Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Emma fick drömjobbet på regeringskansliet

Publicerad 2017-01-27

Emma Stark, 33 år, är pressekreterare hos utbildningsminister Gustav Fridolin. Ett arbete som innebär långa dagar i ett högt tempo men samtidigt är drömjobbet. Vägen dit gick via Jakobsbergs Folkhögskolas praktiska reportageutbildning.

Emma Stark visste att hon ville arbeta med politiska samhällsfrågor när hon påbörjade reportageutbildningen.

– Utbildningen var bra eftersom den hade en bredd och vi hann med att prova på så många olika saker under året, vilket ledde till oväntade intressen. Jag hade ingen aning om att jag skulle tycka det var så kul med radio till exempel, säger Emma.

Efter läsårets slut valde Emma att gå folkhögskolans praktiktermin och gjorde sin
långtidspraktik på Europaportalen i Bryssel, en svensk webbaserad nyhetssajt som skriver
om EU. Därefter har hon varit nyhetsreporter på Sveriges Radio P4 i Sörmland, arbetat på
taltidningen På tal om Stockholm och gjort diverse frilansuppdrag för bland annat tidskrifterna Folkuniversitetet och Kurage. 2014 började Emma att arbeta som kommunikatör på Röda Korsets Ungdomsförbund och blev sedan pressekreterare för Röda korset.

Nu har hon fått sitt drömjobb som pressekreterare hos Gustav Fridolin. Arbetet innebär att ge information till media, besvara frågor från journalister, bevaka medieflödet, diverse förberedelser och i stort sett vara med på alla resor och aktiviteter som Fridolin gör.
– Jag älskar mitt jobb för att jag hela tiden får lära mig nya saker, och befinna mig där
det händer. Det är spännande att vara i nyhetsflödet vilket man får möjlighet till både
som journalist och pressekreterare och det är en fantastisk bonus, säger Emma.

Hon har haft stor nytta av reportageutbildningen eftersom den har gett henne ett journalistisk tänk som innebär att hon lätt kan förstå vad som är en nyhet i ett sammanhang. Det gör att hon i sitt arbete kan ge journalister rätt information och service.
– Det handlar om att kunna se det relevanta och göra det förståeligt i det enorma informationsflöde som finns tillgängligt idag, säger Emma.

Hon tror att många skulle kunna ha nytta av en journalist- eller kommunikationsutbildning eftersom ett stort antal företag och myndigheter är beroende av urval och målgruppsanpassning.
– Då behöver man förstå vad som är ” grejen”, säger Emma.

Lina Friberg


Emma Stark
Ålder: 33 år
Bor: Årsta
Tidigare utbildning: Fil. kand i statsvetenskap, studerat mänskliga rättigheter vid Lunds universitet.
Nuvarande arbete: Pressekreterare hos utbildningsminister Gustav Fridolin
Gick på JF: 2011-2012

Möt en i personalen

Anki Carinder

Skolsekreterare

Läs mer om

Senaste inläggen

Skrivlivet Ny podd med Sara och Linda

Linda Jones och Sara Köhler möttes på Jakobsbergs folkhögskola. Där blev de vänner och kollegor. Nu har de skapat sin egna skrivarpodd. Det första avsnittet handlar om skrivarkurser och särskilt den de gick tillsammans på JF: "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur". Vi hörde av oss till Sara och ställde några korta frågor om podden och skrivlivet.Läs mer

Susanna Alakoski får Göran Palm-priset

Författaren Susanna Alakoski har tilldelats årets Göran Palm-stipendium. Prisutdelningen skedde i samband med det årliga Göran Palm-seminariet på Jakobsbergs folkhögskola. Läs mer

Zara Kjellner debuterar med roman

Zara Kjellner gick grundkursen "Skriv!–Poesi, Prosa, Dramatik" 2013–2014 på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Därefter har hon gått fler skrivarkurser, varit verksam som kulturskribent i bl. a. Expressen, gjort  en feminsitisk porrfilm ("Female fantasy" 2015) och nu i dagarna debuterat med romanen "Manhattan" (10TAL Bok). Releasefesten hölls på Riche i Stockholm och arrangerades av författaren tillsammans med 10TAL bok och förläggaren Madeleine Grive. På scenen kunde man också se Plura Jonsson framträda.Läs mer

Senaste nytt

Vi söker lärare i kemi och matematik

Jakobsberg folkhögskola erbjuder en halvtidsanställning med ett förmånligt kollektivavtal, friskvårdsbidrag, mm. Framför allt är Jakobsbergs folkhögskola en idéburen och meningsskapande arbetsplats där du har stor frihet när du planerar mötena med våra kursdeltagare. Läs mer

JF söker driftig vaktmästare

Gillar du att ta hand om gamla hus, lösa problem och möta människor? Då kanske det är du som är vår nya vaktmästare. På grund av pensionsavgång söker vi en fastighets- och driftsansvarig på heltid. Vi ser gärna kvinnliga sökande.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss