Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Kock/Köksansvarig sökes till Jakobsbergs folkhögskola

Jakobsberg folkhögskola erbjuder en heltidsanställning som innehåller ett förmånligt kollektivavtal, friskvårdsbidrag samt bra arbetstider och individuell lönesättning. Vi söker dig som är flexibel, kreativ och som brinner för måltider.

Köksansvarig förbereder och serverar lunch till cirka 200 gäster och är en viktig del av skolsamhället. Vi ser köket som en pedagogisk resurs och vill därför att du är intresserad av våra deltagare, pedagogik och folkbildning. Jakobsbergs folkhögskola utvecklar just nu skolan som mötesplats där köket är centralt för framtida evenemang och konferenser. Köket speglar skolans profiler: hälsa, hållbar utveckling och internationell solidaritet. Därför arbetar vi aktivt med ekologiska livsmedel och den vegetariska maten.

Arbetsuppgifter

 • Att leda och organisera arbetet i kök och matsal.
 • Att tillsammans med övrig kökspersonal förbereda, tillaga och servera mat till skolans deltagare och övriga gäster.
 • Att ansvara för kökets budget, planering av menyer och inköp.
 • Att arbeta för en trivsam måltidsmiljö.

 Kvalifikationer:

 • Kockutbildning eller liknande utbildning/erfarenhet.
 • Erfarenhet av arbetsledning i kök.
 • Goda kunskaper och erfarenheter av olika typer av specialkost.
 • Har goda färdigheter inom vegetarisk matlagning
 • Serviceinriktad, initiativtagande och stimuleras av kontakter med kursdeltagare, kollegor och externa intressenter.
 • Kan arbeta flexibelt utifrån verksamhetens behov.
 • Har god samarbets-, lednings- och kommunikationsförmåga.

Tillträdesdatum är flexibelt men tidigast 1.8.2018.  Ansökan rubricerad ”Kock/Köksansvarig sökes till Jakobsbergs folkhögskolasänder du till tjanster@jakobsbergsfolkhogskola.se. Vi gör vårt urval fortlöpande. För mer information kontakta rektor ola.larsson@jakobsbergsfolkhogskola.se eller 08-120 28 182 och servicesamordnare Johan Wahlberg 08-120 28 187. Facklig representant är sandhya.sebastian@jakobsbergsfolkhogskola.se. Betyg mm. visas vid förfrågan.

Jakobsbergs folkho¨gskola a¨r en av Sveriges 154 folkho¨gskolor. Jakobsbergs folkho¨gskola ligger i en herrga°rd i Jakobsberg, 20 minuter med pendelta°g fra°n centrala Stockholm .  I snart hundra a°r har skolan sta°tt fo¨r en solidarisk och humanistisk samha¨llssyn. Skolans religio¨st och partipolitiskt obundna sta¨llning ger utrymme fo¨r samha¨llsengagemang samt reflekterande och radikal debatt. Fo¨reningen Jakobsbergs folkho¨gskola, som den ideella fo¨reningen/huvudmannen heter, har cirka 30 ansta¨llda.

Möt en i personalen
Bengt Jönsson

Bengt Jönsson

IT-administratör, datalärare

Läs mer om

Senaste nytt

Fåtal platser kvar till ny fackbokskurs

Sista ansökningsdatum är passerat men det finns fortfarande möjlighet att skicka in en ansökan och bli antagen till Sveriges första folkhögskolekurs i att skriva fackbok. Du får bland annat: Texthandledning, respons, författarcoaching, webbinarier, videoföreläsningar, författarbesök och du får ingå i en inspirerande och stödjande gemenskap med erfarna och kompetenta lärare. Ansök nu! Och tveka inte att höra av dig till kursledaren Jonas Ask med frågor: tel: 073-674 84 64, e-post: jonas.ask@jakobsbergsfolkhogskola.seLäs mer

Välkommen till JF - dagen den 18 maj!

Den 18 maj öppnar vi dörrarna på Jakobsbergs folkhögskola och bjuder på loppis, ansiktsmålning, prova-på-massage, historisk rundvandring och konstutställning. Alla våra aktiviteter är gratis och det kommer att finnas fika till försäljning.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • RSS
 • Kontakta oss