Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Tiden stod stilla när Jens Liljestrand pratade om Vilhelm Moberg

Publicerad 2019-09-25

Föreläsningen om boken ”Mannen i skogen”: en biografi om författaren Vilhelm Moberg fängslade unga och äldre. Med kontrastrikedom porträtterades författaren som både den ”store”- samt den ”jobbiga” Vilhelm Moberg. Jens Liljestrands dramatisering bjöd publiken på skratt och allvar.

Jens Liljestrand visar upp boken Mannen i skogen. Foto: Pippi Maxe

Jens Liljestrand visar upp boken Mannen i skogen. Foto: Pippi Maxe

Den berömde författaren V. Mobergs fornas liv kanske inte är lika känt som hans böcker. Han var en av Sveriges mest lästa romanförfattare och mest spelade dramatiker under 1900-talet. Utöver detta var han även en mycket fruktad journalist. Jens Liljestrand, författare, litteraturpristagare och kulturjournalist, har fångat V. Mobergs liv i sin bok ”Mannen i skogen” (2018).

– Hade Moberg levt hade han gillat titeln men inte boken, säger Jens Liljestrand.

Med uppskattat humoristiskt engagemang berättas V. Mobergs liv. Från nostalgisk hembygdsromantiker från födseln i Småland utan dass, genom ett festfyllt liv, till de sista åren och hans självmord 1973. Jens Liljestrand beskrev även V. Mobergs etablering som intellektuell samt sidor som hans bitvis negativa kvinnosyn.

Jens Liljestrands språkframställning är ibland ofiltrerad då han är rak i sina beskrivningar om mörka scener ur berättelserna från Mobergs böcker. Med svarta lockar, sin bok i sin stora hand gick han mellan blickarna. Personligt bjöd Jens Liljestrand in till karaktärernas värld. Åhörarna reste bortom tid och rum.

Publiken fick ställa frågor i slutet och några ville även samtala med Jens Liljestrand efteråt.

Natalie Almkvist
natalie.almkvist@jakobsbergsfolkhogskola.se

Möt en i personalen
Angeli Sjöström Hederberg

Angeli Sjöström Hederberg

Lärare på Kooperativt ledarskap

Läs mer om

Senaste inläggen

Lisa Broberg debuterar

Lisa Broberg har gått både grundkurs och projektkurs på distans på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Där påbörjade hon arbetet med sin bok "Allt mod jag har" som hon sedan skrev färdig och som nu givits ut av Olika förlag.Läs mer

Alba Mogensen debuterar med roman

Alba Mogensen gick "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur" våren 2017 på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Där påbörjade hon arbetet med sin roman "Hon den roliga" som hon sedan skrev färdig och som i augusti 2019 gavs ut av Wahlström & Widstrand.Läs mer

Nina Wähä till Jakobsbergs folkhögskola

Vi har glädjen att välkomna författaren Nina Wähä som ny handledare på författarskolans skönlitterära projektkurs "Skriv! – Projekt: Skönlitteratur". Nina har hittills givit ut tre romaner och den senaste, "Testamente" (Norstedts 2019), är nominerad till årets Augustpris. Läs mer

Senaste nytt

Medlemsbrev nr 32, december 2019

Bäste medlem i Föreningen Jakobsbergs folkhögskola!Läs mer

Sista ansökningsdag vårtermin 2020.

Fredag 15 november är sista dag för att ansöka till de kurser som startar i januari 2020. På kursernas sidor läser du om hur du ansöker, vad din ansökan ska innehålla och hur du skickar in den digitalt.
Varmt välkommen till Jakobsbergs Folkhögskola!Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss