Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

"Fantastiskt att ingå i ett skrivande sammanhang "

Publicerad 17 sep 2019

Allmänt Författarskola

Louise Halvardsson signerar böcker på Big Ben i Stockholm.

Louise Halvardsson signerar böcker på Big Ben i Stockholm.

Louise Halvardsson gick på Jakobsbergs Folkhögskolas författarskola första gången 2002–2003. Hösten 2017 kom hon tillbaka och gick den nätbaserade kursen "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur då hon jobbade med boken "Punkpoet med svensk brytning". Romanen, som nu kommer ut på Belletrist Publishing, är en uppföljare till hennes prisbelönta debut "Punkindustriell hårdrockare med attityd" (Författarhuset, 2007). Stockholmsreleasen hölls på Big Ben.

Louise framförde ett smakprov ur boken för ett fullsatt Big Ben.

Louise framförde ett smakprov ur boken för ett fullsatt Big Ben.

Vi hörde av oss till Louise och ställde några korta frågor.

Stort grattis till ditt nya boksläpp – romanen "Punkpoet med svensk brytning"! Hur känns det nu?

Jag är så himla glad, har haft två releasefester med jättemycket folk och flera som läst boken har redan hört av sig och berättat hur mycket de gillar den. Äntligen finns "Punkpoet" på riktigt och äntligen får jag prata om den.

Vill du berätta lite kort om boken?

En svensk småstadstjej (Amanda) flyttar till sin kompis Kim i Brighton, men Kim drar till Indien och Amanda får ta över hennes rum, jobb, vänner och älskare. Allt utom Mannen – Kims mystiska (och manipulativa) partner. I grunden handlar boken om att söka ett sammanhang och hitta sin sexualitet, kreativitet och identitet. Ett punkigt triangeldrama med queera karaktärer.

Du har tidigare gått här på författarskolan, senast hösten 2017. När du bestämde dig för att söka till skolan, vad var det du tänkte att du behövde hjälp med?

Jag hade ett manus som jag tidigare skickat till förlag och fått viss respons på. På egen hand började jag skriva om från början, men kände ganska snart att jag behövde hjälp med bearbetningen. Någon som verkligen hade tid att läsa och kommentera och kunde se manuset från utsidan. Jag kände även att jag behövde prata om manuset och skrivprocessen och lockades av att författarcoaching var ett moment på kursen.

Fick du hjälp med det? 

Ja, i och med att vi hade inlämning varje vecka och även fick en personlig handledare så fick jag flera nya ögon på texten. Tack vare responsen kom jag in i texten på djupet. Och författarcoachingen var ännu mer värdefull än vad jag hade föreställt mig, att få prata fritt om sina våndor men också "tvinga sig själv" att komma på lösningar.

Vad fick du ut av kursen som helhet? 

Så mycket! Det var fantastiskt att ingå i ett skrivande sammanhang igen, att veta att det fanns en grupp med andra skrivande människor som också ägnade en stor del av sin vecka åt att knåpa med ett bokmanus. Att det hela tiden fanns någon att kontakta om man körde fast och deadlines att jobba mot.

Något särskilt minne du bär med dig? 

Det sista textsamtalet på närträffen. Jag hade varit nervös en vecka innan och var beredd på att ta emot hård kritik, men istället blev det ett öppet och ärligt samtal som verkligen hjälpte mig att vässa till mitt manus. Också glädjen i att få läsa de andras texter, att få vara så "inne" i deras manus.

Har kursen betytt något för att du blivit klar med och fått din roman utgiven?

Jag tror att jag hade blivit "klar" utan att gå kursen, men jag tror inte att manuset hade blivit antaget om det inte vore för den oerhört värdefulla respons jag fick. Mitt skrivande fylldes med en helt annan kraft och energi. Och jag tror också att den kontakt jag höll med flera av kurskamraterna efteråt (fortsatte t ex med coaching) bidrog till att jag orkade rent själsligt. 

Skulle du kunna rekommendera kursen till andra? 

Absolut, alltid! 

Varför? 

En så himla bra balans mellan skrivande och övningar och pratande om skrivande. En helhet på något vis. Trots att det var på distans 50 procent, kändes det som att jag gått på skolan ett år och lärt känna folk på kursen.

**************************************************************************

Är du intresserad av kursen som Louise gick? Läs mer här.

**************************************************************************

Fakta: Louise Halvardsson

Ålder: 37

Yrke/sysselsättning: Författare, (scen)poet, håller skrivworkshops, föreläser, arrangerar poesievents, jobbar sporadiskt som journalist.

Tid på Jakobsbergs folkhögskola: Grundkursen 2002-2003 samt Skriv!–Projekt: Skönlitteratur hösten 2017.

Bostadsort: Göteborg

Familj: Mina bästa vänner, föräldrar och bror.

Något som gör dig glad: Öppna scener.

Skådespelaren och författaren Philomène Grandin gick på JF tillsammans med Louise hösten 2017. Nu kom hon och gratulerade till boksläppet.

Skådespelaren och författaren Philomène Grandin gick på JF tillsammans med Louise hösten 2017. Nu kom hon och gratulerade till boksläppet.

En av många som kom till Big Ben var författaren Charlotte Qvandt, som Louise gick grundkursen på JF tillsammans med 2002–2003.

En av många som kom till Big Ben var författaren Charlotte Qvandt, som Louise gick grundkursen på JF tillsammans med 2002–2003.

Vänner och skrivande kolleger från projektkursen 2017: Mikaela Baum, Philomène Grandin och Amanda Jonsson.

Vänner och skrivande kolleger från projektkursen 2017: Mikaela Baum, Philomène Grandin och Amanda Jonsson.

Elin Callmer framträdde med punkiga visor.

Elin Callmer framträdde med punkiga visor.

Louis gjorde oss lyckliga genom att signera det exemplar som ska stå i skolans bibliotek.

Louis gjorde oss lyckliga genom att signera det exemplar som ska stå i skolans bibliotek.

Möt en i personalen
Bengt Jönsson

Bengt Jönsson

IT-administratör, datalärare

Läs mer om

Senaste inläggen

Louise Halvardsson kommer med ny roman

Louise Halvardsson gick på Jakobsbergs Folkhögskolas författarskola första gången 2002–2003. Hösten 2017 kom hon tillbaka och gick den nätbaserade kursen "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur då hon jobbade med boken "Punkpoet med svensk brytning". Romanen, som nu kommer ut på Belletrist Publishing, är en uppföljare till hennes prisbelönta debut "Punkindustriell hårdrockare med attityd" (Författarhuset, 2007). Stockholmsreleasen hölls på Big Ben.Läs mer

Jag vill att det ska vara på riktigt

Ola Julén (1970–2013) hann ge ut två verk under sin livstid: ”Orissa” (Ink förlag 1999) och ”400” (Basilisk forlag 2001). Det är nu 20 år sedan den kultförklarade debuten och 28 år sedan han gick på Jakobsbergs folkhögskola (1990–1991).

Med anledning av detta bjuder vi nu in till en kväll om Ola Julén och hans författarskap. Måndag 18/11, kl. 18.00 på Jakobsbergs Folkhögskola.

Medverkande: Marie Lundquist, Christer Boberg, Hanna-Linnea Rengfors och Jonas Ask samt deltagare från författarskolans grundkurs.Läs mer

Skrivlivet Ny podd med Sara och Linda

Linda Jones och Sara Köhler möttes på Jakobsbergs folkhögskola. Där blev de vänner och kollegor. Nu har de skapat sin egna skrivarpodd. Det första avsnittet handlar om skrivarkurser och särskilt den de gick tillsammans på JF: "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur". Vi hörde av oss till Sara och ställde några korta frågor om podden och skrivlivet.Läs mer

Våra mest lästa

Louise Halvardsson kommer med ny roman

Louise Halvardsson gick på Jakobsbergs Folkhögskolas författarskola första gången 2002–2003. Hösten 2017 kom hon tillbaka och gick den nätbaserade kursen "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur då hon jobbade med boken "Punkpoet med svensk brytning". Romanen, som nu kommer ut på Belletrist Publishing, är en uppföljare till hennes prisbelönta debut "Punkindustriell hårdrockare med attityd" (Författarhuset, 2007). Stockholmsreleasen hölls på Big Ben.Läs mer

Jag vill att det ska vara på riktigt

Ola Julén (1970–2013) hann ge ut två verk under sin livstid: ”Orissa” (Ink förlag 1999) och ”400” (Basilisk forlag 2001). Det är nu 20 år sedan den kultförklarade debuten och 28 år sedan han gick på Jakobsbergs folkhögskola (1990–1991).

Med anledning av detta bjuder vi nu in till en kväll om Ola Julén och hans författarskap. Måndag 18/11, kl. 18.00 på Jakobsbergs Folkhögskola.

Medverkande: Marie Lundquist, Christer Boberg, Hanna-Linnea Rengfors och Jonas Ask samt deltagare från författarskolans grundkurs.Läs mer

Skrivlivet Ny podd med Sara och Linda

Linda Jones och Sara Köhler möttes på Jakobsbergs folkhögskola. Där blev de vänner och kollegor. Nu har de skapat sin egna skrivarpodd. Det första avsnittet handlar om skrivarkurser och särskilt den de gick tillsammans på JF: "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur". Vi hörde av oss till Sara och ställde några korta frågor om podden och skrivlivet.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss