• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

11/10 Ester Pollack föreläser om politik, lobbyism, PR och journalistik.

Publicerad 2021-09-29

Ester Pollack, professor i journalistik vid Stockholms universitet

Ester Pollack, professor i journalistik vid Stockholms universitet

Kapitalmakten i det 21:a århundradet
Svängdörrarnas förlovade land – Lobbyismens betydelse för klassamhällets eliter

Den ena dagen minister, statssekreterare eller riksdagsledamot, nästa dag PR-konsult, lobbyist hos vapenproducenten SAAB eller rådgivare på någon av alla konsultfirmor. Vad betyder svängdörrarna mellan politik och lobbyism för vår tillit till demokratin och politiker? Och vilken betydelse har det att PR-branschen växer medan journalistiken försvagas?

Ester Pollack är professor i journalistik vid Stockholms universitet. Hennes forskning rör historiska och kritiska studier av journalistikens samhällsroller och dess betydelse för demokratin.

Måndag 11 oktober kl 18.30 föreläser hon på Jakobsbergs folkhögskola. Kvällen arrangeras i samarbete med ABF. Fri entré. Varmt välkommen!

Möt en i personalen
Johan Lunden

Johan Lundén

Tjänstledig

Läs mer om

Senaste inläggen

Det kändes som att köa till en nattklubb

Romandebut! Matilda Gunnarsson Rathsman gick författarskolans grundkurs "Skriv! – Poesi, Prosa, Dramatik" läsåret 2018/2019. Under sin tid på skolan arbetade hon med det manus som skulle bli romanen "Tidsfördriv" som nu givits ut av Vox by Opal.Läs mer

Anna Larsson debuterar med roman

Anna Larsson gick författarkursen "Skriv! – Projekt: Skönlitteratur" på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2015. Nu har hon skrivit på kontrakt för sin debutbok, romanen "Medan världen ser på" (Bazar bokförlag) som hon själv beskriver som "en kärleksroman med garanterat lyckligt slut, fylld av ångest och passion på vägen dit". Utgivningsdatum är satt till 7 juli 2021.Läs mer

Mitch Fredrikssons debutroman nominerad

Mitch Fredriksson gick författarskolans grundkurs 2009–2010 och projektkurs våren 2018 då han skrev på det manus som skulle bli hans debutroman ”Fail”. Nu är romanen utgiven av Rabén&Sjögren och dessutom nominerad till priset "Slangbellan" för bästa ungdomsbok 2020.Läs mer

Senaste nytt

Extrajobb som lärare?

Intresserad av pedagogik, folkhögskola och vuxenutbildning? Läs mer

Måndag 11/10: Ester Pollack till JF

Kapitalmakten i det 21:a århundradet
Svängdörrarnas förlovade land – Lobbyismens betydelse för klassamhällets eliterLäs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss