Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Skrivlivet – ny poddcast med Linda Jones och Sara Köhler

Publicerad 07 jun 2019

Författarskola

Linda Jones och Sara Köhler möttes på Jakobsbergs folkhögskola. Där blev de vänner och kollegor. Nu har de skapat sin egna skrivarpodd. Det första avsnittet handlar om skrivarkurser och särskilt den de gick tillsammans på JF: "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur". Vi hörde av oss till Sara och ställde några korta frågor om podden och skrivlivet.

Linda Jones och Sara Köhler startar den nya författarpodden

Linda Jones och Sara Köhler startar den nya författarpodden

Du och Linda Jones har tillsammans skapat den nya poddcasten "Skrivlivet" – berätta om bakgrunden; hur kom det sig att ni bestämde er för att göra den?

– Efter att vi träffats på kursen "Skriv! Projekt: skönlitteratur" på Jakobsbergs folkhögskola fortsatte vi prata om skrivandet på olika sätt. Jag hade länge haft lust att skapa en podcast och blev väldigt glad över att Linda ville göra det med mig! Nu fortsätter vi prata om våra skrivliv i podcasten.

Har ni någon särskild tanke med podden? Något ni vill bidra med?

– Förhoppningsvis inspirera andra till skönlitterärt skrivande. Vi har själva lyssnat på alla skriv- och läspoddar som finns och hoppas att "Skrivlivet" kan få vara en skrivkompis i andras skrivliv.

Vem riktar den sig till? 

– Alla som skriver och läser och alla som vill läsa och skriva, som kanske är nyfikna på skönlitterärt skrivande.

Du och Linda lärde känna varandra på författarskolans distanskurs – kan du berätta lite om hur det gick till?

– Det får ni veta om ni lyssnar på podden, haha. Nej men vi fortsatte att skriva till varandra om olika skrivrelaterade saker efter att kursen var slut. Vi delade textrespons, refuseringar från förlag, glädjande besked, pepp, frustration och i förra veckan åkte jag till Luleå för en skrivresa med Linda. Vi bodde i en stuga utanför Vidsel, skrev, läste, poddade och pratade.

I det första avsnittet pratar ni om kursen på JF. Vad tror du var det viktigaste den gav er, när du ser tillbaka på den så här i efterhand?

– Ett skrivande sammanhang, vänner att dela skrivandet med.

Hur ser er plan för poddens framtid ut? Har du några teasers att bjuda på?

– Vi har en massa idéer till olika framtida avsnitt och tar mer än gärna emot tips på ämnen att prata om! Nästa avsnitt kommer måndag om två veckor och handlar passande nog om idéer. 

Slutligen, ni är ju författare båda två, hur ser det ut i nuläget? Vad skriver ni på?

– Jag håller på med ett skönlitterärt romanmanus som jag säkert kommer att berätta mer om i podden framöver. Jag är snart i tagen att läsa igenom det jag hittills skrivit. Linda har snart gjort klart första utkastet på sitt andra romanmanus och väljer just nu mellan olika idéer till framtida skrivprojekt.

*********************************************************
Är du nyfiken på kursen Sara och Linda gått? Läs mer om Skriv!–Projekt: Skönlitteratur här!
*********************************************************

LYSSNA PÅ SKRIVLIVET DIREKT HÄR!

Skrivlivet finns där poddar finns.

Skrivlivet finns där poddar finns.

Linda Jones och Sara Köhler utanför skrivarstugan i Vidsel.

Linda Jones och Sara Köhler utanför skrivarstugan i Vidsel.

Om Sara och Linda

Sara Köhler bor i Malmö och arbetar som sjuksköterska. Hon började med sitt första romanmanus 2010. Därefter har hon skrivit ytterligare fyra romanmanus, kommit på tredje plats i Novellix pristävling med novellen "Ares" och gått flera skrivarkurser, bland annat på JF där hon också mötte Linda. Hon skriver för att hon älskar det och hoppas att poddcasten kan inspirera och väcka skrivlust. 

Linda Jones bor i Luleå och skrev mycket som tonåring. Därefter blev det ett uppehåll tills för två år sedan. Efter att ha gått en första skrivarkurs fortsatte hon på JF och kursen "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur" där hennes romanmanus "Bete sig" blev till. Manuset antogs av förlaget Vox by Opal och kommer ut 12 september 2019. Linda skriver för att det gör henne till en lyckligare människa och vill med poddcasten hjälpa personer som känner att de kört fast, vill få inspiration eller bara gillar att lyssna på tankar om skrivande.

******************************************************

LÄS MER OM FÖRFATTARSKOLANS KURSER.

Möt en i personalen
Bengt Jönsson

Bengt Jönsson

IT-administratör, datalärare

Läs mer om

Senaste inläggen

Nina Wähä till Jakobsbergs folkhögskola

Vi har glädjen att välkomna författaren Nina Wähä som ny handledare på författarskolans skönlitterära projektkurs "Skriv! – Projekt: Skönlitteratur". Nina har hittills givit ut tre romaner och den senaste, "Testamente" (Norstedts 2019), är nominerad till årets Augustpris. Läs mer

Louise Halvardsson kommer med ny roman

Louise Halvardsson gick på Jakobsbergs Folkhögskolas författarskola första gången 2002–2003. Hösten 2017 kom hon tillbaka och gick den nätbaserade kursen "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur då hon jobbade med boken "Punkpoet med svensk brytning". Romanen, som nu kommer ut på Belletrist Publishing, är en uppföljare till hennes prisbelönta debut "Punkindustriell hårdrockare med attityd" (Författarhuset, 2007). Stockholmsreleasen hölls på Big Ben.Läs mer

Jag vill att det ska vara på riktigt

Ola Julén (1970–2013) hann ge ut två verk under sin livstid: ”Orissa” (Ink förlag 1999) och ”400” (Basilisk forlag 2001). Det är nu 20 år sedan den kultförklarade debuten och 28 år sedan han gick på Jakobsbergs folkhögskola (1990–1991).

Med anledning av detta bjuder vi nu in till en kväll om Ola Julén och hans författarskap. Måndag 18/11, kl. 18.00 på Jakobsbergs Folkhögskola.

Medverkande: Marie Lundquist, Christer Boberg, Hanna-Linnea Rengfors och Jonas Ask samt deltagare från författarskolans grundkurs.Läs mer

Våra mest lästa

Nina Wähä till Jakobsbergs folkhögskola

Vi har glädjen att välkomna författaren Nina Wähä som ny handledare på författarskolans skönlitterära projektkurs "Skriv! – Projekt: Skönlitteratur". Nina har hittills givit ut tre romaner och den senaste, "Testamente" (Norstedts 2019), är nominerad till årets Augustpris. Läs mer

Louise Halvardsson kommer med ny roman

Louise Halvardsson gick på Jakobsbergs Folkhögskolas författarskola första gången 2002–2003. Hösten 2017 kom hon tillbaka och gick den nätbaserade kursen "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur då hon jobbade med boken "Punkpoet med svensk brytning". Romanen, som nu kommer ut på Belletrist Publishing, är en uppföljare till hennes prisbelönta debut "Punkindustriell hårdrockare med attityd" (Författarhuset, 2007). Stockholmsreleasen hölls på Big Ben.Läs mer

Jag vill att det ska vara på riktigt

Ola Julén (1970–2013) hann ge ut två verk under sin livstid: ”Orissa” (Ink förlag 1999) och ”400” (Basilisk forlag 2001). Det är nu 20 år sedan den kultförklarade debuten och 28 år sedan han gick på Jakobsbergs folkhögskola (1990–1991).

Med anledning av detta bjuder vi nu in till en kväll om Ola Julén och hans författarskap. Måndag 18/11, kl. 18.00 på Jakobsbergs Folkhögskola.

Medverkande: Marie Lundquist, Christer Boberg, Hanna-Linnea Rengfors och Jonas Ask samt deltagare från författarskolans grundkurs.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss