• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Föreläsning 7 Februari: Claes Britton om Pontus Hultén

Publicerad 2023-01-12

Foto: Pierre Björk.

Foto: Pierre Björk.

Kom och lyssna när Claes Britton pratar om sin Augustprisnominerade bok "Pontus Hultén - den moderna konstens anförare".

Gratis inträde - alla är välkomna!

När: den 7 februari 18:00 - 19:30

Var: Jakobsbergs folkhögskola

Pontus Hultén (1924–2006) är en lika beundrad som omstridd förkämpe för den moderna konsten.

Under sitt långa yrkesliv lyckades han forma den nya tidens konstmuseer och fick uppleva både triumfer och skandaler. Av många ses Hultén - som var chef för Moderna museet mellan 1958 och 1973 - som 1900-talets mest banbrytande curator och museichef. 

Claes Brittons Augustprisnominerade verk är den första heltäckande biografin om Pontus Hultén.

Möt en i personalen
Ruweida Ahmed Mustafa

Ruweida Ahmed Mustafa

Lärare på Allmän kurs

Läs mer om

Senaste inläggen

Folkhögskolan är en otroligt unik plats

När Saga Cavallin gick författarskolans grundkurs, Skriv! – poesi, prosa, dramatik läsåret 2018–2019, började hon skriva på det manus som skulle bli den uppmärksammade romandebuten "Glasrutan" som nu givits ut av bokförlaget It-Lit. Läs mer

Vår pitch lockade stort intresse

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront. Läs mer

Att ta det på allvar och ha roligt

När Johanna Wester gick författarskolans projektkurs för fackböcker, Skriv! – Projekt: Facklitteratur, (HT/VT 2018) arbetade hon med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Catfight – nidbilder av kvinnor i grupp" som nu givits ut av Romanus och Selling (2021). Läs mer

Senaste nytt

Föreläsning 18 april: Kriget mot kroppen

Viktmobbning, normer, bantning och hälsa för alla storlekar. Kom och lyssna när Erik Hemmingsson pratar om sina senaste böcker ”Slutbantat” och ”Kriget mot kroppen”. Läs mer

Föreläsning 7 Februari: Claes Britton om Pontus Hultén

Kom och lyssna när Claes Britton pratar om sin Augustprisnominerade bok "Pontus Hultén - den moderna konstens anförare". Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss