• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Föreläsning: Fogelstad och kampen för kvinnors rösträtt

Publicerad 2022-03-15

Den 4 april föreläser Tjia Torpe om Fogelstads historia som centrum för kvinnlig rösträtt, kvinnors utbildning och folkbildning, människorna kring skolan och förbindelserna med Jakobsberg folkhögskola och planerna för framtiden.

Tjia leder Insamlingsstiftelsen Fogelstad, är folkbildare, kulturaktivist och styrelseledamot i Jakobsbergs folkhögskola.
Tid: 4 april klockan 18:30 i Höga salen på Jakobsbergs folkhögskola.

Gratis inträde!

Möt en i personalen

Ingrid Thalberg

Kök

Läs mer om

Senaste inläggen

Folkhögskolan är en otroligt unik plats

När Saga Cavallin gick författarskolans grundkurs, Skriv! – poesi, prosa, dramatik läsåret 2018–2019, började hon skriva på det manus som skulle bli den uppmärksammade romandebuten "Glasrutan" som nu givits ut av bokförlaget It-Lit. Läs mer

Vår pitch lockade stort intresse

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront. Läs mer

Att ta det på allvar och ha roligt

När Johanna Wester gick författarskolans projektkurs för fackböcker, Skriv! – Projekt: Facklitteratur, (HT/VT 2018) arbetade hon med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Catfight – nidbilder av kvinnor i grupp" som nu givits ut av Romanus och Selling (2021). Läs mer

Senaste nytt

Medlemsbrev nr 39 – maj 2022

Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs folkhögskola!Läs mer

Medarbetare till köket/konferensvärd

Vi söker en eller flera serviceinriktade medarbetare till köket/konferensvärdar på heltid/halvtid. Du är flexibel, social och vill under ledning av kökschef och skolledning vara med och utveckla vår restaurang och konferensverksamhet.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss