• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Emma fick drömjobbet på regeringskansliet

Publicerad 2017-01-27

Emma Stark, 33 år, är pressekreterare hos utbildningsminister Gustav Fridolin. Ett arbete som innebär långa dagar i ett högt tempo men samtidigt är drömjobbet. Vägen dit gick via Jakobsbergs Folkhögskolas praktiska reportageutbildning.

Emma Stark visste att hon ville arbeta med politiska samhällsfrågor när hon påbörjade reportageutbildningen.

– Utbildningen var bra eftersom den hade en bredd och vi hann med att prova på så många olika saker under året, vilket ledde till oväntade intressen. Jag hade ingen aning om att jag skulle tycka det var så kul med radio till exempel, säger Emma.

Efter läsårets slut valde Emma att gå folkhögskolans praktiktermin och gjorde sin
långtidspraktik på Europaportalen i Bryssel, en svensk webbaserad nyhetssajt som skriver
om EU. Därefter har hon varit nyhetsreporter på Sveriges Radio P4 i Sörmland, arbetat på
taltidningen På tal om Stockholm och gjort diverse frilansuppdrag för bland annat tidskrifterna Folkuniversitetet och Kurage. 2014 började Emma att arbeta som kommunikatör på Röda Korsets Ungdomsförbund och blev sedan pressekreterare för Röda korset.

Nu har hon fått sitt drömjobb som pressekreterare hos Gustav Fridolin. Arbetet innebär att ge information till media, besvara frågor från journalister, bevaka medieflödet, diverse förberedelser och i stort sett vara med på alla resor och aktiviteter som Fridolin gör.
– Jag älskar mitt jobb för att jag hela tiden får lära mig nya saker, och befinna mig där
det händer. Det är spännande att vara i nyhetsflödet vilket man får möjlighet till både
som journalist och pressekreterare och det är en fantastisk bonus, säger Emma.

Hon har haft stor nytta av reportageutbildningen eftersom den har gett henne ett journalistisk tänk som innebär att hon lätt kan förstå vad som är en nyhet i ett sammanhang. Det gör att hon i sitt arbete kan ge journalister rätt information och service.
– Det handlar om att kunna se det relevanta och göra det förståeligt i det enorma informationsflöde som finns tillgängligt idag, säger Emma.

Hon tror att många skulle kunna ha nytta av en journalist- eller kommunikationsutbildning eftersom ett stort antal företag och myndigheter är beroende av urval och målgruppsanpassning.
– Då behöver man förstå vad som är ” grejen”, säger Emma.

Lina Friberg


Emma Stark
Ålder: 33 år
Bor: Årsta
Tidigare utbildning: Fil. kand i statsvetenskap, studerat mänskliga rättigheter vid Lunds universitet.
Nuvarande arbete: Pressekreterare hos utbildningsminister Gustav Fridolin
Gick på JF: 2011-2012

Möt en i personalen

Johan Petri

Engelsklärare på Allmän kurs

Läs mer om

Senaste inläggen

Det kändes som att köa till en nattklubb

Romandebut! Matilda Gunnarsson Rathsman gick författarskolans grundkurs "Skriv! – Poesi, Prosa, Dramatik" läsåret 2018/2019. Under sin tid på skolan arbetade hon med det manus som skulle bli romanen "Tidsfördriv" som nu givits ut av Vox by Opal.Läs mer

Anna Larsson debuterar med roman

Anna Larsson gick författarkursen "Skriv! – Projekt: Skönlitteratur" på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2015. Nu har hon skrivit på kontrakt för sin debutbok, romanen "Medan världen ser på" (Bazar bokförlag) som hon själv beskriver som "en kärleksroman med garanterat lyckligt slut, fylld av ångest och passion på vägen dit". Utgivningsdatum är satt till 7 juli 2021.Läs mer

Mitch Fredrikssons debutroman nominerad

Mitch Fredriksson gick författarskolans grundkurs 2009–2010 och projektkurs våren 2018 då han skrev på det manus som skulle bli hans debutroman ”Fail”. Nu är romanen utgiven av Rabén&Sjögren och dessutom nominerad till priset "Slangbellan" för bästa ungdomsbok 2020.Läs mer

Senaste nytt

Extrajobb som lärare?

Intresserad av pedagogik, folkhögskola och vuxenutbildning? Läs mer

Måndag 11/10: Ester Pollack till JF

Kapitalmakten i det 21:a århundradet
Svängdörrarnas förlovade land – Lobbyismens betydelse för klassamhällets eliterLäs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss