• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

"Utan Jakan - ingen bok"

Publicerad 20 dec 2019

Lisa Broberg har gått både grundkurs och projektkurs på distans på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Där påbörjade hon arbetet med sin bok "Allt mod jag har" som hon sedan skrev färdig och som nu givits ut av Olika förlag.

Lisa Broberg började skriva sin debutbok Allt mod jag har (Olika förlag 2019) på Jakobsbergs folkhögskola.

Lisa Broberg började skriva sin debutbok Allt mod jag har (Olika förlag 2019) på Jakobsbergs folkhögskola.

Vi hörde av oss till Lisa och ställde några korta frågor om boken och om hennes tid på författarskolan.

Stort grattis till boksläpp och debut! Hur känns det nu?

Tusen tack! Det känns fortfarande rätt overkligt men superkul förstås. Har lätt stress över att skriva nästa bok dock. Liksom ”smida medan järnet är varmt” men det är ju lättare sagt än gjort.

Vad handlar din bok om?

Bokens huvudperson, Rakel, bor med sin ena mamma. En mamma som är bäst på många vis men tyvärr inte jämt. Hon är nämligen alkoholist, något som Rakel tycker är både skämmigt och jättejobbigt. En läsare sammanfattade boken så fint och skrev att den handlar om: ”varför lila är en hatfärg, att dansa i röda kängor, gitarrlektioner, att önska sig en och samma sak varje gång, att bli ihop med någon, vänner, att ha en hemlighet som riskerar att äta upp en, att våga berätta.”

Du har tidigare gått här på författarskolan. När du bestämde dig för att söka till kursen, vad var det du tänkte att du behövde hjälp med?

Jag behövde göra någonting kreativt och hade alltid skrivit mycket, men mest i bloggform och journalistiskt. Jag hade ingen kunskap alls om att skriva skönlitterärt och det ville jag få. Och så var jag så himla sugen på att gå just folkhögskola som jag hade hört så mycket gott om!

Fick du hjälp med det och i så fall hur?

Oh ja! Jakan har lärt mig allt jag kan, haha. Efter mitt år på grundkursen visste jag hur man skrev en bra miljöbeskrivning, vad gestaltning handlar om, hur man skapar karaktärer och bygger upp en spännande berättelse. Efter projektkursen hade jag färdigställt ett helt manus. Och hur? Genom massor av övningar, timmar av skrivtid och mängder av textsamtal. 

Vad fick du ut av kurserna som helhet?

Förutom allt ovan; ett skrivande sammanhang. Ett år fyllt av boksnack, författarsamtal, teaterbesök och liknande gav oändligt med inspiration. Jag lärde känna människor jag älskar och har aldrig bölat så mycket på en skolavslutning!

Något särskilt minne du bär med dig, som du känner betytt extra mycket?

Något? Jag har massor! Ett är den där dagen på Bergianska trädgården precis i början när klassen fortfarande inte kände varandra helt och vi var sådär pirriga och härliga. Ett annat var dagen då vi läste våra texter för resten av skolan, vi var nervösa men fick så fint stöd av våra lärare och alla hjälptes åt för att få till uppläsningen som blev magisk.

Har kursen betytt något för att du blivit klar med och fått din roman utgiven? Vad i så fall?

Jag säger alltid ”utan Jakan - ingen bok” och jag är övertygad om att det är sant. Mycket för att jag gavs TID att skriva och för all respons jag fick på min text. Och deadlines, haha!

Skulle du kunna rekommendera kursen till andra?

Jag skulle och jag gör, varje tillfälle jag får. 

Varför?

För att tiden på Jakan var fantastisk. Stämningen, det tillåtande klimatet, lärdomarna, vännerna, lärarna!

Fakta: Lisa Broberg

Ålder: 38

Yrke/sysselsättning: Digital marknadskoordinator. 

Tid på Jakobsbergs folkhögskola: 2014-2015 samt projektkurs en termin under 2015.

Bostadsort: Stockholm

Familj: Sambo och två barn.

Något som gör dig glad: Djurbarn i alla former, kaffe och fina recensioner.

Lisa signerar sin bok på releasefesten.

Lisa signerar sin bok på releasefesten.

**************************************************************************

Är du intresserad av kurserna som Lisa gått? Läs mer här.

**************************************************************************

En stolt författare på releasefest.

En stolt författare på releasefest.

Dedikation i skolans exemplar av boken.

Dedikation i skolans exemplar av boken.

**************************************************************************

Är du intresserad av kursen som Alba gick? Läs mer här.

**************************************************************************

Möt en i personalen

Anna-Maria Carnhede

Kursansvarig för Journalistik! – Radio, Webb, Reportage och handledare på Skriv! – Projekt: Facklitteratur.

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag fick värdefulla verktyg och struktur

När Jessica Haas Forsling gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade hon med grunden till det manus som skulle bli den uppmärksammade biografin "Främmande fåglar. Jascha, mormor och jag", utgiven av Norstedts förlag. Läs mer

Jag fick med mig en övertygelse om att skriva klart boken

När Helena Björk gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" höstterminen 2020, arbetade hon med det manus som skulle bli boken "Socialt oacceptabelt – ett reportage om svensk prostitutionspolitik" som nu givits ut av Atlas Förlag. Läs mer

Jag är stolt alumn och medlem i JF

När Patrik Tunholm gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" vår- och hösttermin 2020, arbetade han med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Känslostorm – att möta döden i sitt arbete" som nu givits ut av JW Förlag. Läs mer

Våra mest lästa

Jag fick värdefulla verktyg och struktur

När Jessica Haas Forsling gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade hon med grunden till det manus som skulle bli den uppmärksammade biografin "Främmande fåglar. Jascha, mormor och jag", utgiven av Norstedts förlag. Läs mer

Jag fick med mig en övertygelse om att skriva klart boken

När Helena Björk gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" höstterminen 2020, arbetade hon med det manus som skulle bli boken "Socialt oacceptabelt – ett reportage om svensk prostitutionspolitik" som nu givits ut av Atlas Förlag. Läs mer

Jag är stolt alumn och medlem i JF

När Patrik Tunholm gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" vår- och hösttermin 2020, arbetade han med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Känslostorm – att möta döden i sitt arbete" som nu givits ut av JW Förlag. Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss