• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

"Vår pitch lockade stort intresse"

Publicerad 25 nov 2021

Allmänt Författarskola

Gabriel Cardon Cervantes debuterar med reportagebok.

Gabriel Cardon Cervantes debuterar med reportagebok.

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront.

På releasefesten med förläggare Pelle Andersson.

På releasefesten med förläggare Pelle Andersson.

T.v. Rune Engström, polis och medförfattare till 25 Skott.

T.v. Rune Engström, polis och medförfattare till 25 Skott.

Vi hörde av oss till Gabriel och ställde några korta frågor.

Stort grattis till boksläpp! Hur känns det?

Tack! Det känns fantastiskt. Jag är oerhört glad. Det är en så belönande känsla att äntligen hålla boken i handen. Och det är surrealistiskt att i ljudboken höra när en professionell inläsare läser upp meningar som jag klottrade ner i ett anteckningsblock för snart två år sedan.  

Vill du berätta lite kort om boken? 

Det är en berättelse om Eric Torell, en 20-årig pojke med Downs Syndrom som sköts ihjäl av polisen 2018 i centrala Stockholm. Totalt avlossade tre poliser 25 skott varav tre träffade, ett i magen och två i ryggen. Ett år senare friades samtliga poliser från alla brottsmisstankar. Boken går igenom händelsen, det rättsliga efterspelet och reder samtidigt ut varför ingen ställdes till svars. Vi (jag och polisen Rune Engström) går igenom allt från polisens historiska dödsskjutningar och den bakomliggande juridiken vid rättsprövningar till systemfel i polisens utbildning, organisation och rekrytering. 

Du har tidigare gått här på författarskolan. Hur upplevde du det?

Det var väldigt givande att gå den här kursen. Det var en plats där jag kunde träffa likasinnade som delar ett brinnande intresse att berätta en historia. På skolan kunde vi utbyta idéer, samla kunskap och hämta inspiration från varandra. 

När du bestämde dig för att söka till kursen, vad var det du tänkte att du behövde hjälp med? Fick du hjälp med det och i så fall hur? 

Jag behövde en knuff för att driva skrivprocessen framåt, vilket jag tror är viktigt när man skriver sin första bok. Jag fick både inspiration och skrivlust tack vare många föreläsningar, coachningsövningar och kursuppgifter. 

Vad fick du ut av kursen som helhet? 

Den hjälpte mig framför allt till att skapa struktur och att arbeta disciplinerat Jag hade också ett bra utbyte med kurskamrater som befann sig i liknande situationer.  

Något särskilt minne du bär med dig, som du känner betytt extra mycket?  

När vi i samband med en av närträffarna på skolan läste varandras texter. Det var så utlämnande. Men det var också viktigt för att arbetet skulle fortskrida.  

Har kursen betytt något för att du blivit klar med och fått din bok utgiven? Vad i så fall? 

Det mest betydande kursmomentet var när vi gick igenom hur man skriver en synopsis och varför det är viktigt. Det var tack vare vår synopsis som vi konkret kunde förklara för förlagen vad boken skulle handla om, vilken disposition den skulle ha och hur den skulle berättas rent dramaturgiskt. Vår pitch lockade stort intresse och många förlag bekräftade senare att synopsisen var en bidragande orsak. 

Skulle du kunna rekommendera kursen till andra? 

Ja absolut, det har jag redan gjort. Nu läser en god vän kursen under höstterminen 2021. Författarskolan är en bra och trygg plats för att få stöttning i sitt arbete, för att komma vidare och att lösa knutar som uppstår på vägen.

Not: Gabriel Cardona Cervantes och Rune Engström är båda författare till  boken. Gabriel gick kursen själv å bådas vägnar för att driva hela processen framåt, dels för att de själva kom fram till att det vore bättre med en deltagare än två och dels för att kursens upplägg endast tillåter en kursdeltagare per bokprojekt.

**************************************************************************

Är du intresserad av kursen som Gabriel gick? Läs mer här.

**************************************************************************

Gabriel Cardona Cervantes   Foto: Anna Drvnik

Gabriel Cardona Cervantes Foto: Anna Drvnik

Fakta: Gabriel Cardona Cervantes

Ålder: 34

Yrke/sysselsättning: Reporter på nättidningen Tidningen Näringslivet.

Bostadsort: Stockholm.

Tid på Jakobsbergs folkhögskola: Höstterminen 2020.

Familj: Mamma, pappa, bror och syster.

Något som gör dig glad: Bra och djupa samtal över långa middagar.

Med kurskamraterna i responsgruppen under en av de två träffarna på skolan.

Med kurskamraterna i responsgruppen under en av de två träffarna på skolan.

Lektion med besök av författaren Sven Olov Karlsson.

Lektion med besök av författaren Sven Olov Karlsson.

Med kurskamrater och lärare i skolans park.

Med kurskamrater och lärare i skolans park.

Stämningsfull högläsning i biblioteket.

Stämningsfull högläsning i biblioteket.

På författarkursen fick Gabriel inspiration och skrivlust.

På författarkursen fick Gabriel inspiration och skrivlust.

"I augusti 2018 sköts 20-åriga Eric Torell med Downs syndrom ihjäl av polisen när han var ute med sitt leksaksvapen i centrala Stockholm. Sammanlagt lossade poliserna 25 skott. Drygt ett år senare friades poliserna från alla brottsmisstankar."

(Läs mer på förlagets hemsida.)

Se och hör Gabriel och hans medförfattare polisen Rune Engström samtala om boken med förläggare Pelle Andersson.

Möt en i personalen

Jonas Ask

Kursansvarig på Skriv! – Projekt: Skönlitteratur och Skriv! – Projekt: Facklitteratur

Läs mer om

Senaste inläggen

Vår pitch lockade stort intresse

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront. Läs mer

Att ta det på allvar och ha roligt

När Johanna Wester gick författarskolans projektkurs för fackböcker, Skriv! – Projekt: Facklitteratur, (HT/VT 2018) arbetade hon med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Catfight – nidbilder av kvinnor i grupp" som nu givits ut av Romanus och Selling (2021). Läs mer

Författarskolans gästblogg, Anna Larsson

"Jag var skiträdd också. Rädd att inte bli tagen på allvar för att jag skrev underhållning och inte riktig LITTERATUR. Många gånger har jag fått kommentarer om min genre, särskilt när jag gick över från feelgood till romance."Läs mer

Våra mest lästa

Vår pitch lockade stort intresse

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront. Läs mer

Att ta det på allvar och ha roligt

När Johanna Wester gick författarskolans projektkurs för fackböcker, Skriv! – Projekt: Facklitteratur, (HT/VT 2018) arbetade hon med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Catfight – nidbilder av kvinnor i grupp" som nu givits ut av Romanus och Selling (2021). Läs mer

Författarskolans gästblogg, Anna Larsson

"Jag var skiträdd också. Rädd att inte bli tagen på allvar för att jag skrev underhållning och inte riktig LITTERATUR. Många gånger har jag fått kommentarer om min genre, särskilt när jag gick över från feelgood till romance."Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss