Löpeld genom Stockholms förorter
Publicerad 2013-05-22
De senaste nätternas oroligheter i Husby har nu spridit sig till flera av Stockholms förorter. Norsborg, Kista, Skärholmen och Jakobsberg är några av de områden som under natten till onsdag drabbats av bilbränder och skadegörelse.
Det var natten till måndag som kravaller startade i Husby. Den 12 maj sköts en 69-årig man till döds av polisen efter att han uppträtt hotfullt med en machete. Händelsen upprörde många Husbybor som menar att polisen bedrev övervåld. Polisen anklagades även för felaktiga uppgifter om hur mannen avled, något som Lars Byström, presstalesman vid Stockholmspolisen bekräftat för Ekot.
Polisen gick ut med uppgifter att mannen körts med ambulans till sjukhus vid 21-tiden, där han senare ska ha avlidit av sina skador. Det visade sig att mannen i själva verket avled på plats och transporterades bort senare under natten i likbil.
– Jag beklagar att vi gick ut med fel uppgifter. Jag tar på mig det. Det är en kommunikationsmiss, säger Lars Byström.
Många anser att detta är gnistan som fick missnöjet att blossa upp, men att problemen sträcker sig långt bortom dödsskjutningen.
– Det som har hänt här konkret är inte själva problemet. När människor känner sig mindervärdiga och som bimedborgare skapas en frustration och så fort tillfälle ges uttrycker man det, säger Husbybon Zarghun, 50.
Det är inte bara i Husby invånare känner frustration. Problematiken med arbetslöshet och misslyckad integrationspolitik finns i många av Stockholms förorter. Kanske är det en av orsakerna till den spridning som skett under natten.
I Jakobsberg attackerades polishuset och ett tiotal bilar sattes i brand. När polisen kom till platsen möttes de av stenkastning och flera rutor i centrum krossades. Många upprörda människor var samlade men stämningen var trots det relativt lugn.
En 34-årig man, som vill vara anonym, berättade i brandröken under natten att han är mycket orolig över orsakerna till varför detta sker. På så sätt tycker han att det är bra när det tar uttryck på detta sätt för att problemen kanske då kommer att uppmärksammas. Han inser samtidigt att det inte låter särskilt bra att säga det högt.
– Nu ser folk att vi har problem i förorterna. Det är det här vi har tjatat om i 30 år, den sociala misären, segregationen och utanförskapet. Om inte det är ett problem, varsågod – här får ni ett problem, säger han.
Mona Johansson, informationsansvarig vid Norrorts polismästardistrikt berättar på onsdagen att polisen tar upploppen på väldigt stort allvar.
– Vi har nu ökat synligheten, pratat med de drabbade och försöker på alla sätt få en kontakt med föreningarna i områdena. Det handlar om att skada så få som möjligt. Men det som händer just nu är inte bara polisens problem, utan allas, säger hon.
Emma Lundgren
Miranda Wink
Reportagelinjen
Ingen fattade vad jag menade
När Jonas Enander började på Jakobsbergs folkhögskolas författarkurs var han disputerad astrofysiker och ville skriva en folkbildande, populärvetenskaplig fackbok inom sitt ämne. Det blev två terminer på "Jakan" och sedan utgivning när hans bok ”Mörkret och människan - om svarta hål och vår plats på jorden” blev färdig och gavs ut 2024 av Albert Bonniers förlag. Boken blev en succé och Jonas har sedan dess varit en flitigt anlitad föreläsare och frilansande forskningskommunikatör och skribent som bland annat intervjuat nobelpristagare och astronomer världen över. I slutet av 2024 tilldelades Jonas av Svenska Akademien stipendium ur Gerard Bonniers donationsfond för "unga, lovande författare" och hans bok har nyligen översatts till engelska och givits ut i ett antal länder.Läs mer
William Älgebrinks debutroman får pris
När William Älgebrink gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade han med det manus som skulle bli romanen "Huset vid Pärlälvens slut" (Romanus & Selling 2024). Under bokmässan i Göteborg tilldelades William priset Crimetime Award för årets bästa deckardebut. Läs mer
Peter Fröberg Idling får Bernadottepris
Peter Fröberg Idling, författare och kursansvarig för Författarskolans grundkurs på Jakobsbergs folkhögskola, har tilldelats det prestigefyllda Bernadottestipendiet. Priset delades ut ur kungens hand på slottet och innebär ett erkännande för Peters kommande bokprojekt om ett av Kambodjas mörkaste kapitel.Läs mer
Köksbiträde, deltid 50 procent
Du är flexibel, social och vill under ledning av kökschef och skolledning vara med och utveckla vår restaurang och konferensverksamhet. Då vi är en liten arbetsplats kommer du få hugga in där det behövs. Dina huvudsysslor består av att tillsammans med övrig kökspersonal förbereda och servera lunch till cirka 250 kursdeltagare och konferensgäster, samt i förekommande fall frukost, fika och andra måltider. I arbetsuppgifterna ingår även att förbereda våra konferenser och säkerställa att gästerna under sitt besök får hög service och vill återkomma till oss.
Läs mer
Biträdande rektor, projekt och service
Vi söker dig som vill vara med och utveckla folkbildningen i en kreativ herrgårdsmiljö. Hos oss står hälsa, kultur, demokrati och hållbarhet i centrum.
Läs mer
