• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Medlemsbrev nr 23, december 2016

Publicerad 2017-02-02

Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs Folkhögskola!

Medlemsavgift för  2017

Med detta medlemsbrev medföljer inbetalningskort för medlemsavgiften för 2017. Enskild medlem: 100 kr till plusgirokonto 7 17 51 – 2. Organisation: 200 kr. Vi hoppas att du vill fortsätta att vara med oss och driva Jakobsbergs Folkhögskola och utveckla skolan till ett kultur- och bildningscentrum!

Som medlem har du möjlighet att äta lunch på skolan, delta på kvällsföreläsningar, på JF-dagen den 19 maj, Göran Palmseminariet den 22 april samt hyra lokaler till nedsatt pris för möten, studiecirklar och konferenser.

Före och efter nyår

Skolan har haft en bra höst. Kärnverksamheten, de långa närkurserna, står stadigt på vår kulle tack vare fantastiska kursdeltagare och personal. Under förmiddagsfikat har skolan bjudit in till friskvård, språkcafé med mera.

Skolan medverkar i ett flerårigt fortbildningsprojekt om mänskliga rättigheter.

På Britas café har kursdeltagarna haft insamling till UNHCR, lyssnat på en rymdforskare, haft en demokrativerkstad, stått för underhållning med mera.

Till våren startar distanskurserna ”Skriv – projekt”, ”Frilansreporter” och ”Radioreportage” som alla ges på halvtid.

Ny seniorkurs inom konst startar även i vår. “Seniorkurs - konstkurs i teckning och måleri”. Seniorkursen ”klassisk bildning” kommer att fortsätta under våren.

Kalendarium

Föreläsningar, arrangemang och möten i vår

 • 20.2 Anders Hansen, Hjärnstark
 • 13.3 Ahang Bashi pratar om sin film ”Skörheten”
 • 18.4 Årsmöte och Elisabeth Åsbrink om "1947"

Årsmötet 2017 äger rum tisdagen den 18 april, prel. tid 17.30. Särskild kallelse kommer! Elisabet Åsbrink författarbesöker utifrån sin bok 1947.

Lördagen den 22 april invigs Göran Palm-rummet på folkhögskolan. Då äger det första seminariet kring hans författarskap rum. Närmare detaljer på hemsidan och i nästa medlemsbrev.

JF-dagen blir fredagen den 19 maj. Program på hemsidan och i nästa medlemsbrev.

Sommarkurser 2017

Vecka  24 erbjuder vi följande spännande sommarkurser:

 • Upplev Stockholms natur – utomhusmatlagning och paddling
 • Kurs i teckning och måleri
 • Skrivkurs i dramatik och improvisationsövningar
 • Skönlitterärt skrivande med mindfulness

Mer information om sommarkurserna finns i januari på vår hemsida.

Ny  hemsida

I november var det premiär för den nya hemsidan - http://www.jakobsbergsfolkhogskola.se/ Där får du information om det mesta, om föreläsningar och möten. Har du synpunkter eller saknar något hör av dig till Bengt Jönsson,   bengt.jonsson@jakobsbergsfolkhogskola.se

Många hälsningar

Göran Hillman, ordförande    Ola Larsson, rektor

Har du e-post? I så fall vill vi gärna ha den för att kunna förbilliga våra utskick och kanske komma med påminnelser om olika arrangemang. Meddela den i så fall till nedanstående e-postadress.

Besök hemsidan: www.jakobsbergsfolkhogskola.se

Kontakta oss:

Ola Larsson, rektor: tel. 08-120 28 182, e-post ola.larsson@jakobsbergsfolkhogskola.se. Jakobsbergs Folkhögskola, Folkhögskolevägen 1, 177 40 Järfälla

Göran Hillman, ordförande: tel. 08-580 347 21, 070-491 71 70, e-post goran.hillman@swipnet.se  Skogsvägen 22, 177 40 Järfälla

Kjell Johansson,  vice ordförande: tel. 070-593 21 36, e-post kvalitetspartner@telia.co

 

Möt en i personalen

Hanna Linnea Rengfors

Undervisar på författarskolans skrivkurser.

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag fick värdefulla verktyg och struktur

När Jessica Haas Forsling gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade hon med grunden till det manus som skulle bli den uppmärksammade biografin "Främmande fåglar. Jascha, mormor och jag", utgiven av Norstedts förlag. Läs mer

Jag fick med mig en övertygelse om att skriva klart boken

När Helena Björk gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" höstterminen 2020, arbetade hon med det manus som skulle bli boken "Socialt oacceptabelt – ett reportage om svensk prostitutionspolitik" som nu givits ut av Atlas Förlag. Läs mer

Jag är stolt alumn och medlem i JF

När Patrik Tunholm gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" vår- och hösttermin 2020, arbetade han med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Känslostorm – att möta döden i sitt arbete" som nu givits ut av JW Förlag. Läs mer

Senaste nytt

Lärare i engelska och samhällskunskap

Vi söker dig som har ett stort intresse för att få människor att växa. Din huvudsakliga uppgift blir att undervisa på allmän kurs i engelska på grundskole- och gymnasienivå, men undervisning i andra ämnen och på andra kurser kan bli aktuellt beroende på din profil. Läs mer

Föreläsning 18 april: Kriget mot kroppen

Viktmobbning, normer, bantning och hälsa för alla storlekar. Kom och lyssna när Erik Hemmingsson pratar om sina senaste böcker ”Slutbantat” och ”Kriget mot kroppen”. Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss