Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Vi söker lärare till skrivarkursen

Publicerad 2021-02-19

Vi söker dig som vill ansvara för och undervisa på en av Sveriges mest välrenommerade skrivarutbildningar. Här får du chans att utbilda morgondagens författare. Vill du dessutom tillbringa dagarna på en naturskön kulle i en herrgårdsbyggnad från 1600-talet bara en kort pendeltågsresa från Stockholm city, då tror vi att du ska skicka in en ansökan till oss på Jakobsbergs folkhögskola.

Kursdeltagare i samtal på skolans gård

Kursdeltagare i samtal på skolans gård

Vi erbjuder en halvtidsanställning med ett förmånligt kollektivavtal, friskvårdsbidrag, världens bästa arbetskamrater, med mera! Framför allt är vi en idéburen och meningsskapande arbetsplats. Tillsammans med andra i ditt arbetslag vill vi att du funderar kring vad en skrivarutbildning inom folkbildningen bör fokusera på. Redan nu skulle vi vilja att du i din ansökan reflekterar över vad en skrivarutbildning är för något eller hur du skulle önska att en sådan utbildning såg ut. Den delen av ansökan ska beskrivas med högst 1 000 tecken inklusive blanksteg.

Din profil kan se ut på lite olika sätt, men du har en väldokumenterad skrivbakgrund och allra helst någon form av pedagogisk utbildning. Vi tycker att det är ett stort plus om du läst till folkhögskollärare!

Förutom att vara kursansvarig och skrivlärare så vill vi att du engagerar dig för hela skolan. Det betyder att du kan komma att göra kortare inhopp eller samarbeta med andra kurser. Viktig är din förståelse och ditt intresse  för olika slags människor. På folkhögskolan står dialogen och samtalet i centrum för kunskapssökandet både i klassrummet och med kollegor och övriga kursdeltagare

Tillträdesdatum är 1 augusti 2021 och rekryteringen sker löpande först digitalt och sedan fysiskt. Sista ansökningsdag är 25 mars. Betyg mm. visas vid förfrågan. Skicka referenser med ansökan. Tjänsten är en visstidsanställning fram till och med 31 juli 2022. Ansökan med ämnesrad ”Skrivlärare” skickas till tjanster@jakobsbergsfolkhogskola.se. Frågor besvaras av felicia.hedstrom@jakobsbergsfolkhogskola.se och av facklig representant johan.lunden@jakobsbergsfolkhogskola.se. 

Jakobsbergs folkhögskola är en av Sveriges 154 folkhögskolor.I mer än hundra år har skolan stått för en solidarisk och humanistisk samhällssyn. Skolans religiöst och partipolitiskt obundna ställning ger utrymme för samhällsengagemang samt reflekterande och radikal debatt. Jakobsbergs folkhögskola drivs av en ideell föreningen/huvudman.

Möt en i personalen

Cecilia Alström

Lärare på Allmän kurs

Läs mer om

Senaste inläggen

Anna Larsson debuterar med roman

Anna Larsson gick författarkursen "Skriv! – Projekt: Skönlitteratur" på Jakobsbergs folkhögskola hösten 2015. Nu har hon skrivit på kontrakt för sin debutbok, romanen "Medan världen ser på" (Bazar bokförlag) som hon själv beskriver som "en kärleksroman med garanterat lyckligt slut, fylld av ångest och passion på vägen dit". Utgivningsdatum är satt till 7 juli 2021.Läs mer

Mitch Fredrikssons debutroman nominerad

Mitch Fredriksson gick författarskolans grundkurs 2009–2010 och projektkurs våren 2018 då han skrev på det manus som skulle bli hans debutroman ”Fail”. Nu är romanen utgiven av Rabén&Sjögren och dessutom nominerad till priset "Slangbellan" för bästa ungdomsbok 2020.Läs mer

Grattis till boksläpp, Sara Heyman!

Sara Heyman gick författarkursen på distans i att skriva fackbok, "Skriv!–Projekt: Facklitteratur" våren 2020. Under sin tid på författarskolan arbetade hon med det manus som skulle bli biografin "Den motvilliga feministen" om Bertha Wellin, en av de första kvinnliga riksdagsledamöterna någonsin som tillträdde 1921. Boken hade releasedatum 8 mars och har redan fått mycket uppmärksamhet i media.Läs mer

Senaste nytt

Påskkasse

Efter succéerna med "julkassen" och "fredagskassen" erbjuder nu Jakobsbergs folkhögskolas café och restaurang en påskkasse, fylld med läckerheter som JF:s inlagda påsksill, lättgravad regnbåge och mjölkchokladspanacotta med blodapelsinsallad. Se hela menyn här nedan och få reda på hur du beställer din påskkasse.Läs mer

Skrivlärare på Jakobsbergs folkhögskola

Vi söker dig som vill ansvara för och undervisa på en av Sveriges mest välrenommerade skrivarutbildningar. Här får du chans att utbilda morgondagens författare. Vill du dessutom tillbringa dagarna på en naturskön kulle i en herrgårdsbyggnad från 1600-talet bara en kort pendeltågsresa från Stockholm city, då tror vi att du ska skicka in en ansökan till oss på Jakobsbergs folkhögskola.
Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss