• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Tiden stod stilla när Jens Liljestrand pratade om Vilhelm Moberg

Publicerad 2019-09-25

Föreläsningen om boken ”Mannen i skogen”: en biografi om författaren Vilhelm Moberg fängslade unga och äldre. Med kontrastrikedom porträtterades författaren som både den ”store”- samt den ”jobbiga” Vilhelm Moberg. Jens Liljestrands dramatisering bjöd publiken på skratt och allvar.

Jens Liljestrand visar upp boken Mannen i skogen. Foto: Pippi Maxe

Jens Liljestrand visar upp boken Mannen i skogen. Foto: Pippi Maxe

Den berömde författaren V. Mobergs fornas liv kanske inte är lika känt som hans böcker. Han var en av Sveriges mest lästa romanförfattare och mest spelade dramatiker under 1900-talet. Utöver detta var han även en mycket fruktad journalist. Jens Liljestrand, författare, litteraturpristagare och kulturjournalist, har fångat V. Mobergs liv i sin bok ”Mannen i skogen” (2018).

– Hade Moberg levt hade han gillat titeln men inte boken, säger Jens Liljestrand.

Med uppskattat humoristiskt engagemang berättas V. Mobergs liv. Från nostalgisk hembygdsromantiker från födseln i Småland utan dass, genom ett festfyllt liv, till de sista åren och hans självmord 1973. Jens Liljestrand beskrev även V. Mobergs etablering som intellektuell samt sidor som hans bitvis negativa kvinnosyn.

Jens Liljestrands språkframställning är ibland ofiltrerad då han är rak i sina beskrivningar om mörka scener ur berättelserna från Mobergs böcker. Med svarta lockar, sin bok i sin stora hand gick han mellan blickarna. Personligt bjöd Jens Liljestrand in till karaktärernas värld. Åhörarna reste bortom tid och rum.

Publiken fick ställa frågor i slutet och några ville även samtala med Jens Liljestrand efteråt.

Natalie Almkvist
natalie.almkvist@jakobsbergsfolkhogskola.se

Möt en i personalen

Felicia Hedström

Rektor

Läs mer om

Senaste inläggen

Anna Larsson debuterar med roman

Anna Larsson gick författarkursen "Skriv! – Projekt: Skönlitteratur" på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2015. Nu har hon skrivit på kontrakt för sin debutbok, romanen "Medan världen ser på" (Bazar bokförlag) som hon själv beskriver som "en kärleksroman med garanterat lyckligt slut, fylld av ångest och passion på vägen dit". Utgivningsdatum är satt till 7 juli 2021.Läs mer

Mitch Fredrikssons debutroman nominerad

Mitch Fredriksson gick författarskolans grundkurs 2009–2010 och projektkurs våren 2018 då han skrev på det manus som skulle bli hans debutroman ”Fail”. Nu är romanen utgiven av Rabén&Sjögren och dessutom nominerad till priset "Slangbellan" för bästa ungdomsbok 2020.Läs mer

Grattis till boksläpp, Sara Heyman!

Sara Heyman gick författarkursen på distans i att skriva fackbok, "Skriv!–Projekt: Facklitteratur" våren 2020. Under sin tid på författarskolan arbetade hon med det manus som skulle bli biografin "Den motvilliga feministen" om Bertha Wellin, en av de första kvinnliga riksdagsledamöterna någonsin som tillträdde 1921. Boken hade releasedatum 8 mars och har redan fått mycket uppmärksamhet i media.Läs mer

Senaste nytt

Lördag 23 oktober: Göran Palm-seminariet

Årets Göran Palmseminarium äger rum lördagen den 23 oktober kl. 12-16 på Jakobsbergs folkhögskola. Spännande seminarium, föreläsningar och utdelning Göran Palmstipendiet.Läs mer

Måndag 4 oktober 18:30: Klimatforskare och glaciolog till JF.

Per Holmlund är klimatforskare och professor i glaciologi (läran om glaciärer samt forskning om is och isfenomen). Måndag 4 oktober kl. 18:30 föreläser han på Jakobsbergs folkhögskola. Fri entre´.

Varmt välkommen!Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss