• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

"Jag fick hjälp att lyfta ambitionsnivån för projektet"

Publicerad 09 mar 2021

Allmänt Författarskola

Sara Heyman gick författarkursen på distans i att skriva fackbok, "Skriv!–Projekt: Facklitteratur" våren 2020. Under sin tid på författarskolan arbetade hon med det manus som skulle bli biografin "Den motvilliga feministen" om Bertha Wellin, en av de första kvinnliga riksdagsledamöterna någonsin som tillträdde 1921. Boken hade releasedatum 8 mars och har redan fått mycket uppmärksamhet i media.

Vi hörde av oss till Sara och ställde några korta frågor.

Stort grattis till boksläpp! Hur känns det nu?

Tack!! Jag är så glad och det är så skönt att den är klar! Jag tycker också att den blev så sjukt snyggt formgiven, och gläder mig åt det också. 

Vill du berätta lite kort om boken?

Det är en biografi om Bertha Wellin, en av de fem kvinnor som tog plats i riksdagen efter att kvinnor för första gången fick rösta 1921. Hon var högerpartiets enda kvinna i riksdagen under de första femton åren.

Varför valde du att skriva om just Bertha Wellin?

Jag ”ramlade över” henne i mitt förra bokprojekt, som handlade om sjuksköterskans historia i Sverige. Bertha Wellin var nämligen inte bara politiker, utan även sjuksköterska och ordförande för den nationella organisationen för sjuksköterskor. Hon var en av dem som allra mest betonade att sjuksköterskeyrket var ett kall och inget vanligt jobb. Något som har präglat synen på yrket fram till idag. Det var hennes motsägelsefullhet som fängslade mig. Bertha Wellin var både oerhört konservativ och samtidigt en rebell. 

Din bok har utgivningsdatum 8 mars, den internationella kvinnodagen. Har du hunnit få några reaktioner?

Ja, många verkar lässugna och nyfikna på denna mystiska dam. Jag hoppas att det inte bara är artighetsfraser utan att hon och hennes tid får lite mer ljus på sig. Det förtjänar hon och den spännande tid i Sveriges historia då allmän rösträtt infördes.

Du har tidigare givit ut boken "Sjukt syster – kärlek och uppror i svensk sjukvård" (Verbal förlag, 2018). Vad har det betytt för din skrivprocess att nu jobba med "Den motvilliga feministen" på författarskolan?

Det betydde jättemycket att få arbeta med boken på författarskolan. Det blev en struktur att hänga upp skrivtiden på, och en hjälp att lyfta ambitionsnivån för hela bokprojektet ett snäpp upp. Och, inte minst, otroligt mycket värdefull respons och pepp från kursdeltagare och lärare. 

Något särskilt minne du bär med dig från kursen?

Jag tyckte närträffsdagarna (som ju tyvärr inte går att genomföra precis nu) gav massor med energi som man kunde leva på länge.

**************************************************************************

Se den filmade intervjun med Sara här nedan där hon berättar mer om hur hon upplevde tiden på författarskolan.

**************************************************************************

Är du intresserad av kursen som Sara gick? Läs mer här.

**************************************************************************

Foto: Kristina Bergmark

Foto: Kristina Bergmark

Fakta: Sara Heyman

Ålder: 40

Yrke/sysselsättning: Journalist (och sjuksköterska)

Bostadsort: Vällingby, Stockholm.

Familj: Man, två söner och katten Sonja 

Tid på Jakobsbergs folkhögskola: Våren 2020.

Något som gör dig glad: Vaccinet!

Sara tillsammans med kurskamrater i skolans samlingssal.

Sara tillsammans med kurskamrater i skolans samlingssal.

"Kraven på allmän rösträtt växer under 1900-talets början. Motståndet är stort, men 1921 kan kvinnor för första gången rösta och röstas in till riksdagen. Fem kvinnliga ledamöter blir invalda.

Högerpolitikern och sjuksköterskan Bertha Wellin (1870–1951) är en av dem. Hon har inte deltagit i rösträttskampen och hon fortsätter att ta avstånd från kvinnorörelsen.

Men hon är också radikal. Hon är med och grundar Stockholms moderata kvinnoförbund och Svensk sjuksköterskeförening. Hon vill att sjuksköterskor ska sluta niga och föreslår särbeskattning ett halvt sekel innan det genomförs.

Bertha Wellin bryter mot sin tids normer. Det är inte bara hur hon talar, beter sig och ser ut hon har också en livslång relation med en annan kvinna. 

Journalisten Sara Heyman har tecknat en inlevelsefull biografi över den fascinerande och motsägelsefulla Bertha Wellin och hennes tid."

(Hämtat från förlagets hemsida.)
Sara med kurskamrater på ett första möte i responsgruppen.

Sara med kurskamrater på ett första möte i responsgruppen.

Möt en i personalen

Anna-Maria Carnhede

Kursansvarig för Journalistik! – Radio, Webb, Reportage och handledare på Skriv! – Projekt: Facklitteratur.

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag fick värdefulla verktyg och struktur

När Jessica Haas Forsling gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade hon med grunden till det manus som skulle bli den uppmärksammade biografin "Främmande fåglar. Jascha, mormor och jag", utgiven av Norstedts förlag. Läs mer

Jag fick med mig en övertygelse om att skriva klart boken

När Helena Björk gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" höstterminen 2020, arbetade hon med det manus som skulle bli boken "Socialt oacceptabelt – ett reportage om svensk prostitutionspolitik" som nu givits ut av Atlas Förlag. Läs mer

Jag är stolt alumn och medlem i JF

När Patrik Tunholm gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" vår- och hösttermin 2020, arbetade han med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Känslostorm – att möta döden i sitt arbete" som nu givits ut av JW Förlag. Läs mer

Våra mest lästa

Jag fick värdefulla verktyg och struktur

När Jessica Haas Forsling gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade hon med grunden till det manus som skulle bli den uppmärksammade biografin "Främmande fåglar. Jascha, mormor och jag", utgiven av Norstedts förlag. Läs mer

Jag fick med mig en övertygelse om att skriva klart boken

När Helena Björk gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" höstterminen 2020, arbetade hon med det manus som skulle bli boken "Socialt oacceptabelt – ett reportage om svensk prostitutionspolitik" som nu givits ut av Atlas Förlag. Läs mer

Jag är stolt alumn och medlem i JF

När Patrik Tunholm gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" vår- och hösttermin 2020, arbetade han med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Känslostorm – att möta döden i sitt arbete" som nu givits ut av JW Förlag. Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss