• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

"Utan Jakan - ingen bok"

Publicerad 20 dec 2019

Lisa Broberg har gått både grundkurs och projektkurs på distans på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Där påbörjade hon arbetet med sin bok "Allt mod jag har" som hon sedan skrev färdig och som nu givits ut av Olika förlag.

Lisa Broberg började skriva sin debutbok Allt mod jag har (Olika förlag 2019) på Jakobsbergs folkhögskola.

Lisa Broberg började skriva sin debutbok Allt mod jag har (Olika förlag 2019) på Jakobsbergs folkhögskola.

Vi hörde av oss till Lisa och ställde några korta frågor om boken och om hennes tid på författarskolan.

Stort grattis till boksläpp och debut! Hur känns det nu?

Tusen tack! Det känns fortfarande rätt overkligt men superkul förstås. Har lätt stress över att skriva nästa bok dock. Liksom ”smida medan järnet är varmt” men det är ju lättare sagt än gjort.

Vad handlar din bok om?

Bokens huvudperson, Rakel, bor med sin ena mamma. En mamma som är bäst på många vis men tyvärr inte jämt. Hon är nämligen alkoholist, något som Rakel tycker är både skämmigt och jättejobbigt. En läsare sammanfattade boken så fint och skrev att den handlar om: ”varför lila är en hatfärg, att dansa i röda kängor, gitarrlektioner, att önska sig en och samma sak varje gång, att bli ihop med någon, vänner, att ha en hemlighet som riskerar att äta upp en, att våga berätta.”

Du har tidigare gått här på författarskolan. När du bestämde dig för att söka till kursen, vad var det du tänkte att du behövde hjälp med?

Jag behövde göra någonting kreativt och hade alltid skrivit mycket, men mest i bloggform och journalistiskt. Jag hade ingen kunskap alls om att skriva skönlitterärt och det ville jag få. Och så var jag så himla sugen på att gå just folkhögskola som jag hade hört så mycket gott om!

Fick du hjälp med det och i så fall hur?

Oh ja! Jakan har lärt mig allt jag kan, haha. Efter mitt år på grundkursen visste jag hur man skrev en bra miljöbeskrivning, vad gestaltning handlar om, hur man skapar karaktärer och bygger upp en spännande berättelse. Efter projektkursen hade jag färdigställt ett helt manus. Och hur? Genom massor av övningar, timmar av skrivtid och mängder av textsamtal. 

Vad fick du ut av kurserna som helhet?

Förutom allt ovan; ett skrivande sammanhang. Ett år fyllt av boksnack, författarsamtal, teaterbesök och liknande gav oändligt med inspiration. Jag lärde känna människor jag älskar och har aldrig bölat så mycket på en skolavslutning!

Något särskilt minne du bär med dig, som du känner betytt extra mycket?

Något? Jag har massor! Ett är den där dagen på Bergianska trädgården precis i början när klassen fortfarande inte kände varandra helt och vi var sådär pirriga och härliga. Ett annat var dagen då vi läste våra texter för resten av skolan, vi var nervösa men fick så fint stöd av våra lärare och alla hjälptes åt för att få till uppläsningen som blev magisk.

Har kursen betytt något för att du blivit klar med och fått din roman utgiven? Vad i så fall?

Jag säger alltid ”utan Jakan - ingen bok” och jag är övertygad om att det är sant. Mycket för att jag gavs TID att skriva och för all respons jag fick på min text. Och deadlines, haha!

Skulle du kunna rekommendera kursen till andra?

Jag skulle och jag gör, varje tillfälle jag får. 

Varför?

För att tiden på Jakan var fantastisk. Stämningen, det tillåtande klimatet, lärdomarna, vännerna, lärarna!

Fakta: Lisa Broberg

Ålder: 38

Yrke/sysselsättning: Digital marknadskoordinator. 

Tid på Jakobsbergs folkhögskola: 2014-2015 samt projektkurs en termin under 2015.

Bostadsort: Stockholm

Familj: Sambo och två barn.

Något som gör dig glad: Djurbarn i alla former, kaffe och fina recensioner.

Lisa signerar sin bok på releasefesten.

Lisa signerar sin bok på releasefesten.

**************************************************************************

Är du intresserad av kurserna som Lisa gått? Läs mer här.

**************************************************************************

En stolt författare på releasefest.

En stolt författare på releasefest.

Dedikation i skolans exemplar av boken.

Dedikation i skolans exemplar av boken.

**************************************************************************

Är du intresserad av kursen som Alba gick? Läs mer här.

**************************************************************************

Möt en i personalen

Felicia Hedström

Rektor

Läs mer om

Senaste inläggen

Anna Larsson debuterar med roman

Anna Larsson gick författarkursen "Skriv! – Projekt: Skönlitteratur" på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2015. Nu har hon skrivit på kontrakt för sin debutbok, romanen "Medan världen ser på" (Bazar bokförlag) som hon själv beskriver som "en kärleksroman med garanterat lyckligt slut, fylld av ångest och passion på vägen dit". Utgivningsdatum är satt till 7 juli 2021.Läs mer

Mitch Fredrikssons debutroman nominerad

Mitch Fredriksson gick författarskolans grundkurs 2009–2010 och projektkurs våren 2018 då han skrev på det manus som skulle bli hans debutroman ”Fail”. Nu är romanen utgiven av Rabén&Sjögren och dessutom nominerad till priset "Slangbellan" för bästa ungdomsbok 2020.Läs mer

Grattis till boksläpp, Sara Heyman!

Sara Heyman gick författarkursen på distans i att skriva fackbok, "Skriv!–Projekt: Facklitteratur" våren 2020. Under sin tid på författarskolan arbetade hon med det manus som skulle bli biografin "Den motvilliga feministen" om Bertha Wellin, en av de första kvinnliga riksdagsledamöterna någonsin som tillträdde 1921. Boken hade releasedatum 8 mars och har redan fått mycket uppmärksamhet i media.Läs mer

Våra mest lästa

Anna Larsson debuterar med roman

Anna Larsson gick författarkursen "Skriv! – Projekt: Skönlitteratur" på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2015. Nu har hon skrivit på kontrakt för sin debutbok, romanen "Medan världen ser på" (Bazar bokförlag) som hon själv beskriver som "en kärleksroman med garanterat lyckligt slut, fylld av ångest och passion på vägen dit". Utgivningsdatum är satt till 7 juli 2021.Läs mer

Mitch Fredrikssons debutroman nominerad

Mitch Fredriksson gick författarskolans grundkurs 2009–2010 och projektkurs våren 2018 då han skrev på det manus som skulle bli hans debutroman ”Fail”. Nu är romanen utgiven av Rabén&Sjögren och dessutom nominerad till priset "Slangbellan" för bästa ungdomsbok 2020.Läs mer

Grattis till boksläpp, Sara Heyman!

Sara Heyman gick författarkursen på distans i att skriva fackbok, "Skriv!–Projekt: Facklitteratur" våren 2020. Under sin tid på författarskolan arbetade hon med det manus som skulle bli biografin "Den motvilliga feministen" om Bertha Wellin, en av de första kvinnliga riksdagsledamöterna någonsin som tillträdde 1921. Boken hade releasedatum 8 mars och har redan fått mycket uppmärksamhet i media.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss