• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Klassamhället och döden - Mats Wingborg till Jakobsbergs folkhögskola

Publicerad 2022-02-22

Vilken roll spelar klass för hur gammal du blir?
Hur stor betydelse har dina föräldrars utbildningsbakgrund för hur frisk du är?
Mats Wingborg har sökt svaren.
Den 7 mars kommer han till Jakobsbergs folkhögskola och håller en öppen föreläsning, som arrangeras i samarbete med ABF. Välkomna!

Medellivslängden ökar i Sverige. Men inte för alla. Inkomstklyftor och utbildningsnivå har fått allt större betydelse för hur länge vi lever och hur friska vi är.

Mats Wingborg är skribent och utredare och har publicerat utredningar och rapporter för bland annat Katalys, Arena idé och LO.

I sin rapport ”Klassamhället och döden” pekar han på en livsavgörande orättvisa som det pratas alldeles för lite om.

Föreläsningen hålls i samarbete med ABF måndagen den 7 mars kl 18.30 på Jakobsbergs folkhögskola. Inträdet är fritt.

Möt en i personalen
Hans Sandström

Hans Sandström

Köksansvarig/Kock

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag fick värdefulla verktyg och struktur

När Jessica Haas Forsling gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade hon med grunden till det manus som skulle bli den uppmärksammade biografin "Främmande fåglar. Jascha, mormor och jag", utgiven av Norstedts förlag. Läs mer

Jag fick med mig en övertygelse om att skriva klart boken

När Helena Björk gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" höstterminen 2020, arbetade hon med det manus som skulle bli boken "Socialt oacceptabelt – ett reportage om svensk prostitutionspolitik" som nu givits ut av Atlas Förlag. Läs mer

Jag är stolt alumn och medlem i JF

När Patrik Tunholm gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" vår- och hösttermin 2020, arbetade han med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Känslostorm – att möta döden i sitt arbete" som nu givits ut av JW Förlag. Läs mer

Senaste nytt

Nattens tysta jägare – föreläsning och fladdermussafari

18 september 19:00 – ca 21:00.
Gratis inträde - alla är välkomna.
Läs mer

Serviceinriktad kock sökes till Jakobsbergs folkhögskola

Vi söker en serviceinriktad kock. Du är flexibel, social och vill under ledning av kökschef och skolledning vara med och utveckla vår restaurang och konferensverksamhet. Vi tror att du har en kockutbildning eller likvärdig kompetens, men i övrigt kan du vara oerfaren och ser anställningen som en möjlighet att få utvecklas. Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss