• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

14 maj: Magnus Gertten föreläser om sin Cornelis-film

Publicerad 2024-04-18

Välkommen till ett gratis kvällsevent på Jakobsbergs folkhögskola. Alla är välkomna!

Filmen om Cornelis Vreeswijk blev den mest besökta dokumentärfilmen på svenska biografer under 2023. Regissören Magnus Gertten tecknar i “Somliga går med trasiga skor” ett komplext porträtt av en älskad vissångare och ikon i svensk musikhistoria.

Den 14 maj kl 18.00 kommer Magnus Gertten till Jakobsbergs folkhögskola för att diskutera arbetet bakom filmen och svara på frågor från publiken.

Magnus Gertten är dokumentärfilmare från Malmö sedan 25 år. Bland hans senare filmer finns “Tusen bitar” (2014), “Every Face Has a Name” (2015), “Den unge Zlatan” (2016) och “Nelly & Nadine”, som hade premiär på filmfestivalen i Berlin 2022.

Möt en i personalen

Josefine Nyström

Leg. Naprapat, lärare PT-kursen

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Senaste nytt

Folkhögskollärare och kursansvarig i skönlitterärt skrivande

Vi söker dig som vill ansvara för och undervisa på några av Sveriges mest välrenommerade skrivutbildningar. Här får du chans att utbilda morgondagens författare! Läs mer

Folkhögskollärare i journalistik och skönlitterärt skrivande - vikariat 75 procent

Vi söker dig som vill undervisa på våra journalist- och skrivkurser. Din bakgrund kan se lite olika ut, men vi tror att du är en duktig pedagog och kan det här med berättande.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss