Kock/Köksansvarig sökes till Jakobsbergs folkhögskola
Publicerad 2018-03-20
Jakobsberg folkhögskola erbjuder en heltidsanställning som innehåller ett förmånligt kollektivavtal, friskvårdsbidrag samt bra arbetstider och individuell lönesättning. Vi söker dig som är flexibel, kreativ och som brinner för måltider.
Köksansvarig förbereder och serverar lunch till cirka 200 gäster och är en viktig del av skolsamhället. Vi ser köket som en pedagogisk resurs och vill därför att du är intresserad av våra deltagare, pedagogik och folkbildning. Jakobsbergs folkhögskola utvecklar just nu skolan som mötesplats där köket är centralt för framtida evenemang och konferenser. Köket speglar skolans profiler: hälsa, hållbar utveckling och internationell solidaritet. Därför arbetar vi aktivt med ekologiska livsmedel och den vegetariska maten.
Arbetsuppgifter
- Att leda och organisera arbetet i kök och matsal.
- Att tillsammans med övrig kökspersonal förbereda, tillaga och servera mat till skolans deltagare och övriga gäster.
- Att ansvara för kökets budget, planering av menyer och inköp.
- Att arbeta för en trivsam måltidsmiljö.
Kvalifikationer:
- Kockutbildning eller liknande utbildning/erfarenhet.
- Erfarenhet av arbetsledning i kök.
- Goda kunskaper och erfarenheter av olika typer av specialkost.
- Har goda färdigheter inom vegetarisk matlagning
- Serviceinriktad, initiativtagande och stimuleras av kontakter med kursdeltagare, kollegor och externa intressenter.
- Kan arbeta flexibelt utifrån verksamhetens behov.
- Har god samarbets-, lednings- och kommunikationsförmåga.
Tillträdesdatum är flexibelt men tidigast 1.8.2018. Ansökan rubricerad ”Kock/Köksansvarig sökes till Jakobsbergs folkhögskola” sänder du till tjanster@jakobsbergsfolkhogskola.se. Vi gör vårt urval fortlöpande. För mer information kontakta rektor ola.larsson@jakobsbergsfolkhogskola.se eller 08-120 28 182 och servicesamordnare Johan Wahlberg 08-120 28 187. Facklig representant är sandhya.sebastian@jakobsbergsfolkhogskola.se. Betyg mm. visas vid förfrågan.
Jakobsbergs folkho¨gskola a¨r en av Sveriges 154 folkho¨gskolor. Jakobsbergs folkho¨gskola ligger i en herrga°rd i Jakobsberg, 20 minuter med pendelta°g fra°n centrala Stockholm . I snart hundra a°r har skolan sta°tt fo¨r en solidarisk och humanistisk samha¨llssyn. Skolans religio¨st och partipolitiskt obundna sta¨llning ger utrymme fo¨r samha¨llsengagemang samt reflekterande och radikal debatt. Fo¨reningen Jakobsbergs folkho¨gskola, som den ideella fo¨reningen/huvudmannen heter, har cirka 30 ansta¨llda.
Ingen fattade vad jag menade
När Jonas Enander började på Jakobsbergs folkhögskolas författarkurs var han disputerad astrofysiker och ville skriva en folkbildande, populärvetenskaplig fackbok inom sitt ämne. Det blev två terminer på "Jakan" och sedan utgivning när hans bok ”Mörkret och människan - om svarta hål och vår plats på jorden” blev färdig och gavs ut 2024 av Albert Bonniers förlag. Boken blev en succé och Jonas har sedan dess varit en flitigt anlitad föreläsare och frilansande forskningskommunikatör och skribent som bland annat intervjuat nobelpristagare och astronomer världen över. I slutet av 2024 tilldelades Jonas av Svenska Akademien stipendium ur Gerard Bonniers donationsfond för "unga, lovande författare" och hans bok har nyligen översatts till engelska och givits ut i ett antal länder.Läs mer
William Älgebrinks debutroman får pris
När William Älgebrink gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade han med det manus som skulle bli romanen "Huset vid Pärlälvens slut" (Romanus & Selling 2024). Under bokmässan i Göteborg tilldelades William priset Crimetime Award för årets bästa deckardebut. Läs mer
Peter Fröberg Idling får Bernadottepris
Peter Fröberg Idling, författare och kursansvarig för Författarskolans grundkurs på Jakobsbergs folkhögskola, har tilldelats det prestigefyllda Bernadottestipendiet. Priset delades ut ur kungens hand på slottet och innebär ett erkännande för Peters kommande bokprojekt om ett av Kambodjas mörkaste kapitel.Läs mer
Köksbiträde, deltid 50 procent
Du är flexibel, social och vill under ledning av kökschef och skolledning vara med och utveckla vår restaurang och konferensverksamhet. Då vi är en liten arbetsplats kommer du få hugga in där det behövs. Dina huvudsysslor består av att tillsammans med övrig kökspersonal förbereda och servera lunch till cirka 250 kursdeltagare och konferensgäster, samt i förekommande fall frukost, fika och andra måltider. I arbetsuppgifterna ingår även att förbereda våra konferenser och säkerställa att gästerna under sitt besök får hög service och vill återkomma till oss.
Läs mer
Biträdande rektor, projekt och service
Vi söker dig som vill vara med och utveckla folkbildningen i en kreativ herrgårdsmiljö. Hos oss står hälsa, kultur, demokrati och hållbarhet i centrum.
Läs mer
