• Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Författarskolan fyller 40

Jubileumsdag med alumnträff, författarsamtal, öppen scen, middag och fest.

Jubileumsdag med alumnträff, författarsamtal, öppen scen, middag och fest.

Nora Khalil (foto: okänt), Johanna Wester (foto: Emily Dahl), Jack Hildén (foto: Tove Freiij) och Donia Saleh (foto: Märta Thisner) har alla det gemensamt att de gått på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Under jubileumsdagen gästar de skolan och deltar i en av dagens många händelser.

Nu är det 40 år sedan Jakobsbergs folkhögskola startade sin första skrivarkurs. Det tänker vi fira med en fullspäckad jubileumsdag som bland annat innehåller alumnträff, författarsamtal, öppen scen och fest.

Dagen består av tre delar

1. Dagsprogram för alumner
2. Författarsamtal med Nora Khalil, Johanna Wester, Jack Hildén, Donia Saleh samt öppen scen.
3. Jubileumsmiddag och fest.
Under hela dagen kommer det även att finnas ett bokbord där alumner kan lägga fram egna böcker till försäljning (eget ansvar och administration, kontant eller Swish).

Anmälan

Du anmäler dig till de delar av dagen du vill delta i genom att fylla i och skicka in Google-formuläret här nedan. I detta formulär kryssar du för vilka delar du vill vara med på. Vi behöver ha dina svar senast 22 augusti 2022.

Läs mer om författarskolans kurser
Skrivarkurser på Jakobsbergs folkhögskola

Fack- och skönlitteratur, på plats och distans

Du kan välja om du vill gå grundkurs heltid på plats, deltid distans på någon av våra två projektkurser i fack- respektive skönlitteratur eller inspirationskurs på distans.

Författarskolans kursutbud

Möt en i personalen

Keyvan Ahsant

Matematik- och fysiklärare på Allmän kurs

Läs mer om

Senaste inläggen

Folkhögskolan är en otroligt unik plats

När Saga Cavallin gick författarskolans grundkurs, Skriv! – poesi, prosa, dramatik läsåret 2018–2019, började hon skriva på det manus som skulle bli den uppmärksammade romandebuten "Glasrutan" som nu givits ut av bokförlaget It-Lit. Läs mer

Vår pitch lockade stort intresse

När Gabriel Cardona Cervantes gick författarskolans skrivarkurs för sakprosa, Skriv! – Projekt: Facklitteratur hösten 2020, arbetade han med det manus som skulle bli boken "25 skott" som nu har givits ut av Ordfront. Läs mer

Att ta det på allvar och ha roligt

När Johanna Wester gick författarskolans projektkurs för fackböcker, Skriv! – Projekt: Facklitteratur, (HT/VT 2018) arbetade hon med det manus som skulle bli den uppmärksammade boken "Catfight – nidbilder av kvinnor i grupp" som nu givits ut av Romanus och Selling (2021). Läs mer

Senaste nytt

Författarskolan fyller 40

Den första skrivarkursen på Jakobsbergs folkhögskola startades 1982. Nu firar vi att författarskolan fyller 40 med en särskild jubileumsdag lördag 10 september. Anmälan görs via Googleformuläret här nedan.Läs mer

Serviceinriktad kock till Jakobsbergs folkhögskola

Vi söker en serviceinriktad kock på heltid. Du är flexibel, social och vill vara med och utveckla vår restaurang och konferensverksamhet. Vi tror att du har en kockutbildning eller likvärdig kompetens, men i övrigt kan du vara oerfaren och ser anställningen som en möjlighet att få utvecklas.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss