Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Tiden stod stilla när Jens Liljestrand pratade om Vilhelm Moberg

Publicerad 2019-09-25

Föreläsningen om boken ”Mannen i skogen”: en biografi om författaren Vilhelm Moberg fängslade unga och äldre. Med kontrastrikedom porträtterades författaren som både den ”store”- samt den ”jobbiga” Vilhelm Moberg. Jens Liljestrands dramatisering bjöd publiken på skratt och allvar.

Jens Liljestrand visar upp boken Mannen i skogen. Foto: Pippi Maxe

Jens Liljestrand visar upp boken Mannen i skogen. Foto: Pippi Maxe

Den berömde författaren V. Mobergs fornas liv kanske inte är lika känt som hans böcker. Han var en av Sveriges mest lästa romanförfattare och mest spelade dramatiker under 1900-talet. Utöver detta var han även en mycket fruktad journalist. Jens Liljestrand, författare, litteraturpristagare och kulturjournalist, har fångat V. Mobergs liv i sin bok ”Mannen i skogen” (2018).

– Hade Moberg levt hade han gillat titeln men inte boken, säger Jens Liljestrand.

Med uppskattat humoristiskt engagemang berättas V. Mobergs liv. Från nostalgisk hembygdsromantiker från födseln i Småland utan dass, genom ett festfyllt liv, till de sista åren och hans självmord 1973. Jens Liljestrand beskrev även V. Mobergs etablering som intellektuell samt sidor som hans bitvis negativa kvinnosyn.

Jens Liljestrands språkframställning är ibland ofiltrerad då han är rak i sina beskrivningar om mörka scener ur berättelserna från Mobergs böcker. Med svarta lockar, sin bok i sin stora hand gick han mellan blickarna. Personligt bjöd Jens Liljestrand in till karaktärernas värld. Åhörarna reste bortom tid och rum.

Publiken fick ställa frågor i slutet och några ville även samtala med Jens Liljestrand efteråt.

Natalie Almkvist
natalie.almkvist@jakobsbergsfolkhogskola.se

Möt en i personalen
Camilla Italiener, lärare Hälsoutvecklare, allmän kurs

Camilla Italiener

Lärare på Hälsoutvecklare och Allmän kurs samt kurator

Läs mer om

Senaste inläggen

Nina Wähä till Jakobsbergs folkhögskola

Vi har glädjen att välkomna författaren Nina Wähä som ny handledare på författarskolans skönlitterära projektkurs "Skriv! – Projekt: Skönlitteratur". Nina har hittills givit ut tre romaner och den senaste, "Testamente" (Norstedts 2019), är nominerad till årets Augustpris. Läs mer

Louise Halvardsson kommer med ny roman

Louise Halvardsson gick på Jakobsbergs Folkhögskolas författarskola första gången 2002–2003. Hösten 2017 kom hon tillbaka och gick den nätbaserade kursen "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur då hon jobbade med boken "Punkpoet med svensk brytning". Romanen, som nu kommer ut på Belletrist Publishing, är en uppföljare till hennes prisbelönta debut "Punkindustriell hårdrockare med attityd" (Författarhuset, 2007). Stockholmsreleasen hölls på Big Ben.Läs mer

Jag vill att det ska vara på riktigt

Ola Julén (1970–2013) hann ge ut två verk under sin livstid: ”Orissa” (Ink förlag 1999) och ”400” (Basilisk forlag 2001). Det är nu 20 år sedan den kultförklarade debuten och 28 år sedan han gick på Jakobsbergs folkhögskola (1990–1991).

Med anledning av detta bjuder vi nu in till en kväll om Ola Julén och hans författarskap. Måndag 18/11, kl. 18.00 på Jakobsbergs Folkhögskola.

Medverkande: Marie Lundquist, Christer Boberg, Hanna-Linnea Rengfors och Jonas Ask samt deltagare från författarskolans grundkurs.Läs mer

Senaste nytt

Medlemsbrev nr 32, december 2019

Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs folkhögskola!Läs mer

Sista ansökningsdag vårtermin 2020.

Fredag 15 november är sista dag för att ansöka till de kurser som startar i januari 2020. På kursernas sidor läser du om hur du ansöker, vad din ansökan ska innehålla och hur du skickar in den digitalt.
Varmt välkommen till Jakobsbergs Folkhögskola!Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss