• Till bloggen
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
  • Twitter
  • Kontakta oss

EU kandidater möter elever

Publicerad 2014-05-06

Förberedelserna för årets Europaparlamentsval är igång. Vart femte år röstar Europas länder om vilka politiker som ska representera dem i Bryssel. I det senaste valet röstade endast 45,5% av den svenska befolkningen. Detta vill deltagare från allmän kurs på Jakobsbergs Folkhögskola förändra.

– Vi har bjudit in representanter för att upplysa om och uppmärksamma valet den 25 maj. Det är alldeles för få som röstar, säger Frida Stridh från allmän kurs.
På onsdagen den 23 april anlände EU-kandidaterna till Jakobsbergs Folkhögskola för att förmedlade sitt ställningstagande i frågor om migration och miljö. Ämnena hade valts ut efter en förfrågan bland alla deltagare på skolan tidigare under våren.

I samlingsbyggnaden, Arken satt politikerna på rad inför eleverna från både Kista och Jakobsbergs folkhögskola.  Eftermiddagen startade med en utfrågning då var och en av kandidaterna fick uttala sig. Därefter talade de fritt om sina hjärtefrågor, vilket i sin tur följdes av frågor från publiken.

Under hearingen talades det om antisemitismen som ökar i Sverige och de främlingsfientliga partierna som växer sig starkare i samhället. Dessutom talades det om flyktingar som strävar efter ett bättre liv och svårigheterna att uppnå det. Vidare till miljön och hur Sverige ställer sig till frågor som kärnkraftverk och utsläppsrätter.

– Miljön har inget pris. Just nu smutsar rika människor ner på fattigas bekostnad, sa Gustav Nipe (PP) i sitt uttalande om utsläppsrätter.

Själva Europaparlamentsvalet sker den 25 maj och fungerar precis som ett riksdagsval. Blanketten sänds hem på posten med en anvisning om vallokal.

Emma Axelsson

Enkät Hearing Jakan

Vad tyckte du om hearingen?

– Jag har lärt mig att ta Piratpartiet på lite mer allvar.

Vad tyckte du om hearingen?

Fadwa Aqel, Kista Folkhögskola

– Vi läser mycket om EU-valet i skolan. Jag har fått lära mig nya saker och med nytt perspektiv. Det här var den första kontakten jag har fått med en del av partiern.

Vad tyckte du om hearingen?

– Det var kul att så många dök upp. Det märks att de som höll i det var välförberedda.

Vad tyckte du om hearingen?

– Det har varit lärorikt, jag vet både vad jag ska rösta på i EU-valet och i riksdagsvalet efter detta.

Klara Svedäng
Foto: Klara Svedäng och Emma Axelsson

Möt en i personalen
Angeli Sjöström Hederberg

Angeli Sjöström Hederberg

Lärare på Kooperativt ledarskap

Läs mer om

Senaste inläggen

Ingen fattade vad jag menade

När Jonas Enander började på Jakobsbergs folkhögskolas författarkurs var han disputerad astrofysiker och ville skriva en folkbildande, populärvetenskaplig fackbok inom sitt ämne. Det blev två terminer på "Jakan" och sedan utgivning när hans bok ”Mörkret och människan - om svarta hål och vår plats på jorden” blev färdig och gavs ut 2024 av Albert Bonniers förlag. Boken blev en succé och Jonas har sedan dess varit en flitigt anlitad föreläsare och frilansande forskningskommunikatör och skribent som bland annat intervjuat nobelpristagare och astronomer världen över. I slutet av 2024 tilldelades Jonas av Svenska Akademien stipendium ur Gerard Bonniers donationsfond för "unga, lovande författare" och hans bok har nyligen översatts till engelska och givits ut i ett antal länder.Läs mer

William Älgebrinks debutroman får pris

När William Älgebrink gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade han med det manus som skulle bli romanen "Huset vid Pärlälvens slut" (Romanus & Selling 2024). Under bokmässan i Göteborg tilldelades William priset Crimetime Award för årets bästa deckardebut. Läs mer

Peter Fröberg Idling får Bernadottepris

Peter Fröberg Idling, författare och kursansvarig för Författarskolans grundkurs på Jakobsbergs folkhögskola, har tilldelats det prestigefyllda Bernadottestipendiet. Priset delades ut ur kungens hand på slottet och innebär ett erkännande för Peters kommande bokprojekt om ett av Kambodjas mörkaste kapitel.Läs mer

Senaste nytt

Köksbiträde, deltid 50 procent

Du är flexibel, social och vill under ledning av kökschef och skolledning vara med och utveckla vår restaurang och konferensverksamhet. Då vi är en liten arbetsplats kommer du få hugga in där det behövs. Dina huvudsysslor består av att tillsammans med övrig kökspersonal förbereda och servera lunch till cirka 250 kursdeltagare och konferensgäster, samt i förekommande fall frukost, fika och andra måltider. I arbetsuppgifterna ingår även att förbereda våra konferenser och säkerställa att gästerna under sitt besök får hög service och vill återkomma till oss.
Läs mer

Biträdande rektor, projekt och service

Vi söker dig som vill vara med och utveckla folkbildningen i en kreativ herrgårdsmiljö. Hos oss står hälsa, kultur, demokrati och hållbarhet i centrum.
Läs mer

  • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
  • Till bloggen
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
  • Twitter
  • Kontakta oss