Från Reportagelinjen till Radio Stockholm
Publicerad 2014-03-18
Julia Brynolfsson fick stort utrymme för sin egen kreativitet när hon gick på Reportagelinjen 2011/2012. Dessutom var det här hon upptäckte hur fantastiskt det är att arbeta med radio. Idag är hon reporter på Radio Stockholm.
Vad har du gjort efter utbildningen?
I anslutning till Reportagelinjens tio veckor långa praktik, som jag gjorde på P4 Radio Stockholm, fick jag arbete på redaktionen. P4 Radio Stockholm är Sveriges Radios lokala kanal för Stockholms län och där är jag både nyhetsreporter och nyhetssändare idag. Det vill säga att jag gör dels nyhetsinslag om aktuella frågor för Stockholms län och dels sänder jag nyheterna live, vid bestämda klockslag.
Hur var det att studera på Reportagelinjen?
Det var spännande, framförallt för att vi elever fick stort utrymme för egen kreativitet och utveckling. På Reportagelinjen upptäckte jag hur fantastiskt det är att arbeta med radio, som idag är mitt yrke. Det var ett varierande år, med nya olika textuppgifter och tv- och radioproduktioner varje vecka. Vi var en liten klass som lärde oss att samarbeta och fungera tillsammans, med bra stöd från lärarna.
Hur var det att studera på Jakobsbergs Folkhögskola?
Det var roligt att gå på skolan. Elever från hela landet gick där och känslan av att alla är välkomna var stark och tydlig. Den herrgårdsmiljö som skolan ligger i var också väldigt stimulerande och varje dag serverades hemlagad lunch, som alla åt tillsammans.
» Här kan du läsa om fler som gått på jakobsbergs folkhögskola.
Segen Meles debuterar med roman
Medan Segen Meles gick på Jakobsbergs folkhögskolas skönlitterära författarkurs skrev hon på det manus som skulle bli romanen "Pappan" och som nu givits ut av bokförlaget Kaunitz-Olsson.Läs mer
Ingen fattade vad jag menade
När Jonas Enander började på Jakobsbergs folkhögskolas författarkurs var han disputerad astrofysiker och ville skriva en folkbildande, populärvetenskaplig fackbok inom sitt ämne. Det blev två terminer på "Jakan" och sedan utgivning när hans bok ”Mörkret och människan - om svarta hål och vår plats på jorden” blev färdig och gavs ut 2024 av Albert Bonniers förlag. Boken blev en succé och Jonas har sedan dess varit en flitigt anlitad föreläsare och frilansande forskningskommunikatör och skribent som bland annat intervjuat nobelpristagare och astronomer världen över. I slutet av 2024 tilldelades Jonas av Svenska Akademien stipendium ur Gerard Bonniers donationsfond för "unga, lovande författare" och hans bok har nyligen översatts till engelska och givits ut i ett antal länder.Läs mer
William Älgebrinks debutroman får pris
När William Älgebrink gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade han med det manus som skulle bli romanen "Huset vid Pärlälvens slut" (Romanus & Selling 2024). Under bokmässan i Göteborg tilldelades William priset Crimetime Award för årets bästa deckardebut. Läs mer
Praktiskt lagd servicekoordinator med goda IT-kunskaper, vikariat 100 %
Vi söker en serviceinriktad, handlingskraftig och händig koordinator med goda IT-kunskaper.Läs mer
Folkhögskollärare i biologi, svenska, samhällskunskap/historia
Vi söker dig som har ett stort intresse för att få människor att växa. Din huvudsakliga uppgift blir att undervisa på allmän kurs i biologi på gymnasienivå samt i svenska och tema (samhällskunskap/historia).Läs mer
