• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Vuorbbe Moa! Grattis till romandebuten!

Publicerad 09 feb 2021

Allmänt Författarskola

Moa Backe Åstot debuterar med romanen

Moa Backe Åstot debuterar med romanen "Himlabrand". Foto: Carl-Johan Utsi

Moa Backe Åstot gick projektkursen på distans, "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur" hösten 2018 och våren 2019. Under sin tid på skolan arbetade hon med det manus som skulle bli romanen "himlabrand" som nu givits ut av Rabén&Sjögren (2021). (*"Vuorbbe" betyder ordagrant "lycka" på lulesamiska och används i situationer där man säger "grattis" på svenska.)

Vi hörde av oss till Moa och ställde några korta frågor.

Stort grattis till boksläpp och romandebut! Hur känns det nu?

Tack! Det känns både skönt och lite nervöst. Skönt att äntligen vara klar med skrivandet som har tagit så lång tid, men också spännande att boken nu är ute hos läsarna.

Kan du berätta lite om boken?

Boken handlar om 16-åriga Ánte som har vuxit upp i en renskötarfamilj. När hans känslor för bästa kompisen Erik utvecklas till något större börjar han fundera över sin identitet och vem han vill – och vågar – vara.

Du har tidigare gått här på författarskolan. När du bestämde dig för att söka till kursen, vad var det du tänkte att du behövde hjälp med?

Att få ihop mina texter och idéer till ett romanmanus. Tidigare hade jag bara skrivit kortare texter och noveller.

Fick du hjälp med det och i så fall hur?

Det hjälpte väldigt mycket att ha engagerade handledare och kurskamrater som läste mina texter och gav mig respons på hur jag kunde fortsätta framåt. Vi lärde oss också mycket teoretiskt som är viktigt när man skriver en roman, t.ex dramaturgi. 

Vad fick du ut av kursen som helhet?

Ett råmanus som sedan blev min debutbok! Men också nya vänner och ett skrivande sammanhang. En tro på att skrivandet är värt att satsa på. 

Något särskilt minne du bär med dig?

Jag tänker ofta på slutseminariet under min första termin. För första gången lämnade jag in all text jag hade skrivit på projektet. Det var inte ett fullständigt manus, men jag minns så tydligt att min handledare sa: "Du är mycket närmare målet än du tror". Och det hade hon rätt i – ungefär ett halvår senare blev boken antagen av förlag. 

Har tiden på Jakobsbsergs folkhögskola betytt något för att du blivit klar med och fått din roman utgiven? Vad i så fall?

Ja, allt! Jag tror verkligen inte att jag hade debuterat redan nu om jag inte hade gått kursen. Skrivandet kan vara så ensamt och slitsamt, men på Jakan blev det lättare. Och tydligare. Jag fick hjälp att förstå vad det egentligen var för manus jag försökte skriva, och hur jag kunde göra det bättre. 

Skulle du kunna rekommendera kursen till andra?

Ja, det gör jag ofta när människor ber mig om skrivtips. Jag har gått fler skrivkurser än den här, men ingen har varit lika givande. Mina två terminer på Jakobsbergs folkhögskola har varit så oerhört viktiga för mitt skrivande.

**************************************************************************

Är du intresserad av kursen som Moa gick? Läs mer här.

**************************************************************************

Moa med kurskamrater och lärare på skolans trapp. Foto: Jonas Ask

Moa med kurskamrater och lärare på skolans trapp. Foto: Jonas Ask

Fokuserad uppläsning under en av närträffarna på skolan. Foto: Jonas Ask

Fokuserad uppläsning under en av närträffarna på skolan. Foto: Jonas Ask

Fakta: Moa Backe Åstot

Ålder: 22

Yrke/sysselsättning: Försöker prioritera skrivandet mer och mer nu när det har blivit mer än en hobby. I övrigt studerar jag samiska och deltar i ett projekt som heter Giehttogiella. Där jobbar vi med att föra vidare den samiska traditionen av muntligt berättande till barn och unga.

Bostadsort: Jokkmokk

Familj: Bor tillsammans med min sambo. Har mamma, pappa och lillasyster i Malmberget. 

Tid på Jakobsbergs folkhögskola: Hösten 2018 och våren 2019.

Något som gör dig glad: När en mening i en roman är så välformulerad att jag måste lägga ner boken och tänka en stund. 

Handledningsgrupperna (vår och höst) pratar ihop sig inför textrespons. Foto: Jonas Ask

Handledningsgrupperna (vår och höst) pratar ihop sig inför textrespons. Foto: Jonas Ask

"Ántes liv har präglats av de samiska traditionerna. För honom är det självklart att han, som familjens enda barn, ska fortsätta arbetet med renarna. Men plötsligt finns det något annat där, något som pockar och drar. Känslorna för bästa kompisen Erik har utvecklats till något större. Men vad skulle alla andra säga om de visste? Föräldrarna, släktingarna, klasskompisarna? Går renskötarlivet att kombinera med det liv Ánte vill ha? Och Erik, vad känner han? 

En berättelse om arv, släktrelationer och ett uråldrigt band till det som varit. Men också om förväntan, värme, om känslor som går som elektricitet genom kroppen. Himlabrand handlar om att välja vad för slags liv man vill leva, och Ánte ger en röst åt alla dem som - oavsett anledning - tvingas gå emot strömmen och vara modiga." (Citerat från förlagets hemsida.)

Författarcoachning på skolans gård. Foto. Jonas Ask

Författarcoachning på skolans gård. Foto. Jonas Ask

En lycklig författare har signerat sitt kontrakt! Privat foto.

En lycklig författare har signerat sitt kontrakt! Privat foto.

Möt en i personalen

Anna Jernström

Kursansvarig på Florist

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Våra mest lästa

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss