Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Författaren Bengt Berg blir först med att få Göran Palm-stipendium!

Publicerad 2018-02-26

Jakobsbergs folkhögskola tilldelar författaren Bengt Berg det nyinstiftade Göran Palm-stipendiet på 10 000 kronor. Stipendiet delas ut årligen och ges till en grupp, person eller organisation som arbetar i Göran Palms anda.

Bengt Berg. Foto: Sofie Sigrinn

Bengt Berg. Foto: Sofie Sigrinn

Bengt Berg är den första som som får Göran Palm-stipendiet, som i år består av en summa på 10 000 kronor och ett konstnärligt utformat diplom. Bengt Berg är poet, författare, förläggare med mera och så här lyder kommitténs motiveringen:

Bengt Berg ser världen från sin utpost i Vintersagans land. En resenär, en resonör som följer sina stigar i dialog med samtiden och politiken, historien och sina medvandrare

Det är styrelsen på Jakobsbergs folkhögskola som utser stipendiaten på förslag av en Göran Palm-kommitté bestående av representanter från familjen Palm, föreningen Liv i Sverige, Jakobsbergs folkhögskola och Sveriges Författarförbund.

Stipendiet kommer att delas ut på Göran Palm-seminariet lördagen den 21 april klockan 12:00-16:00 i Höga salen på Jakobsbergs folkhögskola. Temat för dagen är Poeten Göran Palm:

 • Professorn och poeten Staffan Söderblom presenterar årets stipendiat och hans förbindelse med Göran Palm. 
 • Poeten och kritikern Magnus William-Olsson samtala om Göran Palms tidiga poesi.
 • Aase Berg, poet och kritiker läsa ur Göran Palms unika verk Vintersagan Sverige.

Jakobsbergs folkhögskola initierade stipendiet 2017 och iordningställde samtidigt ett Göran Palmrum med syfte att lyfta fram hans författarskap och gärning. Där finns alla Göran Palms böcker, den litteratur författaren använde i sitt arbete med sina debattböcker och sitt storverk Vintersagan Sverige.

För information och intervjuförfrågningar kontakta: eva.pettersson@jakobsbergsfolkhogskola.se, 08 - 120 28 188

Möt en i personalen

Keyvan Ahsant

Matematik- och fysiklärare på Allmän kurs

Läs mer om

Senaste inläggen

Amanda Jonsson debuterar med bilderbok

Amanda Jonsson gick två terminer på kursen "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur" (VT–HT 2017) på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Nu har hon tilldelats Bengt Christell-priset och debuterar samtidigt med bilderboken "Sally surar" på Bokförlaget Opal.Läs mer

Elin Persson debuterar med roman

Elin Persson gick grundkursen "Skriv!–Poesi, Prosa, Dramatik" 2017–2018 och därefter projektkursen på distans, "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur" VT 2019, på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Under sin tid på skolan arbetade hon med det manus som skulle bli romanen "De afghanska sönerna" och som nu givits ut i bokform (Bonnier Carlsen 2020). Releasen hölls på Gamla stans bokhandel i Stockholm och arrangerades av författaren och förlaget.Läs mer

Lisa Broberg debuterar

Lisa Broberg har gått både grundkurs och projektkurs på distans på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Där påbörjade hon arbetet med sin bok "Allt mod jag har" som hon sedan skrev färdig och som nu givits ut av Olika förlag.Läs mer

Senaste nytt

konstutställning

Konst projekt öppnade sin digitala konstutställning 15 maj i samband med JF-dagen 2020.

Läs mer

Kallelse till årsmöte 2020

Du kallas härmed till årsmöte i Föreningen Jakobsbergs Folkhögskola måndagen den 27 april 2020 kl.17.30. Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss