Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Kock/Köksansvarig sökes till Jakobsbergs folkhögskola

Jakobsberg folkhögskola erbjuder en heltidsanställning som innehåller ett förmånligt kollektivavtal, friskvårdsbidrag samt bra arbetstider och individuell lönesättning. Vi söker dig som är flexibel, kreativ och som brinner för måltider.

Köksansvarig förbereder och serverar lunch till cirka 200 gäster och är en viktig del av skolsamhället. Vi ser köket som en pedagogisk resurs och vill därför att du är intresserad av våra deltagare, pedagogik och folkbildning. Jakobsbergs folkhögskola utvecklar just nu skolan som mötesplats där köket är centralt för framtida evenemang och konferenser. Köket speglar skolans profiler: hälsa, hållbar utveckling och internationell solidaritet. Därför arbetar vi aktivt med ekologiska livsmedel och den vegetariska maten.

Arbetsuppgifter

 • Att leda och organisera arbetet i kök och matsal.
 • Att tillsammans med övrig kökspersonal förbereda, tillaga och servera mat till skolans deltagare och övriga gäster.
 • Att ansvara för kökets budget, planering av menyer och inköp.
 • Att arbeta för en trivsam måltidsmiljö.

 Kvalifikationer:

 • Kockutbildning eller liknande utbildning/erfarenhet.
 • Erfarenhet av arbetsledning i kök.
 • Goda kunskaper och erfarenheter av olika typer av specialkost.
 • Har goda färdigheter inom vegetarisk matlagning
 • Serviceinriktad, initiativtagande och stimuleras av kontakter med kursdeltagare, kollegor och externa intressenter.
 • Kan arbeta flexibelt utifrån verksamhetens behov.
 • Har god samarbets-, lednings- och kommunikationsförmåga.

Tillträdesdatum är flexibelt men tidigast 1.8.2018.  Ansökan rubricerad ”Kock/Köksansvarig sökes till Jakobsbergs folkhögskolasänder du till tjanster@jakobsbergsfolkhogskola.se. Vi gör vårt urval fortlöpande. För mer information kontakta rektor ola.larsson@jakobsbergsfolkhogskola.se eller 08-120 28 182 och servicesamordnare Johan Wahlberg 08-120 28 187. Facklig representant är sandhya.sebastian@jakobsbergsfolkhogskola.se. Betyg mm. visas vid förfrågan.

Jakobsbergs folkho¨gskola a¨r en av Sveriges 154 folkho¨gskolor. Jakobsbergs folkho¨gskola ligger i en herrga°rd i Jakobsberg, 20 minuter med pendelta°g fra°n centrala Stockholm .  I snart hundra a°r har skolan sta°tt fo¨r en solidarisk och humanistisk samha¨llssyn. Skolans religio¨st och partipolitiskt obundna sta¨llning ger utrymme fo¨r samha¨llsengagemang samt reflekterande och radikal debatt. Fo¨reningen Jakobsbergs folkho¨gskola, som den ideella fo¨reningen/huvudmannen heter, har cirka 30 ansta¨llda.

Möt en i personalen

Sandhya Sebastian

Köksbiträde

Läs mer om

Senaste nytt

Medlemsbrev december 2018

Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs Folkhögskola!Läs mer

Kvällsföreläsning - Hur mobilisera för ett mer demokratiskt samhälle?

Höga salen 19 november 18:30Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • RSS
 • Kontakta oss