• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Lördag 23 oktober: Göran Palm-seminariet

Publicerad 2021-08-20

Marit Kapla, mottagare av årets Göran Palm-stipendium. Foto: Trinidad Carrillo

Marit Kapla, mottagare av årets Göran Palm-stipendium. Foto: Trinidad Carrillo

Årets Göran Palmseminarium äger rum lördagen den 23 oktober kl. 12-16 på Jakobsbergs folkhögskola. Spännande seminarium, föreläsningar och utdelning Göran Palmstipendiet.

Att utmana Sverigebilden

Göran Palm

Göran Palm

Årets eminarium tar avstamp i Göran Palms stora diktverk på blankvers, "Vintersagan Sverige", som utkom i fyra delar 1984–2005.

Föreläsare och medverkande 

Marit Kapla, författare och journalist, som också är mottagare av årets Göran Palmstipendium. Hon utgav  2019 ”Osebol”, en skildring av byn Osebol i Värmland genom intervjuer med dess invånare, som gestaltas i diktform. Boken belönades med det årets Augustpris.

Stefan Ingvarsson, översättare, kulturskribent och kulturråd i Moskva.

Zinat Al Sadat Pirzadeh, iransk-svensk artist, författare och människorättskämpe. 2007 var hon sommarpratare i Sveriges Radio P1 och 2021 vintervärd i P1.

Beata Hansson, författare och chefredaktör för tidskriften ”Klass”.

Tomas Bolme, skådespelare,  läser ur ”Vintersagan Sverige”.

Fritt inträde. Servering.

Varmt välkommen!

Möt en i personalen
Bengt Jönsson

Bengt Jönsson

IT-administratör, datalärare

Läs mer om

Senaste inläggen

Anna Larsson debuterar med roman

Anna Larsson gick författarkursen "Skriv! – Projekt: Skönlitteratur" på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2015. Nu har hon skrivit på kontrakt för sin debutbok, romanen "Medan världen ser på" (Bazar bokförlag) som hon själv beskriver som "en kärleksroman med garanterat lyckligt slut, fylld av ångest och passion på vägen dit". Utgivningsdatum är satt till 7 juli 2021.Läs mer

Mitch Fredrikssons debutroman nominerad

Mitch Fredriksson gick författarskolans grundkurs 2009–2010 och projektkurs våren 2018 då han skrev på det manus som skulle bli hans debutroman ”Fail”. Nu är romanen utgiven av Rabén&Sjögren och dessutom nominerad till priset "Slangbellan" för bästa ungdomsbok 2020.Läs mer

Grattis till boksläpp, Sara Heyman!

Sara Heyman gick författarkursen på distans i att skriva fackbok, "Skriv!–Projekt: Facklitteratur" våren 2020. Under sin tid på författarskolan arbetade hon med det manus som skulle bli biografin "Den motvilliga feministen" om Bertha Wellin, en av de första kvinnliga riksdagsledamöterna någonsin som tillträdde 1921. Boken hade releasedatum 8 mars och har redan fått mycket uppmärksamhet i media.Läs mer

Senaste nytt

Lördag 23 oktober: Göran Palm-seminariet

Årets Göran Palmseminarium äger rum lördagen den 23 oktober kl. 12-16 på Jakobsbergs folkhögskola. Spännande seminarium, föreläsningar och utdelning Göran Palmstipendiet.Läs mer

Måndag 4 oktober 18:30: Klimatforskare och glaciolog till JF.

Per Holmlund är klimatforskare och professor i glaciologi (läran om glaciärer samt forskning om is och isfenomen). Måndag 4 oktober kl. 18:30 föreläser han på Jakobsbergs folkhögskola. Fri entre´.

Varmt välkommen!Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss