Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Tiden stod stilla när Jens Liljestrand pratade om Vilhelm Moberg

Publicerad 2019-09-25

Föreläsningen om boken ”Mannen i skogen”: en biografi om författaren Vilhelm Moberg fängslade unga och äldre. Med kontrastrikedom porträtterades författaren som både den ”store”- samt den ”jobbiga” Vilhelm Moberg. Jens Liljestrands dramatisering bjöd publiken på skratt och allvar.

Jens Liljestrand visar upp boken Mannen i skogen. Foto: Pippi Maxe

Jens Liljestrand visar upp boken Mannen i skogen. Foto: Pippi Maxe

Den berömde författaren V. Mobergs fornas liv kanske inte är lika känt som hans böcker. Han var en av Sveriges mest lästa romanförfattare och mest spelade dramatiker under 1900-talet. Utöver detta var han även en mycket fruktad journalist. Jens Liljestrand, författare, litteraturpristagare och kulturjournalist, har fångat V. Mobergs liv i sin bok ”Mannen i skogen” (2018).

– Hade Moberg levt hade han gillat titeln men inte boken, säger Jens Liljestrand.

Med uppskattat humoristiskt engagemang berättas V. Mobergs liv. Från nostalgisk hembygdsromantiker från födseln i Småland utan dass, genom ett festfyllt liv, till de sista åren och hans självmord 1973. Jens Liljestrand beskrev även V. Mobergs etablering som intellektuell samt sidor som hans bitvis negativa kvinnosyn.

Jens Liljestrands språkframställning är ibland ofiltrerad då han är rak i sina beskrivningar om mörka scener ur berättelserna från Mobergs böcker. Med svarta lockar, sin bok i sin stora hand gick han mellan blickarna. Personligt bjöd Jens Liljestrand in till karaktärernas värld. Åhörarna reste bortom tid och rum.

Publiken fick ställa frågor i slutet och några ville även samtala med Jens Liljestrand efteråt.

Natalie Almkvist
natalie.almkvist@jakobsbergsfolkhogskola.se

Möt en i personalen
Jenny Elvelin

Jenny Elvelin

Vaktmästare/fastighetsskötare

Läs mer om

Senaste inläggen

Anna Larsson debuterar med roman

Anna Larsson gick författarkursen "Skriv! – Projekt: Skönlitteratur" på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2015. Nu har hon skrivit på kontrakt för sin debutbok, romanen "Medan världen ser på" (Bazar bokförlag) som hon själv beskriver som "en kärleksroman med garanterat lyckligt slut, fylld av ångest och passion på vägen dit". Utgivningsdatum är satt till 7 juli 2021.Läs mer

Mitch Fredrikssons debutroman nominerad

Mitch Fredriksson gick författarskolans grundkurs 2009–2010 och projektkurs våren 2018 då han skrev på det manus som skulle bli hans debutroman ”Fail”. Nu är romanen utgiven av Rabén&Sjögren och dessutom nominerad till priset "Slangbellan" för bästa ungdomsbok 2020.Läs mer

Grattis till boksläpp, Sara Heyman!

Sara Heyman gick författarkursen på distans i att skriva fackbok, "Skriv!–Projekt: Facklitteratur" våren 2020. Under sin tid på författarskolan arbetade hon med det manus som skulle bli biografin "Den motvilliga feministen" om Bertha Wellin, en av de första kvinnliga riksdagsledamöterna någonsin som tillträdde 1921. Boken hade releasedatum 8 mars och har redan fått mycket uppmärksamhet i media.Läs mer

Senaste nytt

Kallelse till årsmöte och medlemsbrev nr 36 mars 2021

Årsmötet har varit planerat, som vanligt, sista måndagen i april. I och med coronaläget har styrelsen beslutat att flytta årsmötet till 24 maj kl. 17:30. Om vädret tillåter kan vi ha mötet utomhus och behöver inte arrangera det digitalt. Förhoppningsvis har en hel del då också hunnit få sina vaccinsprutor så munskydden kanske kan undvikas. Skulle Folkhälsomyndigheten avråda från fysiska möten ska vi försöka genomföra mötet på ett säkert sätt.
Läs mer

Påskkasse

Efter succéerna med "julkassen" och "fredagskassen" erbjuder nu Jakobsbergs folkhögskolas café och restaurang en påskkasse, fylld med läckerheter som JF:s inlagda påsksill, lättgravad regnbåge och mjölkchokladspanacotta med blodapelsinsallad. Se hela menyn här nedan och få reda på hur du beställer din påskkasse.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss