• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

"Lika mycket personlig utveckling som kompetenshöjning."

Publicerad 18 jun 2024

Allmänt Författarskola

Marika Smith med sin bok på relesen i butiken Pistill.

Marika Smith med sin bok på relesen i butiken Pistill.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.

Vi hörde av oss till Marika och ställde några frågor.

Stort grattis till boken! Hur känns det?

Det känns jättefint att boken äntligen är klar, den har haft många skepnader innan det landade i den här turkosblå liggbibeln. Å ena sidan är det mesta jobbet klart nu när boken är ute och ska få eget liv hos läsarna, och å andra sidan är det ju nu den ska ut i världen och göra nytta, så bufférevolutionen har ju samtidigt bara börjat. Så det är också en lite konstig dubbel känsla. Ska folk läsa det där som legat gömt i min dator så länge, liksom? 

Vill du berätta lite kort om den?

Buffésex är ett sätt att tänka nytt kring sex som jag använder på nästan alla mina coachingklienter med gott resultat, och som handlar om att bli medveten om och utmana det undermedvetna "manus" för hur sex ska gå till som vi alla fått med oss i livet. Boken beskriver manuset, vilka problem det orsakar, och hur man kan göra annorlunda på ett sätt som är kul, tryggt, lekfullt och prestigelöst sätt som ger mer kontakt och mindre prestation i sex. Läsaren får både lära sig mer om hur sexlust funkar, och mängder av tips på "bufférätter" att bjuda på i sängen istället för det gamla tråkiga "trerättersknullet". Parallellt med boken släppte jag en ask med tre kortlekar i på samma förlag, som hjälper en omsätta buffésexidén i praktik. Det var kul med två produkter, men dubbelt jobb förstås.

När du bestämde dig för att söka till kursen på Jakobsbergs folkhögskola, vad var det du tänkte att du behövde hjälp med?

Jag behövde ett sammanhang som krävde att jag skrev kontinuerligt, inte bara när det råkade bli tid över. Och bli "tvingad" att skriva något lite längre, jag skriver mycket i jobbet men kortare texter, behövde vänja mig vid det riktigt långa formatet.

Fick du hjälp med det och i så fall hur?

Det manus jag jobbade på under kursen är ganska långt från den bok jag nu ger ut, men det lade grunden till den "skrivmuskulatur" som jag utvecklat sen dess och som gjorde att jag fick ihop en hel bok med en struktur jag är nöjd med, och så vidare. Jag fick börja hitta mitt skrivsätt, som INTE är "rumpan på stolen" som många författare kör, utan att avsätta hela skrivveckor (yes, lyxigt att kunna det!) och skriva 3-4 timmar per dag och sen inte släppa in en massa andra faktorer som lägger sig i vägen och bryter flowet. Under de perioderna fick jag som mest gjort, och det började jag hitta fram till under kursen.

Något särskilt minne du bär med dig?

Det var fint att få coacha varandra i skrivandet, särskilt de gånger vi gjorde det IRL och fick tänka högt inför varandra utan stress, kring vad vi egentligen höll på med, ville och behövde ändra. Jag som jobbar med coaching men på ett helt annat sätt kikar ibland i frågelistan från kursen för att få inspiration.

Har kursen betytt något för att du blivit klar med och fått din bok utgiven?

Jag hade turen att bli kontaktad av mitt förlag efter att någon annan tipsat dem om mig, så jag behövde inte pitcha bokidén till dem från grunden, men jag hade ändå nytta av att efter kursen ha lite koll på hur den processen ser ut, och ett hum om vad, utöver själva skrivandet, som bokutgivning innebär. Sen går det ändå inte att riktigt förbereda sig helt på allt som ska samordnas, men det var skönt att ha haft processen i min tankevärld i flera år redan och inte bara kastas in i den

Skulle du kunna rekommendera kursen?

Ja, om man har tillräckligt med tid och energi att avsätta. Och har man inte det kommer det ju krävas minst lika mycket av en för att få ihop en bok, så det är ju ett bra litet stresstest på om ens liv tillåter ett bokprojekt. För den som har en tydlig idé om och insikt i ett ämne man känner att det fattas böcker inom är kursen ett bra sätt att "göra sig själv till författare" skulle jag säga. Att inse hur mycket jobb det är, hur det är att bli bedömd och "petad" på av tyckare utifrån, och identifiera sig som en människa som skriver. Det tror jag är en stoppkloss för många som egentligen har vad som krävs för att skriva facklitteratur, och till dem vill jag varmt rekommendera att gå en sån här kurs, lika mycket personlig utveckling som kompetenshöjning.
**************************************************************************

Är du intresserad av  kursen Marika gick? Läs mer här.

**************************************************************************

 

 

En glad författare med både bok och kortlek.

En glad författare med både bok och kortlek.

Fakta: Marika Smith

Ålder: 41.

Yrke/sysselsättning: sexinspiratör.

Bostadsort: Stockholm.

Tid på Jakobsbergs folkhögskola: 2018 – 2019

Familj: Särbo och ett bonusbarn. 

Något som gör dig glad: Maskrosor, och när främlingar glatt berättar om sina onaniexperiment.

Många ville ha sitt ex av boken signerat.

Många ville ha sitt ex av boken signerat.

Tillsammans med Kristoffer Lindh har Marika skapat kortspelet

Tillsammans med Kristoffer Lindh har Marika skapat kortspelet

Releasen på Pistill i Stockholm var välbesökt.

Releasen på Pistill i Stockholm var välbesökt.

Kortspelet

Kortspelet

Boken med författarens tack till Jakobsbergs folkhögskola.

Boken med författarens tack till Jakobsbergs folkhögskola.

"De flesta som söker hjälp med sitt sexliv eller funderar på vad mer som skulle kunna vara möjligt kring sex har sin egen unika kombination av längtan och svårigheter. Tänk om det fanns en enda enkel lösning som funkar på allihop? Och som dessutom är rolig, sexig, nytänkande, spännande och het?

Buffésex är konceptet där vårt undermedvetna manus för hur sex ska gå till uppmärksammas, ifrågasätts och byts ut mot nya sätt att närma sig kåthet, intimitet och lust.   Genom att sluta trerättersknulla , det vill säga hamna i en slentrianspiral av slarvigt förspel, rutinmässigt samlag och lite halvhjärtat eftergos, dukar sexinspiratören Marika Smith upp en stor härlig buffé av sexiga lekar och övningar att inspireras av."

(Citat från förlagets hemsida.)

Läs mer.  Läs mer om Marika och boken på förlagets hemsida. 

Marika med sin klass på skolans trapp hösten 2018 ...

Marika med sin klass på skolans trapp hösten 2018 ...

... och våren 2019.

... och våren 2019.

Möt en i personalen

Josefine Nyström

Leg. Naprapat, lärare PT-kursen

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Våra mest lästa

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss