• Till bloggen
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
  • Twitter
  • Kontakta oss

Lärare i kemi och matematik

Publicerad 2022-11-16

Vi letar efter en erfaren lärare som ska undervisa i kemi 1 och 2 på vårt naturvetenskapliga basår samt matematik grund och matematik 1 på allmän kurs. Beroende på din profil kan det även bli aktuellt att undervisa naturkunskap 1a1, ämnesövergripande tema eller andra på folkhögskolan förekommande ämnen.

Vi söker en lärare i kemi till vårt naturvetenskapliga basår

Vi söker en lärare i kemi till vårt naturvetenskapliga basår

På skolan finns utrymme för utveckling hos både deltagare och personal. Vi har en god struktur och engagerade medarbetare som arbetar för att uppfylla folkbildningens mål och mening.

Skolan ligger en kort promenad från Jakobsbergs centrum. Vi håller till i en gammal herrgård med egen lunchrestaurang. De hundraåriga ekarna ramar in vår fina samlingssal där vi ofta träffas för gemensamma föreläsningar. Förutom vårt naturvetenskapliga basår och våra övriga allmänna kurser har skolan utbildningar i hälsa, journalistik, skrivande, konst, ledarskap med mera. 

Om tjänsten och din erfarenhet

Vi söker dig som har ämneskunskap och relevant utbildning från högskola/universitet för att kunna undervisa i kemi på vårt naturvetenskapliga basår och matematik på våra övriga allmänna kurser. Din profil kan se lite olika ut, men grundläggande är att du har en naturvetenskaplig bakgrund med ett stort intresse för de ämnen du ska undervisa i. I undervisningen ingår att förbereda och utföra laborationer. 

Du kommer att ingå i arbetslaget för allmän kurs och har en viktig roll i planering och utveckling av arbetslagets verksamhet. Det är meriterande om du har behörighet inom andra gymnasieämnen. Du behöver vara en nyfiken person som sätter ett värde i att vara med och utveckla vår verksamhet. På Jakobsbergs folkhögskola har vi särskilt fokus på demokrati, hållbarhet, hälsa och kultur. 

Vi ser gärna att du har folkhögskollärarutbildning eller annan vuxenpedagogisk utbildning. Viktigast är att du har intresse av folkbildning och folkhögskolans uppdrag och arbetssätt. Du förväntas därför ha en god social förmåga som sätter individens trygghet och respekt i centrum för lärandet. Det är även bra om du har vana av att arbeta med personer med neuropsykiatriska funktionshinder. 

Skolans deltagare motsvarar den mångfald av bakgrunder och erfarenheter som finns i samhället. Vi strävar efter att skolans personal ska spegla detta. Som medarbetare på skolan ställs krav på hög digital kompetens. Du kommer bland annat att arbeta i vår lärplattform och med våra molnlagringstjänster. 

Anställningen

Omfattning 50 - 100% av en heltid beroende på din profil.

Tillträde 2 januari 2023 eller enligt överenskommelse. Vi tillämpar 6 månaders provanställning.

Ansökan och urval

Maila din ansökan med tillhörande CV till tjanster@jakobsbergsfolkhogskola.se. Märk din ansökan med “lärare i kemi”. Urval och intervjuer sker löpande, ansök senast 1 januari 2023.

Kontakt

Bitr. rektor, Johan Wahlberg, 08 - 120 28 187
johan.wahlberg@jakobsbergsfolkhogskola.se

Facklig kontaktperson

Urban Ramstedt
urban.ramstedt@jakobsbergsfolkhogskola.se

Möt en i personalen

Josefine Nyström

Leg. Naprapat, lärare PT-kursen

Läs mer om

Senaste inläggen

Peter Fröberg Idling får Bernadottepris

Peter Fröberg Idling, författare och kursansvarig för Författarskolans grundkurs på Jakobsbergs folkhögskola, har tilldelats det prestigefyllda Bernadottestipendiet. Priset delades ut ur kungens hand på slottet och innebär ett erkännande för Peters kommande bokprojekt om ett av Kambodjas mörkaste kapitel.Läs mer

Malin Norrback debuterar med roman

Malin Norrback har gått på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola sammanlagt i två år: grundkursen 2018/2019 och den skönlitterära projektkursen hösten 2019 samt våren 2021. Nu har hennes debutroman, Tula hem, blivit utgiven (Modernista 2024). Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag lärde mig prata om mina texter

Sonia Hussain gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes debutroman, Borde vara tacksam, blivit publicerad (Bazar förlag 2024). Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Senaste nytt

7. oktober: Gratis föreläsning med Mikael Ehrlington

Den 7 oktober kl. 18.15 föreläser Mikael Ehrlington på Jakobsbergs folkhögskola.

Mikael arbetar som kampanjchef på Reform Society, där han utvecklar kampanjer för insamling, påverkan och mobilisering för aktörer i civilsamhället. Tidigare arbetade han under flera år med kampanj och påverkan på människorättsorganisationen Civil Rights Defenders. Han ledde arbetet inom Backa Demokratin och är arkitekten bakom uppmärksammade kampanjer såsom Dictator of Sweden, Diktaturkompensera och Alla mot angiveri, som har engagerat tusentals.Läs mer

16 september: Gratis föreläsning med Fatima Bremmer

Efter den Augustprisbelönade ”Ett jävla solsken” är Fatima Bremmer tillbaka med en gripande kollektivbiografi om ett radikalt kompisgäng som banade väg för en genomgripande förändring av samhället.
Läs mer

  • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
  • Till bloggen
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
  • Twitter
  • Kontakta oss