• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

11/10 Ester Pollack föreläser om politik, lobbyism, PR och journalistik.

Publicerad 2021-09-29

Ester Pollack, professor i journalistik vid Stockholms universitet

Ester Pollack, professor i journalistik vid Stockholms universitet

Kapitalmakten i det 21:a århundradet
Svängdörrarnas förlovade land – Lobbyismens betydelse för klassamhällets eliter

Den ena dagen minister, statssekreterare eller riksdagsledamot, nästa dag PR-konsult, lobbyist hos vapenproducenten SAAB eller rådgivare på någon av alla konsultfirmor. Vad betyder svängdörrarna mellan politik och lobbyism för vår tillit till demokratin och politiker? Och vilken betydelse har det att PR-branschen växer medan journalistiken försvagas?

Ester Pollack är professor i journalistik vid Stockholms universitet. Hennes forskning rör historiska och kritiska studier av journalistikens samhällsroller och dess betydelse för demokratin.

Måndag 11 oktober kl 18.30 föreläser hon på Jakobsbergs folkhögskola. Kvällen arrangeras i samarbete med ABF. Fri entré. Varmt välkommen!

Möt en i personalen

Cecilia Alström

Lärare på Allmän kurs

Läs mer om

Senaste inläggen

Folkhögskolan är en otroligt unik plats

När Saga Cavallin gick författarskolans grundkurs, Skriv! – poesi, prosa, dramatik läsåret 2018–2019, började hon skriva på det manus som skulle bli den uppmärksammade romandebuten "Glasrutan" som nu givits ut av bokförlaget It-Lit. Läs mer

Vår pitch lockade stort intresse

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront. Läs mer

Att ta det på allvar och ha roligt

När Johanna Wester gick författarskolans projektkurs för fackböcker, Skriv! – Projekt: Facklitteratur, (HT/VT 2018) arbetade hon med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Catfight – nidbilder av kvinnor i grupp" som nu givits ut av Romanus och Selling (2021). Läs mer

Senaste nytt

Lärare i kemi och matematik

Vi letar efter en erfaren lärare som ska undervisa i kemi 1 och 2 på vårt naturvetenskapliga basår samt matematik grund och matematik 1 på allmän kurs. Beroende på din profil kan det även bli aktuellt att undervisa naturkunskap 1a1, ämnesövergripande tema eller andra på folkhögskolan förekommande ämnen.Läs mer

Ingemar Sallnäs

Ingemar Sallnäs, tidigare rektor för Jakobsbergs folkhögskola har avlidit i en ålder av 88 år. Närmast anhörig är hustrun Pirkko, fem barn och fjorton barnbarn.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss