• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

13 juni: Konstnärliga speglingar

Publicerad 2024-06-05

Konstutställning för deltagarna i kursen teckning och måleri i ateljén på Jakobsbergs folkhögskola.

Välkommen till Konstnärliga Speglingar, en konstutställning som visar upp verk skapade av deltagarna i kursen "Lär dig grunderna i måleri och teckning". Under våren 2024 har 20 kursdeltagare träffats varje torsdag i Jakobsbergs folkhögskolas ateljé för att utveckla sin kreativitet genom olika tekniker och material.

I kursen har bildskapandet stimulerats genom både strukturerade och fria övningar. Deltagarna har bland annat tecknat av en lök och skapat något eget utifrån den. Friare övningar har uppmuntrat dem att lyssna inåt och experimentera med form och material, med målet att hitta sitt eget uttryck.

Under första halvan av terminen har fokus legat på teckning. I andra halvan har vi arbetat med akrylmåleri, målat monokroma målningar och övat på att blanda olika gröna nyanser utan att använda grön färg.

I utställningen Konstnärliga Speglingar presenteras en mångfald av arbeten, från grundläggande teckningar till experimentella målningar och kompositioner. Varje verk speglar deltagarnas unika uttryck och utveckling under kursens gång.

Vi hoppas att utställningen inspirerar och visar den glädje och energi som genomsyrat hela kursen. Välkommen att njuta av deltagarnas konstnärliga resa!

Möt en i personalen

Felicia Hedström

Rektor

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Senaste nytt

Folkhögskollärare och kursansvarig i skönlitterärt skrivande

Vi söker dig som vill ansvara för och undervisa på några av Sveriges mest välrenommerade skrivutbildningar. Här får du chans att utbilda morgondagens författare! Läs mer

Folkhögskollärare i journalistik och skönlitterärt skrivande - vikariat 75 procent

Vi söker dig som vill undervisa på våra journalist- och skrivkurser. Din bakgrund kan se lite olika ut, men vi tror att du är en duktig pedagog och kan det här med berättande.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss