• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

"Releasen var nära att blåsas av"

Publicerad 16 nov 2020

Allmänt Författarskola

David Sander går författarskolans grundkurs HT 20 – VT 21.

David Sander går författarskolans grundkurs HT 20 – VT 21.

David Sander går grundkursen, "Skriv! – Poesi, Prosa, Dramatik" hösten 2020 och våren 2021. Samtidigt har han fått klar sin debutbok "Det oåterkalleliga" som nu givits ut av Ekström Garay (2020). Releasen hölls i Stockholm.

Författaren bjöd på högläsning för de få utvalda som fick vara på plats. Foto: Josefin Andersson

Författaren bjöd på högläsning för de få utvalda som fick vara på plats. Foto: Josefin Andersson

Vi hörde av oss till David och ställde några korta frågor.

Stort grattis till boksläpp och romandebut! Hur känns det nu?

Som att ha kommit ut ur en lång och mörk, men spännande, tunnel med förväntningar och förhoppningar. För att sedan kliva ut i ljuset och inse att särskilt mycket inte har förändrats. Det får man nog vara beredd på, det är inte mycket som blir annorlunda av en bok. Men jag är nog stolt över att det gick, för då går det att göra igen.

Något särskilt minne från releasen du bär med dig?

Samtidigt som jag packade bilen med pilsner och vin införde Tegnell nya restriktioner. Releasen var nära att blåsas av, men jag hittade ett kryphål och förvandlade baren till en bistro, med sittande gäster och bordsbeställning. Det var en känslokarusell och när allt väl föll på plats tappade jag lite greppet kring vad som hände. Jag minns att mina vänner var där, att några spelade och att jag läste en bit.  

Kan du berätta lite om boken?

Den handlar om Ludvig och Jelina. De är i sena tjugoårsåldern och har på olika sätt tappat greppet om verkligheten. Hon är konstnär med ambition att blotta ojämlikhet och är beredd att kliva över både lagar och etiska regler för att lyckas. Han är en nydumpad snubbe som förtränger och förvränger sin aggressivitet. Boken handlar om hur positioner i förhållanden kan vända över en natt. Om vad som händer när man gör något oförlåtligt. Med en mening är det en undersökning av våldet som det sista maktmedlet i en relation.

Vad är det det viktigaste du lärt dig under processen från idé till utgiven bok?

Att låta texten vila. Jag var lite väl snabb med att känna mig klar och skickade först in ett manus som är långt ifrån den bok det nu blev. Medan jag väntade på svar rörde jag det inte och när det sedan blev aktuellt skrev jag om hela boken och bytte tempus på eget bevåg. Man är så inne i det när man skriver att det är svårt att upptäcka brister och se det väsentliga. Nästa projekt får vila minst ett halvår innan jag känner mig “klar”.

Tips till andra som vill göra som du?

Under skrivprocessen tvingade jag mig stundtals till att fortsätta. Andra projekt har jag övergett när de börjat få form eftersom de känts trista och redan berättade. Den känslan fanns nu med, men det gick att skriva sig ur den, det var inte kul men det enda som fungerade.

Du går för närvarande här på författarskolan. Det vore roligt om du vill berätta lite om hur du upplever det och vad kursen betyder för dig och ditt fortsatta skrivande?

Framför allt har kursen sett till att jag börjat skriva varje dag. Kanske behöver jag inte tvinga mig själv lika mycket för att vilja fortsätta leva med nästa bok. 

Skulle du kunna rekommendera kursen till andra och i så fall varför?

Absolut! Främst eftersom den gett mig möjlighet till att skriva mer. På något sätt känns det också värdefullt att våga ta ett år och verkligen få försöka. 

**************************************************************************

Är du intresserad av kursen som David går? Läs mer här.

**************************************************************************

Fakta: David Sander

Ålder: 28

Yrke/sysselsättning: Journalist

Bostadsort: Stockholm

Familj: Flickvän och hunden Fanny 

Går på Jakobsbergs folkhögskola: Skriv! – Poesi, Prosa. Dramatik HT 20 – VT 21.

Något som gör dig glad: Ett fullt bord med folk runtomkring.

David Sander

David Sander

"Ludvig har nyligen blivit lämnad när han träffar konstnären Jelina. Han driver runt i mörker och längtar efter att bli avslöjad. Hon hyllas för sin konst som riktar ljuset mot samtiden. För Jelina vågar Ludvig bekänna sina synder. Hon lovar att allting kommer att bli bra. Men Jelinas nya projekt blir farligare a¨n vad någon kunnat föreställa sig. Det oåterkalleliga är en berättelse om självömkande män och skarpa kvinnor. Om hur positioner i förhållanden kan vända över en natt. Om vad som händer när man gör något oförlåtligt. Romanen är en undersökning av det sista maktmedlet i en relation." (Citerat från förlagets hemsida.)

Möt en i personalen
Bengt Jönsson

Bengt Jönsson

IT-administratör, datalärare

Läs mer om

Senaste inläggen

Anna Larsson debuterar med roman

Anna Larsson gick författarkursen "Skriv! – Projekt: Skönlitteratur" på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2015. Nu har hon skrivit på kontrakt för sin debutbok, romanen "Medan världen ser på" (Bazar bokförlag) som hon själv beskriver som "en kärleksroman med garanterat lyckligt slut, fylld av ångest och passion på vägen dit". Utgivningsdatum är satt till 7 juli 2021.Läs mer

Mitch Fredrikssons debutroman nominerad

Mitch Fredriksson gick författarskolans grundkurs 2009–2010 och projektkurs våren 2018 då han skrev på det manus som skulle bli hans debutroman ”Fail”. Nu är romanen utgiven av Rabén&Sjögren och dessutom nominerad till priset "Slangbellan" för bästa ungdomsbok 2020.Läs mer

Grattis till boksläpp, Sara Heyman!

Sara Heyman gick författarkursen på distans i att skriva fackbok, "Skriv!–Projekt: Facklitteratur" våren 2020. Under sin tid på författarskolan arbetade hon med det manus som skulle bli biografin "Den motvilliga feministen" om Bertha Wellin, en av de första kvinnliga riksdagsledamöterna någonsin som tillträdde 1921. Boken hade releasedatum 8 mars och har redan fått mycket uppmärksamhet i media.Läs mer

Våra mest lästa

Anna Larsson debuterar med roman

Anna Larsson gick författarkursen "Skriv! – Projekt: Skönlitteratur" på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2015. Nu har hon skrivit på kontrakt för sin debutbok, romanen "Medan världen ser på" (Bazar bokförlag) som hon själv beskriver som "en kärleksroman med garanterat lyckligt slut, fylld av ångest och passion på vägen dit". Utgivningsdatum är satt till 7 juli 2021.Läs mer

Mitch Fredrikssons debutroman nominerad

Mitch Fredriksson gick författarskolans grundkurs 2009–2010 och projektkurs våren 2018 då han skrev på det manus som skulle bli hans debutroman ”Fail”. Nu är romanen utgiven av Rabén&Sjögren och dessutom nominerad till priset "Slangbellan" för bästa ungdomsbok 2020.Läs mer

Grattis till boksläpp, Sara Heyman!

Sara Heyman gick författarkursen på distans i att skriva fackbok, "Skriv!–Projekt: Facklitteratur" våren 2020. Under sin tid på författarskolan arbetade hon med det manus som skulle bli biografin "Den motvilliga feministen" om Bertha Wellin, en av de första kvinnliga riksdagsledamöterna någonsin som tillträdde 1921. Boken hade releasedatum 8 mars och har redan fått mycket uppmärksamhet i media.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss