Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Tiden stod stilla när Jens Liljestrand pratade om Vilhelm Moberg

Publicerad 2019-09-25

Föreläsningen om boken ”Mannen i skogen”: en biografi om författaren Vilhelm Moberg fängslade unga och äldre. Med kontrastrikedom porträtterades författaren som både den ”store”- samt den ”jobbiga” Vilhelm Moberg. Jens Liljestrands dramatisering bjöd publiken på skratt och allvar.

Jens Liljestrand visar upp boken Mannen i skogen. Foto: Pippi Maxe

Jens Liljestrand visar upp boken Mannen i skogen. Foto: Pippi Maxe

Den berömde författaren V. Mobergs fornas liv kanske inte är lika känt som hans böcker. Han var en av Sveriges mest lästa romanförfattare och mest spelade dramatiker under 1900-talet. Utöver detta var han även en mycket fruktad journalist. Jens Liljestrand, författare, litteraturpristagare och kulturjournalist, har fångat V. Mobergs liv i sin bok ”Mannen i skogen” (2018).

– Hade Moberg levt hade han gillat titeln men inte boken, säger Jens Liljestrand.

Med uppskattat humoristiskt engagemang berättas V. Mobergs liv. Från nostalgisk hembygdsromantiker från födseln i Småland utan dass, genom ett festfyllt liv, till de sista åren och hans självmord 1973. Jens Liljestrand beskrev även V. Mobergs etablering som intellektuell samt sidor som hans bitvis negativa kvinnosyn.

Jens Liljestrands språkframställning är ibland ofiltrerad då han är rak i sina beskrivningar om mörka scener ur berättelserna från Mobergs böcker. Med svarta lockar, sin bok i sin stora hand gick han mellan blickarna. Personligt bjöd Jens Liljestrand in till karaktärernas värld. Åhörarna reste bortom tid och rum.

Publiken fick ställa frågor i slutet och några ville även samtala med Jens Liljestrand efteråt.

Natalie Almkvist
natalie.almkvist@jakobsbergsfolkhogskola.se

Möt en i personalen
Bengt Jönsson

Bengt Jönsson

IT-administratör, datalärare

Läs mer om

Senaste inläggen

Amanda Jonsson debuterar med bilderbok

Amanda Jonsson gick två terminer på kursen "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur" (VT–HT 2017) på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Nu har hon tilldelats Bengt Christell-priset och debuterar samtidigt med bilderboken "Sally surar" på Bokförlaget Opal.Läs mer

Elin Persson debuterar med roman

Elin Persson gick grundkursen "Skriv!–Poesi, Prosa, Dramatik" 2017–2018 och därefter projektkursen på distans, "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur" VT 2019, på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Under sin tid på skolan arbetade hon med det manus som skulle bli romanen "De afghanska sönerna" och som nu givits ut i bokform (Bonnier Carlsen 2020). Releasen hölls på Gamla stans bokhandel i Stockholm och arrangerades av författaren och förlaget.Läs mer

Lisa Broberg debuterar

Lisa Broberg har gått både grundkurs och projektkurs på distans på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Där påbörjade hon arbetet med sin bok "Allt mod jag har" som hon sedan skrev färdig och som nu givits ut av Olika förlag.Läs mer

Senaste nytt

konstutställning

Konst projekt öppnade sin digitala konstutställning 15 maj i samband med JF-dagen 2020.

Läs mer

Kallelse till årsmöte 2020

Du kallas härmed till årsmöte i Föreningen Jakobsbergs Folkhögskola måndagen den 27 april 2020 kl.17.30. Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss