• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Extrajobb som köksbiträde/konferensvärd?

Publicerad 2021-10-22

Vi söker skickliga och serviceinriktade timvikarier till Jakobsbergs folkhögskolas restaurang och konferensverksamhet.

Vi tror att du är dagledig, student eller en pigg pensionär som har någon form av erfarenhet från arbete inom restaurang, konferens eller storhushåll. Vi lägger betydande vikt vid sociala färdigheter då en stor del av arbetet innebär möte med deltagare och konferensgäster. Som timanställd i vårt kök är du vårt ansikte utåt och du behöver därför vara skicklig på service och ha en förmåga att se vad som behöver göras.

Du ska vara prestigelös, ha en uttalad servicekänsla och älska att möta olika typer av människor. Jakobsbergs folkhögskola är en mötesplats där köket är centralt för vår verksamhet: våra deltagare, konferenser, sommarcafé, kvällsevenemang med mera. 

Kvalifikationer:

 • Erfarenhet av arbete i kök, storhushåll, restaurang eller konferens eller likvärdig kompetens. 
 • Serviceinriktad, initiativtagande och stimuleras av kontakter med kollegor, kursdeltagare och externa gäster.
 • Kan arbeta flexibelt utifrån verksamhetens behov, och kan därför hoppa in där det behövs. 
 • Klarar av att arbeta under högt tempo.
 • Har god samarbets- och kommunikationsförmåga.
 • Arbetet innebär en del tunga lyft och tidvis högt tempo varför en god fysik är en förutsättning.
 • Goda kunskaper i det svenska språket.

Intresseanmälan

Anmäl ditt intresse till tjanster@jakobsbergsfolkhogskola.se, märk din ansökan med "extrajobb i kök".

För frågor kontakta: bitr. rektor, Johan Wahlberg, tel. 08 - 120 28 187, johan.wahlberg@jakobsbergsfolkhogskola.se

Jakobsbergs folkhögskola är en av Sveriges 154 folkhögskolor. I snart hundra år har skolan stått för en solidarisk och humanistisk samhällssyn. Skolans religiöst och partipolitiskt obundna ställning ger utrymme för samhällsengagemang samt reflekterande och radikal debatt. Föreningen Jakobsbergs folkhögskola, som den ideella föreningen/huvudmannen heter, har cirka 30 anställda.

 

Möt en i personalen

Benjamin Delfi

Kök

Läs mer om

Senaste inläggen

Vår pitch lockade stort intresse

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront. Läs mer

Att ta det på allvar och ha roligt

När Johanna Wester gick författarskolans projektkurs för fackböcker, Skriv! – Projekt: Facklitteratur, (HT/VT 2018) arbetade hon med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Catfight – nidbilder av kvinnor i grupp" som nu givits ut av Romanus och Selling (2021). Läs mer

Författarskolans gästblogg, Anna Larsson

"Jag var skiträdd också. Rädd att inte bli tagen på allvar för att jag skrev underhållning och inte riktig LITTERATUR. Många gånger har jag fått kommentarer om min genre, särskilt när jag gick över från feelgood till romance."Läs mer

Senaste nytt

Kurser vårtermin 2022 öppna för ansökan

Några av kurserna som startar i januari 2022 är ännu öppna för ansökan. Välj bland: Svenska för jobb och högskola. Projektkurs för att skriva fackbok och lära sig mer om hur man skriver sakprosa. Konstkurs på kvartsfart för teckning och måleri. Seniorkurs: klassisk bildning. Yrkesförberedande: Vård, kök och barn. Läs mer

Medarbetare till köket/konferensvärd

Vi söker en eller flera serviceinriktade medarbetare till köket/konferensvärdar på heltid/halvtid. Du är flexibel, social och vill under ledning av kökschef och skolledning vara med och utveckla vår restaurang och konferensverksamhet.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss