• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

"Folkhögskolan är en otroligt unik plats"

Publicerad 22 dec 2021

Allmänt Författarskola

Saga Cavallin.    Foto: Fredrika Eriksson.

Saga Cavallin. Foto: Fredrika Eriksson.

När Saga Cavallin gick författarskolans grundkurs, Skriv! – poesi, prosa, dramatik läsåret 2018–2019, började hon skriva på det manus som skulle bli den uppmärksammade romandebuten "Glasrutan" som nu givits ut av bokförlaget It-Lit.

En glad författare på releasefest.

En glad författare på releasefest.

Många ville få sina exemplar av romanen signerade och uppleva när författaren framförde ett stycke under releasefesten på Bar Oas i Stockholm.

Många ville få sina exemplar av romanen signerade och uppleva när författaren framförde ett stycke under releasefesten på Bar Oas i Stockholm.

Vi hörde av oss till Saga och ställde några korta frågor.

Stort grattis till romandebut! Hur känns det?

Tack! Väldigt konstigt och overkligt mest, svårt att förstå!

Vill du berätta lite kort om boken?

Det är egentligen som en idéroman, när jag började skriva den var det tre saker jag tänkte mycket på just då som jag ville undersöka. Dels var jag väldigt inne på att vara anti sociala medier och åsikten att Instagram förstör våra liv, dels att skaffa barn ung när man är en cool, medveten innerstadstjej och vad det innebär och dels relationsdynamiken i tjejgäng. Min bok handlar om en tjej som heter Patricia som ska fylla 21 och blir besatt av en bekant, Maja, som är 23 och ska bli mamma. 

Du har gått här på författarskolan. När du bestämde dig för att söka till kursen, vad var det du tänkte att du behövde hjälp med?

Jag hade gått en författarskola innan som jag behövde hoppa av efter ett halvår, men jag kände mig absolut inte klar med att utforska mitt eget skrivande i den miljön. Folkhögskolan är en otroligt unik plats, verkligen inte lik något annat, i och med den speciella kombinationen av frihet och struktur som jag upplevde som väldigt konstruktiv och viktig för mitt skrivande. Och att man får en naturlig ingång till ett sammanhang med andra som skriver utan att behöva vara publicerad eller ha egentligen presterat tidigare! Det är väldigt prestigelöst och det tror jag var helt avgörande för att kunna skriva för mig. 

Det jag fick absolut mest hjälp med på Jakobsberg var att lära mig producera text! Alltså att bara skriva utan några krav på att det behöver bli bra eller ens innehålla någonting av värde alls. Typ insikten att man måste skriva ett utkast innan man kan renskriva, egentligen väldigt banalt, men jag tror att det är en insikt som måste drabba alla som vill skriva och den drabbade mig på Jakan.

På vårterminen satte jag upp ett mål att skriva sex sidor om dagen, och det mesta av det var skit men en del av det blev min bok. Nu är jag också kulturskribent och skriver ibland tre texter i veckan, det hade jag nog inte kunnat om jag inte hade lärt mig skriva långt på kort tid. 

Något särskilt minne du bär med dig, som du känner betytt extra mycket?

Kanske när jag inte vågade läsa på uppläsningskvällen och satt och delade ut lussebullar och clementiner istället, och sen läste på Akt Ung på Stockholms poesifestival några veckor senare? Jag vet inte riktigt vad det betyder, det får man kanske tolka själv. 

Skulle du kunna rekommendera kursen till andra?

Jag HAR rekommenderat kursen till andra! Till exempel Molly och Olga som går den nu. Jag tror att alla som vill skriva, eller skriver, borde gå på folkhögskola. Även om man inte har författardrömmar är det verkligen en ynnest att få ägna dagarna åt att läsa och skriva och umgås med andra som gillar att göra det, det unnar jag alla! Och det är så vackert på Jakobsberg

**************************************************************************

Är du intresserad av kursen som Saga gick? Läs mer här.

**************************************************************************

Foto: Fredrika Eriksson

Foto: Fredrika Eriksson

Fakta: Saga Cavallin

Ålder: 24.

Yrke/sysselsättning: Kulturskribent på DN.

Bostadsort: Malmö.

Tid på Jakobsbergs folkhögskola: Hösten 2018 till våren 2019.

Familj: Min fästman Morgan och vår katt Idefix. 

Något som gör dig glad: Ribersborgs kallbadhus.

Med klasskamraterna på Jakobsbergs folkhögskola under en lektion med lärare Hanna-Linnea Rengfors.

Med klasskamraterna på Jakobsbergs folkhögskola under en lektion med lärare Hanna-Linnea Rengfors.

Nyligen återvände Saga till skolan, den här gången för att göra ett uppskattat författarbesök.

Nyligen återvände Saga till skolan, den här gången för att göra ett uppskattat författarbesök.

Kursdeltagarna fick bland annat göra en spännande skrivövning.

Kursdeltagarna fick bland annat göra en spännande skrivövning.

"När Patricia får höra att Maja, 23, är gravid inser hon något ganska självklart: Det är inte yttre förutsättningar som gör en till mor. Patricia skulle själv kunna tillverka och föda ett barn. Var som helst, när som helst, under vilka omständigheter som helst. Trots att hon är 21.

Glasrutan är årets kanske kortaste roman. I nio kapitel presenteras en samtid lika tunn, blank och skör som en iphone."

(Citat från It-Lits hemsida.)

Beställ boken från förlaget. 

Se och hör Saga läsa ett stycke ur "Glasrutan".

Möt en i personalen

Johanna Leander

Lärare i engelska och samhällskunskap

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Våra mest lästa

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss