Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Jakobsbergs folkhögskola söker driftig vaktmästare

Publicerad 2019-05-03

Gillar du att ta hand om gamla hus, lösa problem och möta människor? Då kanske det är du som är vår nya vaktmästare. På grund av pensionsavgång söker vi en fastighets- och driftsansvarig på heltid. Vi ser gärna kvinnliga sökande.

Jakobsbergs folkhögskola äger en gård från 1600-talet med en huvudbyggnad, flyglar och två skolhus. Vi har cirka 200 deltagare på skolan och viss konferensverksamhet.

Som person har du en stark arbetsmoral och kan arbeta i perioder med högt tempo. Det är viktigt att du är noggrann och kan arbeta systematiskt med de återkommande underhållsuppgifter som finns på en skola och dess fastigheter. Arbetet kräver dessutom stor samarbetsförmåga, noggrannhet, flexibilitet, initiativförmåga och serviceinriktning. Det finns stora möjligheter att utifrån ovanstående ramar utforma arbetsuppgifternas genomförande och innehåll.
 
Som vaktmästare ansvarar du i samråd med skolledningen för

 • skötsel/delegering av skolans fastigheter, trädgårds- och parkanläggningar
 • viss service till anställda och studerande
 • skötsel och drift av skolans värmeanläggning
 • öppning och låsning av skolans lokaler
 • att iordningställa lokaler för kurser, konferenser och undervisning
 • att vara behjälplig med handräckning vid leveranser till och från köket, expeditionen samt ansvara för och sköta sophanteringen
 • skötsel av vatten- och ventilationsanläggning samt skolans dagliga systematiskt brandskydd
 • visst underhåll av skolans fastigheter och inventarier, i första hand med den egna arbetsinsatsen.
 • inköp av visst material och tjänster för underhåll av fastigheter,
 • inventarier och parkanläggning

 
Meriterande:
El eller vvs-behörighet
IT, nätverk, hårdvara.
Vana vid upphandling av tjänster

Tillträdesdatum är flexibelt men tidigast 1 september 2019.  Ansökan rubricerad ”Vaktmästare sökes till Jakobsbergs folkhögskola” sänder du till tjanster@jakobsbergsfolkhogskola.se. Vi gör vårt urval fortlöpande men skicka ansökan senast 25 maj 2019.  För mer information kontakta rektor ola.larsson@jakobsbergsfolkhogskola.se eller 08-120 28 182 och servicesamordnare Johan Wahlberg 08-120 28 187. Facklig representant är eva.pettersson@jakobsbergsfolkhogskola.se. Betyg mm. visas vid förfrågan.
 
Jakobsbergs folkhögskola är en av Sveriges 156 folkhögskolor. Jakobsbergs folkhögskola ligger i en herrgård i Jakobsberg, 20 minuter med pendeltåg från centrala Stockholm.  I snart hundra år har skolan stått för en solidarisk och humanistisk samhällssyn. Skolans religiöst och partipolitiskt obundna ställning ger utrymme för samhällsengagemang samt reflekterande och radikal debatt. Föreningen Jakobsbergs folkhögskola, som den ideella föreningen/huvudmannen heter, har cirka 30 anställda.

Möt en i personalen
Inger Erlandsson

Inger Erlandsson

Trädgårdsskötare/vaktmästare

Läs mer om

Senaste inläggen

Skrivlivet Ny podd med Sara och Linda

Linda Jones och Sara Köhler möttes på Jakobsbergs folkhögskola. Där blev de vänner och kollegor. Nu har de skapat sin egna skrivarpodd. Det första avsnittet handlar om skrivarkurser och särskilt den de gick tillsammans på JF: "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur". Vi hörde av oss till Sara och ställde några korta frågor om podden och skrivlivet.Läs mer

Susanna Alakoski får Göran Palm-priset

Författaren Susanna Alakoski har tilldelats årets Göran Palm-stipendium. Prisutdelningen skedde i samband med det årliga Göran Palm-seminariet på Jakobsbergs folkhögskola. Läs mer

Zara Kjellner debuterar med roman

Zara Kjellner gick grundkursen "Skriv!–Poesi, Prosa, Dramatik" 2013–2014 på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Därefter har hon gått fler skrivarkurser, varit verksam som kulturskribent i bl. a. Expressen, gjort  en feminsitisk porrfilm ("Female fantasy" 2015) och nu i dagarna debuterat med romanen "Manhattan" (10TAL Bok). Releasefesten hölls på Riche i Stockholm och arrangerades av författaren tillsammans med 10TAL bok och förläggaren Madeleine Grive. På scenen kunde man också se Plura Jonsson framträda.Läs mer

Senaste nytt

Vi söker lärare i kemi och matematik

Jakobsberg folkhögskola erbjuder en halvtidsanställning med ett förmånligt kollektivavtal, friskvårdsbidrag, mm. Framför allt är Jakobsbergs folkhögskola en idéburen och meningsskapande arbetsplats där du har stor frihet när du planerar mötena med våra kursdeltagare. Läs mer

JF söker driftig vaktmästare

Gillar du att ta hand om gamla hus, lösa problem och möta människor? Då kanske det är du som är vår nya vaktmästare. På grund av pensionsavgång söker vi en fastighets- och driftsansvarig på heltid. Vi ser gärna kvinnliga sökande.Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss