Elisabeth Åsbrink om "1947"

Årsmötet 2017 äger rum tisdagen den 18 april, prel. tid 17.30. Särskild kallelse kommer! Elisabet Åsbrink författarbesöker utifrån sin bok 1947.

Lördagen den 22 april invigs Göran Palm-rummet på folkhögskolan. Då äger det första seminariet kring hans författarskap rum. Närmare detaljer på hemsidan och i nästa medlemsbrev.

JF-dagen blir fredagen den 19 maj. Program på hemsidan och i nästa medlemsbrev.

Sommarkurser 2017

Vecka  24 erbjuder vi följande spännande sommarkurser:

 • Upplev Stockholms natur – utomhusmatlagning och paddling
 • Kurs i teckning och måleri
 • Skrivkurs i dramatik och improvisationsövningar
 • Skönlitterärt skrivande med mindfulness

Mer information om sommarkurserna finns i januari på vår hemsida.

Ny  hemsida

I november var det premiär för den nya hemsidan - http://www.jakobsbergsfolkhogskola.se/ Där får du information om det mesta, om föreläsningar och möten. Har du synpunkter eller saknar något hör av dig till Bengt Jönsson,   bengt.jonsson@jakobsbergsfolkhogskola.se

Många hälsningar

Göran Hillman, ordförande    Ola Larsson, rektor

Har du e-post? I så fall vill vi gärna ha den för att kunna förbilliga våra utskick och kanske komma med påminnelser om olika arrangemang. Meddela den i så fall till nedanstående e-postadress.

Besök hemsidan: www.jakobsbergsfolkhogskola.se

Kontakta oss:

Ola Larsson, rektor: tel. 08-120 28 182, e-post ola.larsson@jakobsbergsfolkhogskola.se. Jakobsbergs Folkhögskola, Folkhögskolevägen 1, 177 40 Järfälla

Göran Hillman, ordförande: tel. 08-580 347 21, 070-491 71 70, e-post goran.hillman@swipnet.se  Skogsvägen 22, 177 40 Järfälla

Kjell Johansson,  vice ordförande: tel. 070-593 21 36, e-post kvalitetspartner@telia.co

 

Möt en i personalen

Fredrik Carlsson

Lärare och kursansvarig på Allmän kurs år 1–3.

Läs mer om

Senaste inläggen

Folkhögskolan är en otroligt unik plats

När Saga Cavallin gick författarskolans grundkurs, Skriv! – poesi, prosa, dramatik läsåret 2018–2019, började hon skriva på det manus som skulle bli den uppmärksammade romandebuten "Glasrutan" som nu givits ut av bokförlaget It-Lit. Läs mer

Vår pitch lockade stort intresse

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront. Läs mer

Att ta det på allvar och ha roligt

När Johanna Wester gick författarskolans projektkurs för fackböcker, Skriv! – Projekt: Facklitteratur, (HT/VT 2018) arbetade hon med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Catfight – nidbilder av kvinnor i grupp" som nu givits ut av Romanus och Selling (2021). Läs mer

Senaste nytt

Medlemsbrev nr 39 – maj 2022

Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs folkhögskola!Läs mer

Medarbetare till köket/konferensvärd

Vi söker en eller flera serviceinriktade medarbetare till köket/konferensvärdar på heltid/halvtid. Du är flexibel, social och vill under ledning av kökschef och skolledning vara med och utveckla vår restaurang och konferensverksamhet.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss