Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse. Genom att använda webbplatsen accepterar du att cookies används.   Ok
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss

Jakobsbergs folkhögskola om Corona

Publicerad 2020-03-11

Ledningsgruppen på JF uppmanar fortsatt till att vidta försiktighetsåtgärder.

Stanna hemma från skolan om du känner dig sjuk eller krasslig. Tänk på din egen och andras hälsa. Alla med symtom på luftvägsinfektion uppmanas nu att avstå från sociala kontakter som riskerar att sprida smitta. JF följer i första hand Folkhälsomyndighetens råd gällande smittskydd och beredskap. Läs mer hos Folkhälsomyndigheten.

JF kommer löpande att hålla sig uppdaterade kring läget för spridningen i allmänhet och på skolan i synnerhet. Misstänker du, eller har du drabbats av, coronaviruset, meddela då kursansvarig, arbetsledare eller rektor.

JF följer i första hand Utrikesdepartementets råd gällande resor. Aktuella avråd finner ni på www.ud.se

JF: s egna uppmaningar

 • Tvätta händerna ofta och använda gärna handsprit
 • Hosta eller nys alltid i armvecket
Möt en i personalen

Håkon Breistrand

Fysioterapeut, lärare i träningslära på PT-kursen

Läs mer om

Senaste inläggen

Amanda Jonsson debuterar med bilderbok

Amanda Jonsson gick två terminer på kursen "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur" (VT–HT 2017) på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Nu har hon tilldelats Bengt Christell-priset och debuterar samtidigt med bilderboken "Sally surar" på Bokförlaget Opal.Läs mer

Elin Persson debuterar med roman

Elin Persson gick grundkursen "Skriv!–Poesi, Prosa, Dramatik" 2017–2018 och därefter projektkursen på distans, "Skriv!–Projekt: Skönlitteratur" VT 2019, på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Under sin tid på skolan arbetade hon med det manus som skulle bli romanen "De afghanska sönerna" och som nu givits ut i bokform (Bonnier Carlsen 2020). Releasen hölls på Gamla stans bokhandel i Stockholm och arrangerades av författaren och förlaget.Läs mer

Lisa Broberg debuterar

Lisa Broberg har gått både grundkurs och projektkurs på distans på Jakobsbergs folkhögskolas författarskola. Där påbörjade hon arbetet med sin bok "Allt mod jag har" som hon sedan skrev färdig och som nu givits ut av Olika förlag.Läs mer

Senaste nytt

konstutställning

Konst projekt öppnade sin digitala konstutställning 15 maj i samband med JF-dagen 2020.

Läs mer

Kallelse till årsmöte 2020

Du kallas härmed till årsmöte i Föreningen Jakobsbergs Folkhögskola måndagen den 27 april 2020 kl.17.30. Läs mer

 • Jakobsbergs folkhögskola i sociala medier
 • Till bloggen
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
 • Twitter
 • Kontakta oss