• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Skrivlivet – ny poddcast med Linda Jones och Sara Köhler

Publicerad 07 jun 2019

Författarskola

Linda Jones och Sara Köhler möttes på Jakobsbergs folkhögskola. Där blev de vänner och kollegor. Nu har de skapat sin egna skrivarpodd. Det första avsnittet handlar om skrivarkurser och särskilt den de gick tillsammans på JF: "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur". Vi hörde av oss till Sara och ställde några korta frågor om podden och skrivlivet.

Linda Jones och Sara Köhler startar den nya författarpodden

Linda Jones och Sara Köhler startar den nya författarpodden

Du och Linda Jones har tillsammans skapat den nya poddcasten "Skrivlivet" – berätta om bakgrunden; hur kom det sig att ni bestämde er för att göra den?

– Efter att vi träffats på kursen "Skriv! Projekt: skönlitteratur" på Jakobsbergs folkhögskola fortsatte vi prata om skrivandet på olika sätt. Jag hade länge haft lust att skapa en podcast och blev väldigt glad över att Linda ville göra det med mig! Nu fortsätter vi prata om våra skrivliv i podcasten.

Har ni någon särskild tanke med podden? Något ni vill bidra med?

– Förhoppningsvis inspirera andra till skönlitterärt skrivande. Vi har själva lyssnat på alla skriv- och läspoddar som finns och hoppas att "Skrivlivet" kan få vara en skrivkompis i andras skrivliv.

Vem riktar den sig till? 

– Alla som skriver och läser och alla som vill läsa och skriva, som kanske är nyfikna på skönlitterärt skrivande.

Du och Linda lärde känna varandra på författarskolans distanskurs – kan du berätta lite om hur det gick till?

– Det får ni veta om ni lyssnar på podden, haha. Nej men vi fortsatte att skriva till varandra om olika skrivrelaterade saker efter att kursen var slut. Vi delade textrespons, refuseringar från förlag, glädjande besked, pepp, frustration och i förra veckan åkte jag till Luleå för en skrivresa med Linda. Vi bodde i en stuga utanför Vidsel, skrev, läste, poddade och pratade.

I det första avsnittet pratar ni om kursen på JF. Vad tror du var det viktigaste den gav er, när du ser tillbaka på den så här i efterhand?

– Ett skrivande sammanhang, vänner att dela skrivandet med.

Hur ser er plan för poddens framtid ut? Har du några teasers att bjuda på?

– Vi har en massa idéer till olika framtida avsnitt och tar mer än gärna emot tips på ämnen att prata om! Nästa avsnitt kommer måndag om två veckor och handlar passande nog om idéer. 

Slutligen, ni är ju författare båda två, hur ser det ut i nuläget? Vad skriver ni på?

– Jag håller på med ett skönlitterärt romanmanus som jag säkert kommer att berätta mer om i podden framöver. Jag är snart i tagen att läsa igenom det jag hittills skrivit. Linda har snart gjort klart första utkastet på sitt andra romanmanus och väljer just nu mellan olika idéer till framtida skrivprojekt.

*********************************************************
Är du nyfiken på kursen Sara och Linda gått? Läs mer om Skriv!–Projekt: Skönlitteratur här!
*********************************************************

LYSSNA PÅ SKRIVLIVET DIREKT HÄR!

Skrivlivet finns där poddar finns.

Skrivlivet finns där poddar finns.

Linda Jones och Sara Köhler utanför skrivarstugan i Vidsel.

Linda Jones och Sara Köhler utanför skrivarstugan i Vidsel.

Om Sara och Linda

Sara Köhler bor i Malmö och arbetar som sjuksköterska. Hon började med sitt första romanmanus 2010. Därefter har hon skrivit ytterligare fyra romanmanus, kommit på tredje plats i Novellix pristävling med novellen "Ares" och gått flera skrivarkurser, bland annat på JF där hon också mötte Linda. Hon skriver för att hon älskar det och hoppas att poddcasten kan inspirera och väcka skrivlust. 

Linda Jones bor i Luleå och skrev mycket som tonåring. Därefter blev det ett uppehåll tills för två år sedan. Efter att ha gått en första skrivarkurs fortsatte hon på JF och kursen "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur" där hennes romanmanus "Bete sig" blev till. Manuset antogs av förlaget Vox by Opal och kommer ut 12 september 2019. Linda skriver för att det gör henne till en lyckligare människa och vill med poddcasten hjälpa personer som känner att de kört fast, vill få inspiration eller bara gillar att lyssna på tankar om skrivande.

******************************************************

LÄS MER OM FÖRFATTARSKOLANS KURSER.

Möt en i personalen
Bridget Wedberg och Angeli Sjöström

Bridget Wedberg

Kursansvarig på Kooperativt ledarskap

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag fick värdefulla verktyg och struktur

När Jessica Haas Forsling gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade hon med grunden till det manus som skulle bli den uppmärksammade biografin "Främmande fåglar. Jascha, mormor och jag", utgiven av Norstedts förlag. Läs mer

Jag fick med mig en övertygelse om att skriva klart boken

När Helena Björk gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" höstterminen 2020, arbetade hon med det manus som skulle bli boken "Socialt oacceptabelt – ett reportage om svensk prostitutionspolitik" som nu givits ut av Atlas Förlag. Läs mer

Jag är stolt alumn och medlem i JF

När Patrik Tunholm gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" vår- och hösttermin 2020, arbetade han med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Känslostorm – att möta döden i sitt arbete" som nu givits ut av JW Förlag. Läs mer

Våra mest lästa

Jag fick värdefulla verktyg och struktur

När Jessica Haas Forsling gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade hon med grunden till det manus som skulle bli den uppmärksammade biografin "Främmande fåglar. Jascha, mormor och jag", utgiven av Norstedts förlag. Läs mer

Jag fick med mig en övertygelse om att skriva klart boken

När Helena Björk gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" höstterminen 2020, arbetade hon med det manus som skulle bli boken "Socialt oacceptabelt – ett reportage om svensk prostitutionspolitik" som nu givits ut av Atlas Förlag. Läs mer

Jag är stolt alumn och medlem i JF

När Patrik Tunholm gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" vår- och hösttermin 2020, arbetade han med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Känslostorm – att möta döden i sitt arbete" som nu givits ut av JW Förlag. Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss