Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Jakobsbergs folkhögskola söker lärare i kemi och matematik

Publicerad 2019-05-13

Jakobsberg folkhögskola erbjuder en halvtidsanställning med ett förmånligt kollektivavtal, friskvårdsbidrag, mm. Framför allt är Jakobsbergs folkhögskola en idéburen och meningsskapande arbetsplats där du har stor frihet när du planerar mötena med våra kursdeltagare.

Din profil kan se ut på lite olika sätt, men du har en naturvetenskaplig lärarutbildning och/eller lärarerfarenhet. På det naturvetenskapliga basåret kommer du att undervisa i Kemi 1-2. På Allmän kurs kan några av följande ämneskurser bli aktuella: matematik grund, matematik 1-2 och naturkunskap 1-2. Vi söker dig med förmåga att situationsanpassa och ämnesintegrera undervisningen. Förmågan att entusiasmera och motivera är central.

Som lärare på Allmän kurs kommer du att ingå i ett arbetslag. Flexibilitet och samarbetsförmåga är avgörande i arbetet med att ge vuxna kursdeltagare bildning och behörigheter motsvarande gymnasienivå. Som lärare på folkhögskola krävs stort engagemang för hela skolan. Din förståelse och ditt intresse för olika slags människor är viktigt. På folkhögskolan står dialogen och samtalet i centrum för kunskapssökandet.

Tillträde och ansökan:

Tillträdesdatum är 1 augusti 2019. För mer information kontakta rektor ola.larsson@jakobsbergsfolkhogskola.se eller 08-120 28 182. Facklig representant keyvan.ahsant@jakobsbergsfolkhogskola.se. Ansökan rubricerad "Lärare i kemi och matematik mm." sänder du senast 26 maj till tjanster@jakobsbergsfolkhogskola.se. Rekrytering sker dock löpande. Betyg mm. visas vid förfrågan.

Jakobsbergs folkhögskola är en av Sveriges 156 folkhögskolor. Jakobsbergs folkhögskola ligger i en herrgård på en kulle i Jakobsberg, 20 minuter med pendeltåg från centrala Stockholm. I snart hundra år har skolan stått för en solidarisk och humanistisk samhällssyn. Skolans religiöst och partipolitiskt obundna ställning ger utrymme för samhällsengagemang samt reflekterande och radikal debatt. Föreningen Jakobsbergs folkhögskola, som den ideella föreningen/huvudmannen heter, har cirka 30 anställda.

Möt en i personalen
Bridget Wedberg och Angeli Sjöström

Bridget Wedberg

Kursansvarig på Kooperativt ledarskap

Läs mer om

Senaste inläggen

Skrivlivet Ny podd med Sara och Linda

Linda Jones och Sara Köhler möttes på Jakobsbergs folkhögskola. Där blev de vänner och kollegor. Nu har de skapat sin egna skrivarpodd. Det första avsnittet handlar om skrivarkurser och särskilt den de gick tillsammans på JF: "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur". Vi hörde av oss till Sara och ställde några korta frågor om podden och skrivlivet.Läs mer

Susanna Alakoski får Göran Palm-priset

Författaren Susanna Alakoski har tilldelats årets Göran Palm-stipendium. Prisutdelningen skedde i samband med det årliga Göran Palm-seminariet på Jakobsbergs folkhögskola. Läs mer

Zara Kjellner debuterar med roman

Zara Kjellner gick grundkursen "Skriv!–Poesi, Prosa, Dramatik" 2013–2014 på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Därefter har hon gått fler skrivarkurser, varit verksam som kulturskribent i bl. a. Expressen, gjort  en feminsitisk porrfilm ("Female fantasy" 2015) och nu i dagarna debuterat med romanen "Manhattan" (10TAL Bok). Releasefesten hölls på Riche i Stockholm och arrangerades av författaren tillsammans med 10TAL bok och förläggaren Madeleine Grive. På scenen kunde man också se Plura Jonsson framträda.Läs mer

Senaste nytt

Vi söker lärare i kemi och matematik

Jakobsberg folkhögskola erbjuder en halvtidsanställning med ett förmånligt kollektivavtal, friskvårdsbidrag, mm. Framför allt är Jakobsbergs folkhögskola en idéburen och meningsskapande arbetsplats där du har stor frihet när du planerar mötena med våra kursdeltagare. Läs mer

JF söker driftig vaktmästare

Gillar du att ta hand om gamla hus, lösa problem och möta människor? Då kanske det är du som är vår nya vaktmästare. På grund av pensionsavgång söker vi en fastighets- och driftsansvarig på heltid. Vi ser gärna kvinnliga sökande.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss