• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Lördag 23 oktober: Göran Palm-seminariet

Publicerad 2021-08-20

Marit Kapla, mottagare av årets Göran Palm-stipendium. Foto: Trinidad Carrillo

Marit Kapla, mottagare av årets Göran Palm-stipendium. Foto: Trinidad Carrillo

Årets Göran Palmseminarium äger rum lördagen den 23 oktober kl. 12-16 på Jakobsbergs folkhögskola. Spännande seminarium, föreläsningar och utdelning Göran Palmstipendiet.

Att utmana Sverigebilden

Göran Palm

Göran Palm

Årets seminarium tar avstamp i Göran Palms stora diktverk på blankvers, "Vintersagan Sverige", som utkom i fyra delar 1984–2005.

Seminariet genomförs med bidrag från Svenska akademin.

Föreläsare och medverkande 

Marit Kapla, författare och journalist, som också är mottagare av årets Göran Palmstipendium. Hon utgav  2019 ”Osebol”, en skildring av byn Osebol i Värmland genom intervjuer med dess invånare, som gestaltas i diktform. Boken belönades med det årets Augustpris.

Stefan Ingvarsson, översättare, kulturskribent och under 2015–2020 kulturråd i Moskva. (Medverkar via videolänk.)

Zinat Al Sadat Pirzadeh, iransk-svensk artist, författare och människorättskämpe. 2007 var hon sommarpratare i Sveriges Radio P1 och 2021 vintervärd i P1.

Beata Hansson, författare och chefredaktör för tidskriften ”Klass”.

Tomas Bolme, skådespelare,  läser ur ”Vintersagan Sverige”.

Fritt inträde. Servering.

Varmt välkommen!

Möt en i personalen
Bridget Wedberg och Angeli Sjöström

Bridget Wedberg

Kursansvarig på Kooperativt ledarskap

Läs mer om

Senaste inläggen

Vår pitch lockade stort intresse

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront. Läs mer

Att ta det på allvar och ha roligt

När Johanna Wester gick författarskolans projektkurs för fackböcker, Skriv! – Projekt: Facklitteratur, (HT/VT 2018) arbetade hon med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Catfight – nidbilder av kvinnor i grupp" som nu givits ut av Romanus och Selling (2021). Läs mer

Författarskolans gästblogg, Anna Larsson

"Jag var skiträdd också. Rädd att inte bli tagen på allvar för att jag skrev underhållning och inte riktig LITTERATUR. Många gånger har jag fått kommentarer om min genre, särskilt när jag gick över från feelgood till romance."Läs mer

Senaste nytt

Kurser vårtermin 2022 öppna för ansökan

Några av kurserna som startar i januari 2022 är ännu öppna för ansökan. Välj bland: Svenska för jobb och högskola. Projektkurs för att skriva fackbok och lära sig mer om hur man skriver sakprosa. Konstkurs på kvartsfart för teckning och måleri. Seniorkurs: klassisk bildning. Yrkesförberedande: Vård, kök och barn. Läs mer

Medarbetare till köket/konferensvärd

Vi söker en eller flera serviceinriktade medarbetare till köket/konferensvärdar på heltid/halvtid. Du är flexibel, social och vill under ledning av kökschef och skolledning vara med och utveckla vår restaurang och konferensverksamhet.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss