• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Lördag 23 oktober: Göran Palm-seminariet

Publicerad 2021-08-20

Marit Kapla, mottagare av årets Göran Palm-stipendium. Foto: Trinidad Carrillo

Marit Kapla, mottagare av årets Göran Palm-stipendium. Foto: Trinidad Carrillo

Årets Göran Palmseminarium äger rum lördagen den 23 oktober kl. 12-16 på Jakobsbergs folkhögskola. Spännande seminarium, föreläsningar och utdelning Göran Palmstipendiet.

Att utmana Sverigebilden

Göran Palm

Göran Palm

Årets seminarium tar avstamp i Göran Palms stora diktverk på blankvers, "Vintersagan Sverige", som utkom i fyra delar 1984–2005.

Seminariet genomförs med bidrag från Svenska akademin.

Föreläsare och medverkande 

Marit Kapla, författare och journalist, som också är mottagare av årets Göran Palmstipendium. Hon utgav  2019 ”Osebol”, en skildring av byn Osebol i Värmland genom intervjuer med dess invånare, som gestaltas i diktform. Boken belönades med det årets Augustpris.

Stefan Ingvarsson, översättare, kulturskribent och under 2015–2020 kulturråd i Moskva. (Medverkar via videolänk.)

Zinat Al Sadat Pirzadeh, iransk-svensk artist, författare och människorättskämpe. 2007 var hon sommarpratare i Sveriges Radio P1 och 2021 vintervärd i P1.

Beata Hansson, författare och chefredaktör för tidskriften ”Klass”.

Tomas Bolme, skådespelare,  läser ur ”Vintersagan Sverige”.

Fritt inträde. Servering.

Varmt välkommen!

Möt en i personalen

Felicia Hedström

Rektor

Läs mer om

Senaste inläggen

Folkhögskolan är en otroligt unik plats

När Saga Cavallin gick författarskolans grundkurs, Skriv! – poesi, prosa, dramatik läsåret 2018–2019, började hon skriva på det manus som skulle bli den uppmärksammade romandebuten "Glasrutan" som nu givits ut av bokförlaget It-Lit. Läs mer

Vår pitch lockade stort intresse

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront. Läs mer

Att ta det på allvar och ha roligt

När Johanna Wester gick författarskolans projektkurs för fackböcker, Skriv! – Projekt: Facklitteratur, (HT/VT 2018) arbetade hon med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Catfight – nidbilder av kvinnor i grupp" som nu givits ut av Romanus och Selling (2021). Läs mer

Senaste nytt

Medlemsbrev nr 39 – maj 2022

Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs folkhögskola!Läs mer

Medarbetare till köket/konferensvärd

Vi söker en eller flera serviceinriktade medarbetare till köket/konferensvärdar på heltid/halvtid. Du är flexibel, social och vill under ledning av kökschef och skolledning vara med och utveckla vår restaurang och konferensverksamhet.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss