• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

"Jag är nu stolt alumn och medlem i föreningen Jakobsbergs folkhögskola"

Publicerad 20 mar 2023

Allmänt Författarskola

Patrik Tunholm gick skrivkursen för sakprosa på Jakobsbergs folkhögskola   Foto: Anna Svanberg

Patrik Tunholm gick skrivkursen för sakprosa på Jakobsbergs folkhögskola Foto: Anna Svanberg

När Patrik Tunholm gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" vår- och hösttermin 2020, arbetade han med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Känslostorm – att möta döden i sitt arbete" som nu givits ut av JW Förlag.

En glad författare signerar böcker på releasen.

En glad författare signerar böcker på releasen.

Patrik berättar om sin bok

Patrik berättar om sin bok

Vi hörde av oss till Patrik och ställde några korta frågor.

Stort grattis till bokrelease! Hur känns det?

Det känns fantastiskt. Men också lite overkligt. Att äntligen vara klar. Vad ska jag hitta på nu liksom!?

Vill du berätta lite kort om "Känslostorm"?

Känslostorm är en erfarenhetsbaserad fackbok om att möta döden i arbetslivet och vilka känslor detta väckt hos mig som professionell. I boken återges några utvalda fall vilka speglar den variation som arbetslivsmässiga möten med döden kan innebära, och så varvas de gestaltande beskrivningarna med fakta.

När du bestämde dig för att söka till kursen, vad var det du tänkte att du behövde hjälp med?

När jag sökte in till kursen hade jag skrivit några olika textavsnitt till det som senare skulle bli boken. Min förhoppning då, var att få hjälp med struktur gällande skrivtid men också struktur rörande själva innehållet. 

Fick du hjälp med det och i så fall hur?

Det fick jag absolut. Vi hade regelbundna textinlämningar med bland annat kamratrespons samtidigt som vi också fick många tips från våra duktiga lärare.

Vad fick du ut av kursen som helhet?

Jag blev bland annat medveten om hur viktig en "skrivflock" kan vara för det egna skrivandet. Det är något jag tar med mig! En annan sak jag tar med mig är relationen till Jakobsbergs folkhögskola. Från att "bara" ha sett denna skola på håll är jag nu stolt alumn och dessutom medlem i Föreningen Jakobsbergs folkhögskola.

Något särskilt minne du bär med dig, som du känner betytt extra mycket?

Kursledningens starka engagemang och driv. Vid sidan av detta måste ju alla kurskamrater också nämnas. Många spännande projekt och fina vänskaper!  

Har kursen betytt något för att du blivit klar med och fått din bok utgiven? Vad i så fall?

Det är ingen tvekan om detta. Kursen hjälpte mig att sätta mål och delmål samtidigt som den också gav mig en nödvändig blåslampa i baken. 

Skulle du kunna rekommendera kursen?
Absolut! Duktiga lärare och trevliga kurskamrater inom ramen för en vacker och humanistisk miljö. 

**************************************************************************

Är du intresserad av kursen som Patrik gick? Läs mer här.

**************************************************************************

Fakta: Patrik Tunholm

Ålder: 48.

Yrke/sysselsättning: Polis.

Bostadsort: Järfälla (Viksjö).

Tid på Jakobsbergs folkhögskola: Vår- och hösttermin 2020.

Familj: Frun Marina, barnen Saga (22), Lucas (17) och barnbarnet Matheo (1). 

Något som gör dig glad: Mellanmänskliga möten.

Med en av sina responsgrupper på Jakobsbergs folkhögskola.

Med en av sina responsgrupper på Jakobsbergs folkhögskola.

Patrik med en av skrivgrupperna på Jakobsbergs folkhögskola.

Patrik med en av skrivgrupperna på Jakobsbergs folkhögskola.

Spännande textsamtal pågår.

Spännande textsamtal pågår.

"Dödsbudet landar som en käftsmäll. Det fullkomligt exploderar i hennes ansikte. Sedan följer ett förtvivlat skrik som skär igenom precis allt. Allt jag vill är att försvinna. Men det går inte, för jag måste stanna kvar och leverera en mening till.

Känslostorm är en erfarenhetsbaserad fackbok om att möta döden i arbetet och vilka känslor det väckt hos människan bakom uniformen. Läsaren bjuds med bakom kulisserna och får känna blodet rusa samtidigt som fakta presenteras. Boken ger bland annat insikt i vad det kan innebära att: förhindra självmord, meddela dödsbud, ingripa vid mord, ta hand om förruttnade kroppar och hantera dödsfall i egen organisation.

Känslostorm vänder sig till den som vill få ett inifrånperspektiv på några av samhällets svåraste yrken. Boken kan med fördel också läsas av blivande poliser, officerare, brandmän, präster, socionomer och vårdpersonal."

(Citat från förlagets hemsida.)

Beställ boken från här. 

Se och hör Patrik läsa ett stycke ur "Känslostorm".

Möt en i personalen
Bridget Wedberg och Angeli Sjöström

Bridget Wedberg

Kursansvarig på Kooperativt ledarskap

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Våra mest lästa

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss