• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Föreläsning 18 april: Kriget mot kroppen

Publicerad 2023-01-12

Foto: Stefan Tell

Foto: Stefan Tell

Viktmobbning, normer, bantning och hälsa för alla storlekar. Kom och lyssna när Erik Hemmingsson pratar om sina senaste böcker ”Slutbantat” och ”Kriget mot kroppen”.

Gratis evenemang - alla är välkomna!

När? 18 april, klockan 18

Var? Jakobsbergs folkhögskola

Många tvingas idag leva med vikthets och fettfobi i en dietkultur som stjälper mer än hjälper. 

Överviktsforskaren Erik Hemmingsson och konstnären Stina Wollter delar i sin bok chockerande vittnesmål om viktmobbning, både från samhället i stort och från sjukvården. 

De avslöjar en värld som tycks vara besatt av hälsa, men som varken gör människor lättare, friskare eller gladare.

Erik Hemmingsson - som har mångårig erfarenhet av att forska om övervikt - kommer nu till Jakobsbergs folkhögskola för att prata om att det är dags att sluta fred med kroppen. Under föreläsningen kommer han också prata om hans tidigare bok ”Slutbantat”.

Möt en i personalen

Kristian Bruun

Kock (Tjänstledig)

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag fick värdefulla verktyg och struktur

När Jessica Haas Forsling gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade hon med grunden till det manus som skulle bli den uppmärksammade biografin "Främmande fåglar. Jascha, mormor och jag", utgiven av Norstedts förlag. Läs mer

Jag fick med mig en övertygelse om att skriva klart boken

När Helena Björk gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" höstterminen 2020, arbetade hon med det manus som skulle bli boken "Socialt oacceptabelt – ett reportage om svensk prostitutionspolitik" som nu givits ut av Atlas Förlag. Läs mer

Jag är stolt alumn och medlem i JF

När Patrik Tunholm gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" vår- och hösttermin 2020, arbetade han med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Känslostorm – att möta döden i sitt arbete" som nu givits ut av JW Förlag. Läs mer

Senaste nytt

Lärare i engelska och samhällskunskap

Vi söker dig som har ett stort intresse för att få människor att växa. Din huvudsakliga uppgift blir att undervisa på allmän kurs i engelska på grundskole- och gymnasienivå, men undervisning i andra ämnen och på andra kurser kan bli aktuellt beroende på din profil. Läs mer

Föreläsning 18 april: Kriget mot kroppen

Viktmobbning, normer, bantning och hälsa för alla storlekar. Kom och lyssna när Erik Hemmingsson pratar om sina senaste böcker ”Slutbantat” och ”Kriget mot kroppen”. Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss