• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

"Bra vara tvungen leverera text regelbundet och få bolla med andra."

Publicerad 20 dec 2023

Författarskola Journalistik

Ingela Hofsten gick skrivkursen för sakprosa VT 2021. Foto: Sara Mac Key

Ingela Hofsten gick skrivkursen för sakprosa VT 2021. Foto: Sara Mac Key

Ingela Hofsten, sedan många år verksam frilansjournalist, gick våren 2021 författarskolans skrivkurs med inriktning mot facklitteratur och sakprosa. Då arbetade hon med det manus som nu blivit boken "Swing it, Kai! Kai Gullmar – en av sin tids största schlagermakare". Biografin, som är Ingelas första bok, utgavs i år av Romanus & Selling.

Vi hörde av oss till Ingela och ställde några frågor.

Stort grattis till boken! Hur känns det?

Fantastiskt! Att jag lyckades, att den blev så tjock, och att den fått så stort genomslag. 

Vill du berätta lite kort om den?

Boken handlar om Kai Gullmar, som var en av Sveriges och världens första kvinnliga schlagertonsättare, med mängder av örhängen i sin långa låtlista, varav Swing it magister’n! nog är den mest kända. Hon var också en artist med scenutstrålning och en kvinna som vågade utmana sin samtid genom sin klädsel, sin kaxighet och sitt mod att leva relativt öppet i samkönade relationer.

När du bestämde dig för att söka till kursen på Jakobsbergs folkhögskola, vad var det du tänkte att du behövde hjälp med?

Framför allt för att få press på mig att skriva, men också för att få chans till både handledning och återkoppling från kursare.

Fick du hjälp med det och i så fall hur?

Ja, det var väldigt bra att vara tvungen att leverera text regelbundet och få bolla den med andra.

Något särskilt minne du bär med dig?

Jag gick kursen under pandemin och hade därför svårt att resa till Stockholm och KB för att kolla olika saker. Då kom en av kvinnorna i min responsgrupp till undsättning – när hon själv skulle dit tog hon reda på några saker åt mig.

Har kursen betytt något för att du blivit klar med och fått din bok utgiven?

Min handledare Lisa Boda tipsade mig om det förlag som jag sedan fick napp hos. Men då var boken långt ifrån klar, så sedan var det kontakten med förläggare och senare redaktör där som var avgörande för att boken skulle bli färdig och utgiven. 

Skulle du kunna rekommendera kursen?

Ja, framför allt för möjligheten att få respons och kravet att skriva. Om man inte har sådan skrivvana som jag redan hade – jag är journalist i grunden – är den säkert också väldigt värdefull vad gäller själva skrivandet. Det jag inte fick uppleva, tyvärr, var att få träffa lärare och kursare "på riktigt", pga pandemin. Jag är säker på att kursen hade känts mycket mer värdefull om vi fått mötas på plats.*

* Normal ingår två närträffar på skolan; två dagar i början och två dagar i slutet.

**************************************************************************

Är du intresserad av  kursen Ingela gick? Läs mer här.

**************************************************************************

 

 

Foto: Sara Mac Key

Foto: Sara Mac Key

Fakta: Ingela Hofsten

Ålder: 64.

Yrke/sysselsättning: Journalist.

Bostadsort: Sundsvall.

Tid på Jakobsbergs folkhögskola: Våren 2021.

Familj: Ja. 

Något som gör dig glad: Den här hösten har alla gratulationer, hejarop, all uppmärksamhet och några fina recensioner förgyllt min tillvaro. Annars blir jag alltid glad av att umgås med min dotter och mina vänner.

Ingela signerar böcker på releasen.

Ingela signerar böcker på releasen.

Boken har fått mycket uppmärksamhet i media, här i TV 4:as

Boken har fått mycket uppmärksamhet i media, här i TV 4:as

"Kai Gullmar gillade mintkyssar, rökte som en borstbindare och drog gärna en fräckis. Men framför allt kunde hon konsten att komponera bra melodier. Hon är stjärnan bakom örhängen som 'Jag har en liten melodi' och 'Swing it magistern'. På 1930-talet blev hon en av Sveriges – och världens – första kvinnliga schlagerkompositörer. Hennes låtar framfördes av tidens stora artister, hon uppträdde själv i radio, folkparker och revyer och hon hängde med tidens underhållningselit. Egentligen hette hon Gurli Bergström, men som 25-åring tog hon artistnamnet Kai Gullmar. Hon klädde sig gärna flott i hatt och kostym och levde mer eller mindre öppet i samkönade förhållanden trots de risker det innebar då.


I 'Swing it, Kai!' följer journalisten Ingela Hofsten henne från barndomens Sundsvall till de stora estraderna, skivstudiorna och hennes hem, där många av de odödliga melodierna skapades. En biografi om en kvinna som gjorde stort avtryck i sin samtid, lever vidare via sin musik och vars gärning förtjänar att åter komma i rampljuset."

(Citat från förlagets hemsida.)

Beställ boken från förlaget här. 

 

Relesen skedde på en bokhandel i Sundsvall.

Relesen skedde på en bokhandel i Sundsvall.

Möt en i personalen
Eva Pettersson

Eva Pettersson

Skolsekreterare/administratör

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Våra mest lästa

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss