• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

"Releasen var nära att blåsas av"

Publicerad 16 nov 2020

Allmänt Författarskola

David Sander går författarskolans grundkurs HT 20 – VT 21.

David Sander går författarskolans grundkurs HT 20 – VT 21.

David Sander går grundkursen, "Skriv! – Poesi, Prosa, Dramatik" hösten 2020 och våren 2021. Samtidigt har han fått klar sin debutbok "Det oåterkalleliga" som nu givits ut av Ekström Garay (2020). Releasen hölls i Stockholm.

Författaren bjöd på högläsning för de få utvalda som fick vara på plats. Foto: Josefin Andersson

Författaren bjöd på högläsning för de få utvalda som fick vara på plats. Foto: Josefin Andersson

Vi hörde av oss till David och ställde några korta frågor.

Stort grattis till boksläpp och romandebut! Hur känns det nu?

Som att ha kommit ut ur en lång och mörk, men spännande, tunnel med förväntningar och förhoppningar. För att sedan kliva ut i ljuset och inse att särskilt mycket inte har förändrats. Det får man nog vara beredd på, det är inte mycket som blir annorlunda av en bok. Men jag är nog stolt över att det gick, för då går det att göra igen.

Något särskilt minne från releasen du bär med dig?

Samtidigt som jag packade bilen med pilsner och vin införde Tegnell nya restriktioner. Releasen var nära att blåsas av, men jag hittade ett kryphål och förvandlade baren till en bistro, med sittande gäster och bordsbeställning. Det var en känslokarusell och när allt väl föll på plats tappade jag lite greppet kring vad som hände. Jag minns att mina vänner var där, att några spelade och att jag läste en bit.  

Kan du berätta lite om boken?

Den handlar om Ludvig och Jelina. De är i sena tjugoårsåldern och har på olika sätt tappat greppet om verkligheten. Hon är konstnär med ambition att blotta ojämlikhet och är beredd att kliva över både lagar och etiska regler för att lyckas. Han är en nydumpad snubbe som förtränger och förvränger sin aggressivitet. Boken handlar om hur positioner i förhållanden kan vända över en natt. Om vad som händer när man gör något oförlåtligt. Med en mening är det en undersökning av våldet som det sista maktmedlet i en relation.

Vad är det det viktigaste du lärt dig under processen från idé till utgiven bok?

Att låta texten vila. Jag var lite väl snabb med att känna mig klar och skickade först in ett manus som är långt ifrån den bok det nu blev. Medan jag väntade på svar rörde jag det inte och när det sedan blev aktuellt skrev jag om hela boken och bytte tempus på eget bevåg. Man är så inne i det när man skriver att det är svårt att upptäcka brister och se det väsentliga. Nästa projekt får vila minst ett halvår innan jag känner mig “klar”.

Tips till andra som vill göra som du?

Under skrivprocessen tvingade jag mig stundtals till att fortsätta. Andra projekt har jag övergett när de börjat få form eftersom de känts trista och redan berättade. Den känslan fanns nu med, men det gick att skriva sig ur den, det var inte kul men det enda som fungerade.

Du går för närvarande här på författarskolan. Det vore roligt om du vill berätta lite om hur du upplever det och vad kursen betyder för dig och ditt fortsatta skrivande?

Framför allt har kursen sett till att jag börjat skriva varje dag. Kanske behöver jag inte tvinga mig själv lika mycket för att vilja fortsätta leva med nästa bok. 

Skulle du kunna rekommendera kursen till andra och i så fall varför?

Absolut! Främst eftersom den gett mig möjlighet till att skriva mer. På något sätt känns det också värdefullt att våga ta ett år och verkligen få försöka. 

**************************************************************************

Är du intresserad av kursen som David går? Läs mer här.

**************************************************************************

Fakta: David Sander

Ålder: 28

Yrke/sysselsättning: Journalist

Bostadsort: Stockholm

Familj: Flickvän och hunden Fanny 

Går på Jakobsbergs folkhögskola: Skriv! – Poesi, Prosa. Dramatik HT 20 – VT 21.

Något som gör dig glad: Ett fullt bord med folk runtomkring.

David Sander

David Sander

"Ludvig har nyligen blivit lämnad när han träffar konstnären Jelina. Han driver runt i mörker och längtar efter att bli avslöjad. Hon hyllas för sin konst som riktar ljuset mot samtiden. För Jelina vågar Ludvig bekänna sina synder. Hon lovar att allting kommer att bli bra. Men Jelinas nya projekt blir farligare a¨n vad någon kunnat föreställa sig. Det oåterkalleliga är en berättelse om självömkande män och skarpa kvinnor. Om hur positioner i förhållanden kan vända över en natt. Om vad som händer när man gör något oförlåtligt. Romanen är en undersökning av det sista maktmedlet i en relation." (Citerat från förlagets hemsida.)

Möt en i personalen
Morgan Sundell

Morgan Sundell

Lärare och kursansvarig på Allmän kurs år 1–3 och studievägledare.

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag fick värdefulla verktyg och struktur

När Jessica Haas Forsling gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade hon med grunden till det manus som skulle bli den uppmärksammade biografin "Främmande fåglar. Jascha, mormor och jag", utgiven av Norstedts förlag. Läs mer

Jag fick med mig en övertygelse om att skriva klart boken

När Helena Björk gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" höstterminen 2020, arbetade hon med det manus som skulle bli boken "Socialt oacceptabelt – ett reportage om svensk prostitutionspolitik" som nu givits ut av Atlas Förlag. Läs mer

Jag är stolt alumn och medlem i JF

När Patrik Tunholm gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" vår- och hösttermin 2020, arbetade han med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Känslostorm – att möta döden i sitt arbete" som nu givits ut av JW Förlag. Läs mer

Våra mest lästa

Jag fick värdefulla verktyg och struktur

När Jessica Haas Forsling gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade hon med grunden till det manus som skulle bli den uppmärksammade biografin "Främmande fåglar. Jascha, mormor och jag", utgiven av Norstedts förlag. Läs mer

Jag fick med mig en övertygelse om att skriva klart boken

När Helena Björk gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" höstterminen 2020, arbetade hon med det manus som skulle bli boken "Socialt oacceptabelt – ett reportage om svensk prostitutionspolitik" som nu givits ut av Atlas Förlag. Läs mer

Jag är stolt alumn och medlem i JF

När Patrik Tunholm gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" vår- och hösttermin 2020, arbetade han med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Känslostorm – att möta döden i sitt arbete" som nu givits ut av JW Förlag. Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss