Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Kock/Köksansvarig sökes till Jakobsbergs folkhögskola

Jakobsberg folkhögskola erbjuder en heltidsanställning som innehåller ett förmånligt kollektivavtal, friskvårdsbidrag samt bra arbetstider och individuell lönesättning. Vi söker dig som är flexibel, kreativ och som brinner för måltider.

Köksansvarig förbereder och serverar lunch till cirka 200 gäster och är en viktig del av skolsamhället. Vi ser köket som en pedagogisk resurs och vill därför att du är intresserad av våra deltagare, pedagogik och folkbildning. Jakobsbergs folkhögskola utvecklar just nu skolan som mötesplats där köket är centralt för framtida evenemang och konferenser. Köket speglar skolans profiler: hälsa, hållbar utveckling och internationell solidaritet. Därför arbetar vi aktivt med ekologiska livsmedel och den vegetariska maten.

Arbetsuppgifter

 • Att leda och organisera arbetet i kök och matsal.
 • Att tillsammans med övrig kökspersonal förbereda, tillaga och servera mat till skolans deltagare och övriga gäster.
 • Att ansvara för kökets budget, planering av menyer och inköp.
 • Att arbeta för en trivsam måltidsmiljö.

 Kvalifikationer:

 • Kockutbildning eller liknande utbildning/erfarenhet.
 • Erfarenhet av arbetsledning i kök.
 • Goda kunskaper och erfarenheter av olika typer av specialkost.
 • Har goda färdigheter inom vegetarisk matlagning
 • Serviceinriktad, initiativtagande och stimuleras av kontakter med kursdeltagare, kollegor och externa intressenter.
 • Kan arbeta flexibelt utifrån verksamhetens behov.
 • Har god samarbets-, lednings- och kommunikationsförmåga.

Tillträdesdatum är flexibelt men tidigast 1.8.2018.  Ansökan rubricerad ”Kock/Köksansvarig sökes till Jakobsbergs folkhögskolasänder du till tjanster@jakobsbergsfolkhogskola.se. Vi gör vårt urval fortlöpande. För mer information kontakta rektor ola.larsson@jakobsbergsfolkhogskola.se eller 08-120 28 182 och servicesamordnare Johan Wahlberg 08-120 28 187. Facklig representant är sandhya.sebastian@jakobsbergsfolkhogskola.se. Betyg mm. visas vid förfrågan.

Jakobsbergs folkho¨gskola a¨r en av Sveriges 154 folkho¨gskolor. Jakobsbergs folkho¨gskola ligger i en herrga°rd i Jakobsberg, 20 minuter med pendelta°g fra°n centrala Stockholm .  I snart hundra a°r har skolan sta°tt fo¨r en solidarisk och humanistisk samha¨llssyn. Skolans religio¨st och partipolitiskt obundna sta¨llning ger utrymme fo¨r samha¨llsengagemang samt reflekterande och radikal debatt. Fo¨reningen Jakobsbergs folkho¨gskola, som den ideella fo¨reningen/huvudmannen heter, har cirka 30 ansta¨llda.

Möt en i personalen

Senarath Weerarathna

Kökschef

Läs mer om

Senaste nytt

Välkommen till föreningsmötet - Måndagen den 1 oktober kl. 17.30

Medlemsbrev nr 28, september 2018
Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs Folkhögskola!

Välkommen till föreningsmötet
Måndagen den 1 oktober kl. 17.30, samling Röda Längan.Läs mer

Den befriade familjen - författarföreläsning av Josefin Olevik

Fredag 18 maj 14.00 Jakobsbergs folkhögskola

För hundra år sedan lämnade ensamstående mödrar bort sina spädbarn till änglamakerskor, som lät dem förtvina bakom stängda dörrar. Idag går kvinnor till sitt närmaste sjukhus för att genom landstinget få spermier och bli mödrar på egen hand.

Mycket har hänt det senaste seklet.

Kvinnorna har lämnat köket, slagit sig in på arbetsmarknaden och tagit makten över sina liv och livmödrar. Det är väl helt naturligt att de skaffar barn också, utan att ta hjälp av en man, eller?Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • RSS
 • Kontakta oss