• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Jakobsbergs folkhögskola söker en serviceinriktad ekonom

Publicerad 2023-10-19

Jakobsbergs folkhögskola söker en ekonom som vill arbeta i en verksamhet där mycket händer, och som trivs i att dagligen möta, hjälpa och besvara frågor från deltagare och personal. Vi söker dig som har ett stort hjärta för service, och som trivs med och har god förmåga att prioritera bland allt som händer under en arbetsdag. Vi sätter därför stort värde på dina personliga egenskaper och vill att du i din ansökan beskriver hur du ser på ditt uppdrag där service och mötet med andra människor står i fokus.

Vi erbjuder en heltidsanställning med ett förmånligt kollektivavtal, friskvårdsbidrag och flexibla arbetstider. Framför allt är Jakobsbergs folkhögskola en idéburen och meningsfull arbetsplats där du kan vara med och påverka vilken riktning organisationen ska gå. Vi har en god struktur och engagerade medarbetare som arbetar för att uppfylla folkbildningens mål och mening. 

Arbetet som ekonom på Jakobsbergs folkhögskola innebär ansvar för hela skolans ekonomi och ekonomiadministration. Din profil kan se ut på lite olika sätt, men du har en ekonomisk utbildning och erfarenhet från operativt ekonomiarbete. Det är även meriterande om du haft helhetsansvar för en organisations eller ett mindre företags ekonomi.

Som ekonom på Jakobsbergs folkhögskola är din förståelse och ditt intresse för folkhögskolans samhällsuppdrag viktigt. Du är noggrann, samarbetsorienterad och entusiasmerande, samt har en hög administrativ förmåga. Du är bra på att nå uppsatta mål och få saker gjorda. Du har goda kunskaper i det svenska språket, i Office-paketet samt erfarenhet av Visma Administration och Visma Lön. 

I tjänsten arbetar du nära skolledningen och bistår kontinuerligt med underlag och rapporter.

Idag omfattar tjänsten som ekonom framför allt följande områden: 

 • Planering, budget och prognoser
 • Analys och uppföljning av resultat
 • Betalningar och fakturering
 • Rapportering till myndigheter och Folkbildningsrådet 
 • Upprättande av arbetsgivar- och inkomstdeklarationer
 • Löneadministration
 • Löpande bokföring och kontoavstämningar
 • Hantering av kund- och leverantörsreskontra
 • Månads- och årsbokslut, upprättande av årsredovisning samt revisorskontakter
 • Översyn av försäkringar, likviditet och kapitalplacering
 • Utveckling av underlag och rapporter för beslutsfattande
 • Säkerställande av rutiner för arkivering 

Om arbetsplatsen

Jakobsbergs folkhögskola är en av Sveriges 156 folkhögskolor. Jakobsbergs folkhögskola ligger i en herrgård med egen lunchrestaurang, 20 minuter med pendeltåg från centrala Stockholm. I över hundra år har skolan stått för en solidarisk och humanistisk samhällssyn. Skolans religiöst och partipolitiskt obundna ställning ger utrymme för samhällsengagemang samt reflekterande och radikal debatt. Föreningen Jakobsbergs folkhögskola, som den ideella föreningen/huvudmannen heter, har cirka 30 anställda.

Anställningen

Omfattning 100%. Tjänsten är en tillsvidareanställning. Tillträde i januari 2024 eller enligt överenskommelse. Vi tillämpar 6 månaders provanställning.

Ansökan och urval

Maila din ansökan med tillhörande CV till tjanster@jakobsbergsfolkhogskola.se. Märk din ansökan med “Ekonom”. Urval och intervjuer sker löpande, ansök senast 15 november 2023.

Kontakt

Bitr. rektor, Johan Wahlberg, 08 - 120 28 187
Johan.wahlberg@jakobsbergsfolkhogskola.se

Facklig kontaktperson

Eva Pettersson
eva.pettersson@jakobsbergsfolkhogskola.se

Möt en i personalen

Ingvar Bohman

Kök

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag älskar deadlines

Madelene Edlund gick skrivkursen för skönlitterära projekt på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2021. Nu har hennes roman, Vi kom från Johannes, blivit publicerad. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Jag fick självförtroende som författare

Beatrice Karinsdotter gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola våren 2020. Nu har hennes bok, Vilsna själars paradis – En sann historia. Mina år i tantrasektens innersta krets, kommit ut på Norstedts. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Personlig utveckling & kompetenshöjning.

Marika Smith gick skrivkursen för berättande facklitteratur på Jakobsbergs folkhögskola 2018–2019. Nu har hennes bok, Buffésex – Det nya sättet att ligga som ändrar allt, kommit ut på Ordfront. Här berättar hon om boken och sin tid på JF.Läs mer

Senaste nytt

Folkhögskollärare och kursansvarig i skönlitterärt skrivande

Vi söker dig som vill ansvara för och undervisa på några av Sveriges mest välrenommerade skrivutbildningar. Här får du chans att utbilda morgondagens författare! Läs mer

Folkhögskollärare i journalistik och skönlitterärt skrivande - vikariat 75 procent

Vi söker dig som vill undervisa på våra journalist- och skrivkurser. Din bakgrund kan se lite olika ut, men vi tror att du är en duktig pedagog och kan det här med berättande.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss