Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Medlemsbrev nr 23, december 2016

Publicerad 2017-02-02

Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs Folkhögskola!

Medlemsavgift för  2017

Med detta medlemsbrev medföljer inbetalningskort för medlemsavgiften för 2017. Enskild medlem: 100 kr till plusgirokonto 7 17 51 – 2. Organisation: 200 kr. Vi hoppas att du vill fortsätta att vara med oss och driva Jakobsbergs Folkhögskola och utveckla skolan till ett kultur- och bildningscentrum!

Som medlem har du möjlighet att äta lunch på skolan, delta på kvällsföreläsningar, på JF-dagen den 19 maj, Göran Palmseminariet den 22 april samt hyra lokaler till nedsatt pris för möten, studiecirklar och konferenser.

Före och efter nyår

Skolan har haft en bra höst. Kärnverksamheten, de långa närkurserna, står stadigt på vår kulle tack vare fantastiska kursdeltagare och personal. Under förmiddagsfikat har skolan bjudit in till friskvård, språkcafé med mera.

Skolan medverkar i ett flerårigt fortbildningsprojekt om mänskliga rättigheter.

På Britas café har kursdeltagarna haft insamling till UNHCR, lyssnat på en rymdforskare, haft en demokrativerkstad, stått för underhållning med mera.

Till våren startar distanskurserna ”Skriv – projekt”, ”Frilansreporter” och ”Radioreportage” som alla ges på halvtid.

Ny seniorkurs inom konst startar även i vår. “Seniorkurs - konstkurs i teckning och måleri”. Seniorkursen ”klassisk bildning” kommer att fortsätta under våren.

Kalendarium

Föreläsningar, arrangemang och möten i vår

 • 20.2 Anders Hansen, Hjärnstark
 • 13.3 Ahang Bashi pratar om sin film ”Skörheten”
 • 18.4 Årsmöte och Elisabeth Åsbrink om "1947"

Årsmötet 2017 äger rum tisdagen den 18 april, prel. tid 17.30. Särskild kallelse kommer! Elisabet Åsbrink författarbesöker utifrån sin bok 1947.

Lördagen den 22 april invigs Göran Palm-rummet på folkhögskolan. Då äger det första seminariet kring hans författarskap rum. Närmare detaljer på hemsidan och i nästa medlemsbrev.

JF-dagen blir fredagen den 19 maj. Program på hemsidan och i nästa medlemsbrev.

Sommarkurser 2017

Vecka  24 erbjuder vi följande spännande sommarkurser:

 • Upplev Stockholms natur – utomhusmatlagning och paddling
 • Kurs i teckning och måleri
 • Skrivkurs i dramatik och improvisationsövningar
 • Skönlitterärt skrivande med mindfulness

Mer information om sommarkurserna finns i januari på vår hemsida.

Ny  hemsida

I november var det premiär för den nya hemsidan - http://www.jakobsbergsfolkhogskola.se/ Där får du information om det mesta, om föreläsningar och möten. Har du synpunkter eller saknar något hör av dig till Bengt Jönsson,   bengt.jonsson@jakobsbergsfolkhogskola.se

Många hälsningar

Göran Hillman, ordförande    Ola Larsson, rektor

Har du e-post? I så fall vill vi gärna ha den för att kunna förbilliga våra utskick och kanske komma med påminnelser om olika arrangemang. Meddela den i så fall till nedanstående e-postadress.

Besök hemsidan: www.jakobsbergsfolkhogskola.se

Kontakta oss:

Ola Larsson, rektor: tel. 08-120 28 182, e-post ola.larsson@jakobsbergsfolkhogskola.se. Jakobsbergs Folkhögskola, Folkhögskolevägen 1, 177 40 Järfälla

Göran Hillman, ordförande: tel. 08-580 347 21, 070-491 71 70, e-post goran.hillman@swipnet.se  Skogsvägen 22, 177 40 Järfälla

Kjell Johansson,  vice ordförande: tel. 070-593 21 36, e-post kvalitetspartner@telia.co

 

Möt en i personalen
Eva Pettersson

Eva Pettersson

Skolsekreterare/administratör

Läs mer om

Senaste inläggen

Anna Larsson debuterar med roman

Anna Larsson gick författarkursen "Skriv! – Projekt: Skönlitteratur" på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2015. Nu har hon skrivit på kontrakt för sin debutbok, romanen "Medan världen ser på" (Bazar bokförlag) som hon själv beskriver som "en kärleksroman med garanterat lyckligt slut, fylld av ångest och passion på vägen dit". Utgivningsdatum är satt till 7 juli 2021.Läs mer

Mitch Fredrikssons debutroman nominerad

Mitch Fredriksson gick författarskolans grundkurs 2009–2010 och projektkurs våren 2018 då han skrev på det manus som skulle bli hans debutroman ”Fail”. Nu är romanen utgiven av Rabén&Sjögren och dessutom nominerad till priset "Slangbellan" för bästa ungdomsbok 2020.Läs mer

Grattis till boksläpp, Sara Heyman!

Sara Heyman gick författarkursen på distans i att skriva fackbok, "Skriv!–Projekt: Facklitteratur" våren 2020. Under sin tid på författarskolan arbetade hon med det manus som skulle bli biografin "Den motvilliga feministen" om Bertha Wellin, en av de första kvinnliga riksdagsledamöterna någonsin som tillträdde 1921. Boken hade releasedatum 8 mars och har redan fått mycket uppmärksamhet i media.Läs mer

Senaste nytt

Påskkasse

Efter succéerna med "julkassen" och "fredagskassen" erbjuder nu Jakobsbergs folkhögskolas café och restaurang en påskkasse, fylld med läckerheter som JF:s inlagda påsksill, lättgravad regnbåge och mjölkchokladspanacotta med blodapelsinsallad. Se hela menyn här nedan och få reda på hur du beställer din påskkasse.Läs mer

Skrivlärare på Jakobsbergs folkhögskola

Vi söker dig som vill ansvara för och undervisa på en av Sveriges mest välrenommerade skrivarutbildningar. Här får du chans att utbilda morgondagens författare. Vill du dessutom tillbringa dagarna på en naturskön kulle i en herrgårdsbyggnad från 1600-talet bara en kort pendeltågsresa från Stockholm city, då tror vi att du ska skicka in en ansökan till oss på Jakobsbergs folkhögskola.
Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss