• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Onsdag 17 november: "Föregångerskan" spelas på Jakobsbergs folkhögskola

Publicerad 2021-08-18

Hur var det att delta i kampen för den kvinnliga rösträtten för hundra år sedan? Spännande gästspel på Jakobsbergs folkhögskola kl. 18.00 onsdag 17/11. Fri entré, boka din plats via mejl: info@jakobsbergsfolkhogskola.se

Med avstamp i professor Christina Florins forskning om den Växjöbaserade fysikern Gulli Petrini, en stark kämpe i rösträttskampen, berättas i denna monolog historien om nu och då och det som händer där emellan.

Gulli Petrini var fysiker och lärare hemmahörande i Växjö. Hon var ordförande i Växjös rösträttsförening 1904–1914, satt i riksorganisationen 1914–1921 och var en flitigt anlitad föredragshållare och skribent. 1906 fick hon sparken från flickskolan i Växjö för att hon sagt att hon trodde på utvecklingsläran. En intensiv strid om denna pågick då i Småland och den striden bidrog starkt till hennes engagemang för tanke-, yttrande- och lärofriheten.

Catherine Westling

Catherine Westling

Monologen "Föregångerskan" spelas av Catherine Westling, som sedan tidigare är känd för "Min man David" och "Var la jag mitt liv", även de monologer.

Pjäsen är skriven av Lisa Lindén med avstamp i professor Christina Florins forskning och regisserad av Karin Enberg.

Möt en i personalen
Johan Lunden

Johan Lundén

Tjänstledig

Läs mer om

Senaste inläggen

Folkhögskolan är en otroligt unik plats

När Saga Cavallin gick författarskolans grundkurs, Skriv! – poesi, prosa, dramatik läsåret 2018–2019, började hon skriva på det manus som skulle bli den uppmärksammade romandebuten "Glasrutan" som nu givits ut av bokförlaget It-Lit. Läs mer

Vår pitch lockade stort intresse

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront. Läs mer

Att ta det på allvar och ha roligt

När Johanna Wester gick författarskolans projektkurs för fackböcker, Skriv! – Projekt: Facklitteratur, (HT/VT 2018) arbetade hon med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Catfight – nidbilder av kvinnor i grupp" som nu givits ut av Romanus och Selling (2021). Läs mer

Senaste nytt

Lärare i kemi och matematik

Vi letar efter en erfaren lärare som ska undervisa i kemi 1 och 2 på vårt naturvetenskapliga basår samt matematik grund och matematik 1 på allmän kurs. Beroende på din profil kan det även bli aktuellt att undervisa naturkunskap 1a1, ämnesövergripande tema eller andra på folkhögskolan förekommande ämnen.Läs mer

Ingemar Sallnäs

Ingemar Sallnäs, tidigare rektor för Jakobsbergs folkhögskola har avlidit i en ålder av 88 år. Närmast anhörig är hustrun Pirkko, fem barn och fjorton barnbarn.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss