• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Emma fick drömjobbet på regeringskansliet

Publicerad 2017-01-27

Emma Stark, 33 år, är pressekreterare hos utbildningsminister Gustav Fridolin. Ett arbete som innebär långa dagar i ett högt tempo men samtidigt är drömjobbet. Vägen dit gick via Jakobsbergs Folkhögskolas praktiska reportageutbildning.

Emma Stark visste att hon ville arbeta med politiska samhällsfrågor när hon påbörjade reportageutbildningen.

– Utbildningen var bra eftersom den hade en bredd och vi hann med att prova på så många olika saker under året, vilket ledde till oväntade intressen. Jag hade ingen aning om att jag skulle tycka det var så kul med radio till exempel, säger Emma.

Efter läsårets slut valde Emma att gå folkhögskolans praktiktermin och gjorde sin
långtidspraktik på Europaportalen i Bryssel, en svensk webbaserad nyhetssajt som skriver
om EU. Därefter har hon varit nyhetsreporter på Sveriges Radio P4 i Sörmland, arbetat på
taltidningen På tal om Stockholm och gjort diverse frilansuppdrag för bland annat tidskrifterna Folkuniversitetet och Kurage. 2014 började Emma att arbeta som kommunikatör på Röda Korsets Ungdomsförbund och blev sedan pressekreterare för Röda korset.

Nu har hon fått sitt drömjobb som pressekreterare hos Gustav Fridolin. Arbetet innebär att ge information till media, besvara frågor från journalister, bevaka medieflödet, diverse förberedelser och i stort sett vara med på alla resor och aktiviteter som Fridolin gör.
– Jag älskar mitt jobb för att jag hela tiden får lära mig nya saker, och befinna mig där
det händer. Det är spännande att vara i nyhetsflödet vilket man får möjlighet till både
som journalist och pressekreterare och det är en fantastisk bonus, säger Emma.

Hon har haft stor nytta av reportageutbildningen eftersom den har gett henne ett journalistisk tänk som innebär att hon lätt kan förstå vad som är en nyhet i ett sammanhang. Det gör att hon i sitt arbete kan ge journalister rätt information och service.
– Det handlar om att kunna se det relevanta och göra det förståeligt i det enorma informationsflöde som finns tillgängligt idag, säger Emma.

Hon tror att många skulle kunna ha nytta av en journalist- eller kommunikationsutbildning eftersom ett stort antal företag och myndigheter är beroende av urval och målgruppsanpassning.
– Då behöver man förstå vad som är ” grejen”, säger Emma.

Lina Friberg


Emma Stark
Ålder: 33 år
Bor: Årsta
Tidigare utbildning: Fil. kand i statsvetenskap, studerat mänskliga rättigheter vid Lunds universitet.
Nuvarande arbete: Pressekreterare hos utbildningsminister Gustav Fridolin
Gick på JF: 2011-2012

Möt en i personalen

Anna Jernström

Lärare på Florist

Läs mer om

Senaste inläggen

Jag fick värdefulla verktyg och struktur

När Jessica Haas Forsling gick på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola arbetade hon med grunden till det manus som skulle bli den uppmärksammade biografin "Främmande fåglar. Jascha, mormor och jag", utgiven av Norstedts förlag. Läs mer

Jag fick med mig en övertygelse om att skriva klart boken

När Helena Björk gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" höstterminen 2020, arbetade hon med det manus som skulle bli boken "Socialt oacceptabelt – ett reportage om svensk prostitutionspolitik" som nu givits ut av Atlas Förlag. Läs mer

Jag är stolt alumn och medlem i JF

När Patrik Tunholm gick författarskolans kurs i att skriva sakprosa, "Skriv! – Projekt: Facklitteratur" vår- och hösttermin 2020, arbetade han med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Känslostorm – att möta döden i sitt arbete" som nu givits ut av JW Förlag. Läs mer

Senaste nytt

Lärare i engelska och samhällskunskap

Vi söker dig som har ett stort intresse för att få människor att växa. Din huvudsakliga uppgift blir att undervisa på allmän kurs i engelska på grundskole- och gymnasienivå, men undervisning i andra ämnen och på andra kurser kan bli aktuellt beroende på din profil. Läs mer

Föreläsning 18 april: Kriget mot kroppen

Viktmobbning, normer, bantning och hälsa för alla storlekar. Kom och lyssna när Erik Hemmingsson pratar om sina senaste böcker ”Slutbantat” och ”Kriget mot kroppen”. Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss