• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Arbetarklassen och det kommande valet - Katalys valstrategi

Publicerad 2022-05-24

Riksdagsvalet närmar sig med stormsteg. Valrörelsen sker i skuggan av tre internationella kriser: kriget, pandemin och klimathotet. Arbetarklassen är tillbaka i politikens centrum. Alla partier försöker locka till sig arbetarväljarnas röster.
Den 14 juni kommer Katalys Enna Gerin till Jakobsbergs folkhögskola och föreläser om hur vänstersidan vinner valet.


Vänstersidan måste vinna den breda löntagarmajoriteten för att samla en riksdagsmajoritet för jämlikhetspolitik. Katalys valstrategi visar hur en progressiv majoritet kan hålla ihop och vinna valet - och framförallt med vilken politik detta kan göras.

Var: Jakobsbergs Folkhögskola
När: 14 juni kl 18.00
Föreläsare Enna Gerin, biträdande chef för det fackliga idéinstitutet Katalys
Gratis inträde
Samarbete mellan ABF Norra Stockholms Län, Jakobsbergs Folkhögskola, Katalys och Stockholms Arbetareinstitutsförening.

Här hittar du Katalys valstrategi.

Läs om valstrategin på DN-debatt.

Möt en i personalen

Anna Jernström

Lärare på Florist

Läs mer om

Senaste inläggen

Folkhögskolan är en otroligt unik plats

När Saga Cavallin gick författarskolans grundkurs, Skriv! – poesi, prosa, dramatik läsåret 2018–2019, började hon skriva på det manus som skulle bli den uppmärksammade romandebuten "Glasrutan" som nu givits ut av bokförlaget It-Lit. Läs mer

Vår pitch lockade stort intresse

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront. Läs mer

Att ta det på allvar och ha roligt

När Johanna Wester gick författarskolans projektkurs för fackböcker, Skriv! – Projekt: Facklitteratur, (HT/VT 2018) arbetade hon med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Catfight – nidbilder av kvinnor i grupp" som nu givits ut av Romanus och Selling (2021). Läs mer

Senaste nytt

Lärare i kemi och matematik

Vi letar efter en erfaren lärare som ska undervisa i kemi 1 och 2 på vårt naturvetenskapliga basår samt matematik grund och matematik 1 på allmän kurs. Beroende på din profil kan det även bli aktuellt att undervisa naturkunskap 1a1, ämnesövergripande tema eller andra på folkhögskolan förekommande ämnen.Läs mer

Ingemar Sallnäs

Ingemar Sallnäs, tidigare rektor för Jakobsbergs folkhögskola har avlidit i en ålder av 88 år. Närmast anhörig är hustrun Pirkko, fem barn och fjorton barnbarn.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss