Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Medlemsbrev nr 23, december 2016

Publicerad 2017-02-02

Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs Folkhögskola!

Medlemsavgift för  2017

Med detta medlemsbrev medföljer inbetalningskort för medlemsavgiften för 2017. Enskild medlem: 100 kr till plusgirokonto 7 17 51 – 2. Organisation: 200 kr. Vi hoppas att du vill fortsätta att vara med oss och driva Jakobsbergs Folkhögskola och utveckla skolan till ett kultur- och bildningscentrum!

Som medlem har du möjlighet att äta lunch på skolan, delta på kvällsföreläsningar, på JF-dagen den 19 maj, Göran Palmseminariet den 22 april samt hyra lokaler till nedsatt pris för möten, studiecirklar och konferenser.

Före och efter nyår

Skolan har haft en bra höst. Kärnverksamheten, de långa närkurserna, står stadigt på vår kulle tack vare fantastiska kursdeltagare och personal. Under förmiddagsfikat har skolan bjudit in till friskvård, språkcafé med mera.

Skolan medverkar i ett flerårigt fortbildningsprojekt om mänskliga rättigheter.

På Britas café har kursdeltagarna haft insamling till UNHCR, lyssnat på en rymdforskare, haft en demokrativerkstad, stått för underhållning med mera.

Till våren startar distanskurserna ”Skriv – projekt”, ”Frilansreporter” och ”Radioreportage” som alla ges på halvtid.

Ny seniorkurs inom konst startar även i vår. “Seniorkurs - konstkurs i teckning och måleri”. Seniorkursen ”klassisk bildning” kommer att fortsätta under våren.

Kalendarium

Föreläsningar, arrangemang och möten i vår

 • 20.2 Anders Hansen, Hjärnstark
 • 13.3 Ahang Bashi pratar om sin film ”Skörheten”
 • 18.4 Årsmöte och Elisabeth Åsbrink om "1947"

Årsmötet 2017 äger rum tisdagen den 18 april, prel. tid 17.30. Särskild kallelse kommer! Elisabet Åsbrink författarbesöker utifrån sin bok 1947.

Lördagen den 22 april invigs Göran Palm-rummet på folkhögskolan. Då äger det första seminariet kring hans författarskap rum. Närmare detaljer på hemsidan och i nästa medlemsbrev.

JF-dagen blir fredagen den 19 maj. Program på hemsidan och i nästa medlemsbrev.

Sommarkurser 2017

Vecka  24 erbjuder vi följande spännande sommarkurser:

 • Upplev Stockholms natur – utomhusmatlagning och paddling
 • Kurs i teckning och måleri
 • Skrivkurs i dramatik och improvisationsövningar
 • Skönlitterärt skrivande med mindfulness

Mer information om sommarkurserna finns i januari på vår hemsida.

Ny  hemsida

I november var det premiär för den nya hemsidan - http://www.jakobsbergsfolkhogskola.se/ Där får du information om det mesta, om föreläsningar och möten. Har du synpunkter eller saknar något hör av dig till Bengt Jönsson,   bengt.jonsson@jakobsbergsfolkhogskola.se

Många hälsningar

Göran Hillman, ordförande    Ola Larsson, rektor

Har du e-post? I så fall vill vi gärna ha den för att kunna förbilliga våra utskick och kanske komma med påminnelser om olika arrangemang. Meddela den i så fall till nedanstående e-postadress.

Besök hemsidan: www.jakobsbergsfolkhogskola.se

Kontakta oss:

Ola Larsson, rektor: tel. 08-120 28 182, e-post ola.larsson@jakobsbergsfolkhogskola.se. Jakobsbergs Folkhögskola, Folkhögskolevägen 1, 177 40 Järfälla

Göran Hillman, ordförande: tel. 08-580 347 21, 070-491 71 70, e-post goran.hillman@swipnet.se  Skogsvägen 22, 177 40 Järfälla

Kjell Johansson,  vice ordförande: tel. 070-593 21 36, e-post kvalitetspartner@telia.co

 

Möt en i personalen
Inger Erlandsson

Inger Erlandsson

Trädgårdsskötare/vaktmästare

Läs mer om

Senaste inläggen

Louise Halvardsson kommer med ny roman

Louise Halvardsson gick på Jakobsbergs Folkhögskolas författarskola första gången 2002–2003. Hösten 2017 kom hon tillbaka och gick den nätbaserade kursen "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur då hon jobbade med boken "Punkpoet med svensk brytning". Romanen, som nu kommer ut på Belletrist Publishing, är en uppföljare till hennes prisbelönta debut "Punkindustriell hårdrockare med attityd" (Författarhuset, 2007). Stockholmsreleasen hölls på Big Ben.Läs mer

Jag vill att det ska vara på riktigt

Ola Julén (1970–2013) hann ge ut två verk under sin livstid: ”Orissa” (Ink förlag 1999) och ”400” (Basilisk forlag 2001). Det är nu 20 år sedan den kultförklarade debuten och 28 år sedan han gick på Jakobsbergs folkhögskola (1990–1991).

Med anledning av detta bjuder vi nu in till en kväll om Ola Julén och hans författarskap. Måndag 18/11, kl. 18.00 på Jakobsbergs Folkhögskola.

Medverkande: Marie Lundquist, Christer Boberg, Hanna-Linnea Rengfors och Jonas Ask samt deltagare från författarskolans grundkurs.Läs mer

Skrivlivet Ny podd med Sara och Linda

Linda Jones och Sara Köhler möttes på Jakobsbergs folkhögskola. Där blev de vänner och kollegor. Nu har de skapat sin egna skrivarpodd. Det första avsnittet handlar om skrivarkurser och särskilt den de gick tillsammans på JF: "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur". Vi hörde av oss till Sara och ställde några korta frågor om podden och skrivlivet.Läs mer

Senaste nytt

Sista ansökningsdag vårtermin 2020.

Fredag 15 november är sista dag för att ansöka till de kurser som startar i januari 2020. På kursernas sidor läser du om hur du ansöker, vad din ansökan ska innehålla och hur du skickar in den digitalt.
Varmt välkommen till Jakobsbergs Folkhögskola!Läs mer

Tiden stod stilla när Jens Liljestrand pratade om Vilhelm Moberg

Föreläsningen om boken ”Mannen i skogen”: en biografi om författaren Vilhelm Moberg fängslade unga och äldre. Med kontrastrikedom porträtterades författaren som både den ”store”- samt den ”jobbiga” Vilhelm Moberg. Jens Liljestrands dramatisering bjöd publiken på skratt och allvar.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss