Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Vi söker lärare till skrivarkursen

Publicerad 2021-02-19

Vi söker dig som vill ansvara och undervisa på en av Sverige mest välrenommerade skrivarutbildningar. Här får du chans att utbilda morgondagens författare. Vill du dessutom tillbringa dagarna på en ekbeströdd kulle en kort pendeltågsresa från Stockholm central, då tror vi att du ska slänga iväg en ansökan till oss på Jakobsbergs folkhögskola. 

Vi erbjuder en halvtidsanställning med ett förmånligt kollektivavtal, friskvårdsbidrag, världens bästa arbetskamrater, med mera! Framför allt är vi en idéburen och meningsskapande arbetsplats. Tillsammans med andra i ditt arbetslag vill vi att du funderar kring vad en skrivarutbildning inom folkbildningen bör fokusera på. Redan nu skulle vi vilja att du i din ansökan reflekterar över vad en skrivarutbildning är för något eller hur du skulle önska att en sådan utbildning såg ut. Den delen av ansökan ska beskrivas med högst 1 000 tecken inklusive blanksteg.

Din profil kan se ut på lite olika sätt, men du har en väldokumenterad skrivbakgrund och allra helst någon form av pedagogisk utbildning. Vi tycker att det är ett stort plus om du läst till folkhögskollärare!

Förutom att vara kursansvarig och skrivlärare så vill vi att du engagerar dig för hela skolan. Det betyder att du kan komma att göra kortare inhopp eller samarbeta med andra kurser. Viktig är din förståelse och ditt intresse  för olika slags människor. På folkhögskolan står dialogen och samtalet i centrum för kunskapssökandet både i klassrummet och med kollegor och övriga kursdeltagare

Tillträdesdatum är 1 augusti 2021 och rekryteringen sker löpande först digitalt och sedan fysiskt. Sista ansökningsdag är 15 mars. Betyg mm. visas vid förfrågan. Skicka referenser med ansökan. Tjänsten är en visstidsanställning fram till och med 31 juli 2022. Ansökan med ämnesrad ”Skrivlärare” skickas till tjanster@jakobsbergsfolkhogskola.se. Frågor besvaras av felicia.hedstrom@jakobsbergsfolkhogskola.se och av facklig representant johan.lunden@jakobsbergsfolkhogskola.se.

Jakobsbergs folkhögskola är en av Sveriges 154 folkhögskolor.I mer än hundra år har skolan stått för en solidarisk och humanistisk samhällssyn. Skolans religiöst och partipolitiskt obundna ställning ger utrymme för samhällsengagemang samt reflekterande och radikal debatt. Jakobsbergs folkhögskola drivs av en ideell föreningen/huvudman.

 

Möt en i personalen
Eva Pettersson

Eva Pettersson

Skolsekreterare/administratör

Läs mer om

Senaste inläggen

Grattis till romandebuten, Philomène!

Philomène Grandin gick projektkursen på distans, "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur" höst och vår 2017. Under sin tid på skolan arbetade hon med det manus som skulle bli romanen "Glöm allt men inte mig" om hennes pappa, den legendariska folkmusikikonen Izzy Young. Hennes debutroman har nu givits ut av Albert Bonniers förlag.Läs mer

Jag fick ett skrivande sammanhang.

Moa Backe Åstot gick projektkursen på distans, "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur" hösten 2018 och våren 2019. Under sin tid på skolan arbetade hon med det manus som skulle bli romanen "himlabrand" som nu givits ut av Rabén&Sjögren (2021). (*"Vuorbbe" betyder ordagrant "lycka" på lulesamiska och används i situationer där man säger "grattis" på svenska.) Läs mer

Releasen höll på att blåsas av

David Sander går grundkursen, "Skriv! – Poesi, Prosa, Dramatik" hösten 2020 och våren 2021. Samtidigt har han fått klar sin debutbok "Det oåterkalleliga" som nu givits ut av Ekström Garay (2020). Releasen hölls i Stockholm.Läs mer

Senaste nytt

Skrivlärare på Jakobsbergs folkhögskola

Läs mer

Lärare i träningslära

Vi söker dig som vill ansvara, utveckla och undervisa på en av Sverige mest välrenommerade yrkesutbildningar inom hälsa, kost och träning. Din huvudsakliga uppgift blir att undervisa i kurserna Hälsoutvecklare och Personlig tränare vilka du kan läsa mer om på vår hemsida. Vi kvalitetssäkras av flera branschorganisationer och erbjuder bland annat en av Almega Friskvårdsföretagen ackrediterad PT-utbildning.
Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss