• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Arbetarklassen och det kommande valet - Katalys valstrategi

Publicerad 2022-05-24

Riksdagsvalet närmar sig med stormsteg. Valrörelsen sker i skuggan av tre internationella kriser: kriget, pandemin och klimathotet. Arbetarklassen är tillbaka i politikens centrum. Alla partier försöker locka till sig arbetarväljarnas röster.
Den 14 juni kommer Katalys Enna Gerin till Jakobsbergs folkhögskola och föreläser om hur vänstersidan vinner valet.


Vänstersidan måste vinna den breda löntagarmajoriteten för att samla en riksdagsmajoritet för jämlikhetspolitik. Katalys valstrategi visar hur en progressiv majoritet kan hålla ihop och vinna valet - och framförallt med vilken politik detta kan göras.

Var: Jakobsbergs Folkhögskola
När: 14 juni kl 18.00
Föreläsare Enna Gerin, biträdande chef för det fackliga idéinstitutet Katalys
Gratis inträde
Samarbete mellan ABF Norra Stockholms Län, Jakobsbergs Folkhögskola, Katalys och Stockholms Arbetareinstitutsförening.

Här hittar du Katalys valstrategi.

Läs om valstrategin på DN-debatt.

Möt en i personalen
Johan Wahlberg, lärare Hälsoutvecklare och Personlig tränare

Johan Wahlberg

Bitr. rektor

Läs mer om

Senaste inläggen

Folkhögskolan är en otroligt unik plats

När Saga Cavallin gick författarskolans grundkurs, Skriv! – poesi, prosa, dramatik läsåret 2018–2019, började hon skriva på det manus som skulle bli den uppmärksammade romandebuten "Glasrutan" som nu givits ut av bokförlaget It-Lit. Läs mer

Vår pitch lockade stort intresse

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront. Läs mer

Att ta det på allvar och ha roligt

När Johanna Wester gick författarskolans projektkurs för fackböcker, Skriv! – Projekt: Facklitteratur, (HT/VT 2018) arbetade hon med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Catfight – nidbilder av kvinnor i grupp" som nu givits ut av Romanus och Selling (2021). Läs mer

Senaste nytt

Författarskolan fyller 40

Den första skrivarkursen på Jakobsbergs folkhögskola startades 1982. Nu firar vi att författarskolan fyller 40 med en särskild jubileumsdag lördag 10 september. Anmälan görs via Googleformuläret här nedan.Läs mer

Serviceinriktad kock till Jakobsbergs folkhögskola

Vi söker en serviceinriktad kock på heltid. Du är flexibel, social och vill vara med och utveckla vår restaurang och konferensverksamhet. Vi tror att du har en kockutbildning eller likvärdig kompetens, men i övrigt kan du vara oerfaren och ser anställningen som en möjlighet att få utvecklas.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss